Nabil B. over Hammerstein: 'Een ongeleid projectiel' c Spion voor Frankrijk, racismebestrijder en moeder van groot adoptiegezin 11 In Frankrijk krijgt zangeres Josephine Baker vandaag met een erebegrafenis alsnog de erkenning voor haar rol in het verzet en haar strijd tegen racisme. senscheiding. Ze moest trouwen toen ze 13 jaar was en besloot niet lang daarna dat ze danseres en zangeres wilde worden. Dus reisde ze naar het mekka van vertier: Pa rijs. Baker stond er op beroemde podia en groeide uit tot een we reldster. Met de 'bananendans' zorgde ze honderd jaar geleden - in de jaren 20 van de vorige eeuw - voor wereldwijde ophef. Baker danste bloot met alleen een 'bananenrokje' om haar mid del. Ze maakte 'wilde' en sug gestieve bewegingen op het po dium. Soms waren er zelfs levende wilde dieren bij. De show omvatte en bevestigde alle clichés die 'witte' toeschou wers toen hadden van 'zwart Afrika'. Het was bovendien de tijd dat bloot nog taboe was. En een zwarte vrouw in de hoofdrol op het podium: dat was op zich al een revolutie. Verzet De Tweede Wereldoorlog zette haar op een andere koers. Ze bleef optreden als zangeres, bezocht feestjes en recepties, en gebruikte haar bekendheid en persoonlijke contacten om overal informatie te ontfutselen. Die speelde ze vervol gens door naar het Franse verzet. Ze kreeg er later de prestigieuze Légion d'Honneur-onderschei- ding voor. In de jaren 60 ontpopte Baker zich als voorvechter voor gelijke rechten. Ze liep in 1963 mee met Martin Luther King tijdens de grote demonstratie in Washington en was de enige vrouw die bij die mars een toespraak hield. Ze had inmiddels de Franse nationaliteit. En in haar eigen kasteel in de Dor- dogne woonden haar twaalf ge adopteerde kinderen, uit alle uit hoeken van de wereld van Japan tot Colombia. Ze noemde haar ge zin 'de regenboogstam'. ,,Er is maar één ras, het menselijk ras'', zei ze zelf ooit. Panthéon Vandaag krijgt Josephine Baker, in aanwezigheid van president Ma cron, 45 jaar na haar dood een ere- begrafenis in het Parijse Panthéon, de tempel waar Fransen worden begraven die een bijzondere bij- drage hebben geleverd aan de Franse geschiedenis. Ze is de eer ste zwarte vrouw die in het Pan théon wordt bijgezet. Het was Macron zelf die besloot tot de ceremonie. Haar huidskleur, de strijd die ze leverde, haar patriottisme, haar inzet voor Frankrijk en strijd tegen racisme: die boodschap wil de president voor het voetlicht brengen. ,,Alles wat Josephine Baker deed, zie je weerspiegeld in onze huidige tijd'', aldus een medewerker van de Franse president. ,,Iedereen kan zich wel herkennen in een aspect van haar.'' Frank Renout Parijs Ze trad op, gekleed in alleen een bananenrokje. Ze danste en zong in de beroemdste cabaretzalen van Parijs. Maar ze had ook een héél andere kant. Josephine Baker kreeg in 1939 bezoek van het hoofd van de Franse contraspionage dienst Jacques Abtey. Die zocht haar op in haar villa in Le Vésinet, ten westen van Parijs. ,,We liepen haar park in en hoor den van ver 'Hello!''', schreef Ab tey later in een boek over de oor log. ,,Ze kwam uit de struiken te voorschijn, breeduit lachend, in een oude broek, met in haar hand een roestig conservenblikje vol met slakken.'' Alles voor Frankrijk Hij vroeg haar of ze spion wilde worden. Baker twijfelde geen mo ment, schreef Abtey in de memoi res. ,,Ze zei: Frankrijk heeft me al les gegeven. Nu ben ik bereid mijn leven voor Frankrijk te geven.'' Het werd een keerpunt in het leven van Josephine Baker (1906-1975), die in de Franse pers al 'de vrouw met duizend levens' wordt ge noemd. Baker werd geboren in de Ver enigde Staten, in de tijd van de ras- Josephine Baker op het Film festival van Cannes in 1974. Onder: Baker met haar man en adoptiegezin in 1959. AMSTERDAM De Raad van Discipline behan delde gisteren klachten die wer den ingediend tegen voormalig advocaat Oscar Hammerstein. Die gaf vorig jaar in deze krant een interview over zijn periode als advocaat van kroongetuige Nabil B. In juli 2020 publiceerde deze krant een veelbesproken interview met Hammerstein, toen nog anoniem, over zijn periode als advocaat van kroongetuige Nabil B. In dat inter view stelde hij dat de breuk met de kroongetuige zou zijn veroorzaakt door Peter R. de Vries. Ook deed hij in het interview uitspraken over advocaat Khalid Kasem, die toen net in opspraak was geraakt van wege vermeende banden met de organisatie van Ridouan Taghi. Hammerstein stelde dat hij van een officier van justitie had begrepen dat het Openbaar Ministerie (OM) niet zat te wachten op De Vries, omdat hij destijds kantoorge noot was van Kasem. Naar aanleiding van die klachten hebben Kasem, Peter R. de Vries en kroongetuige Nabil B. klachten in gediend tegen Hammerstein. Die klachten werden gisterochtend in de extra beveiligde Bunker in Am sterdam besproken. Kasem kreeg zelf ook het woord. ,,Hij heeft op alle mogelijke manieren gepro beerd Peter R. de Vries zwart te ma ken." De klacht van Nabil B. richt zich onder meer op het schenden van het beroepsgeheim door Ham- merstein, door privé-informatie te verstrekken. Volgens Peter Schou ten, de advocaat van Nabil B., heeft Hammerstein het interview uit 'rancune' gegeven, en heeft hij de kroongetuige gediskwalificeerd en beschadigd. Ook wordt het Ham- merstein verweten dat hij de veel besproken iPhone van de kroonge tuige aan het OM heeft be zorgd. Schouten stelde dat hij deze ook aan de opvolgende advocaat had kunnen geven. Ook de klacht van wijlen Peter R. de Vries werd (deels) besproken. Hammerstein zelfstelde het pijnlijk te vinden dat Oscar Hammerstein. de klacht van De Vries nog werd be sproken. ,,Het is pijnlijk te spreken over wijlen Peter de Vries. Hij is vermoord binnen het feitencom- plex dat hier vandaag ter sprake komt." Royce de Vries, de zoon van Peter, noemde die opmerkingen ongepast. Nabil B. kreeg ook zelf het woord. Hij stelde dat de breuk met Hammerstein (die na de moord op Derk Wiersum aantrad als raadsman) er al een tijdje zat aan te komen. Volgens hem waren er veel incidenten. Zo zou Hammerstein ongepaste erotische opmerkingen hebben gemaakt naar hem en het gevangenispersoneel. ,,Hij was een ongeleid projectiel." Ook zei hij dat hij Hammerstein helemaal niet had bedreigd, toen die weigerde zijn iPhone terug te laten bezorgen. Uitspraak op 27 december. - Yelle Tieleman GO DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 Josephine Baker na 45 jaar geëerd voor sociale inzet FOTO'S ANP, GETTY IMAGES FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11