9 de grens tussen Belarus en Polen stens om een paar duizend mensen. We hebben hier toch gewoon proce dures voor? Hef de noodtoestand op, laat die mensen asiel aanvragen. Er zullen echte vluchtelingen tussen zitten, laat die binnen. Stuur de men sen die geen recht hebben op asiel terug naar het land van herkomst. Maar wat gebeurt er? Er komt een muur, de Britten sturen troepen, alweer. Van ons belastinggeld. Ik word hier heel somber van.'' De situatie aan de Poolse grens wordt steeds erger, zegt ze. ,,We moeten ons niet laten kennen. Maak als EU nou eindelijk een fatsoenlijk asielbeleid. Er zijn een paar landen die dwarsliggen, zorg ervoor dat je die binnenboord krijgt. Waarom toont niemand leiderschap? Ik heb Mark Rutte niet gehoord hierover. Mensen worden nu willens en we tens in gevaar gebracht, op Europees grondgebied. Dit willen we toch niet? We laten toch geen mensen dood gaan aan de grens met Europa?'' De Syriërs Druz Anas Kanaan(34) en Mouein al- Hadi (36) vra gen om asiel in Polen. Ze zijn door vrijwilli gers gevonden in de bossen aan de grens met Belarus. Dit soort wantoestanden kennen we uit de Centraal-Afrikaanse Repu bliek, maar dit is de Europese Unie.'' Stichting Vluchteling kondigde deze week aan dat ze financiële en psychologische steun gaat bieden aan de Poolse hulpverleners. Het gaat om twee koepelorganisaties die bui ten de driekilometerzone opereren, en onder grote druk staan van de autoriteiten. Wrede grenswachten Natuurlijk is de aanstichter van deze ellende in eerste plaats de Belarus- sische president Aleksandr Loeka sjenko, vertelt Ceelen. ,,Hij heeft die mensen hiernaartoe gelokt met valse beloften over makkelijke toe gang tot de EU. We hebben verhalen gehoord over wrede grenswachten, die zelfs baby's zouden slaan om hun moeders naar de grens met Polen te dwingen. Echt heel erg. Maar dat de EU zich op deze manier laat chan teren begrijp ik niet. Het gaat hoog- President Loekasjenko van Be larus spreekt vluchtelingen toe. Het is onmogelijk om een goed beeld van de situatie te krijgen, juist door dat niemand de driekilometerzone in mag. Er is politie, zegt Ceelen, er zijn grenswachten en er zijn de paramili tairen van wie je alleen de ogen kunt zien. ,,Dat zijn met name bezorgde mensen uit de buurt.'' Maar ook ver buiten de zone wordt er gecontro leerd. ,,Dat is ernstig. Journalisten, hulpverleners, vrijwilligers worden soms uren staande gehouden om ze te vertragen. Ook wij moesten op 30 kilometer van de grens onze kof ferbak openmaken.'' Ceelen vertelt over mensen zoals de bioloog, die het gebied op hun duimpje kennen en hulp proberen te bieden. ,,Soms komen ze huilend thuis door wat ze hebben gezien, omdat ze niets hebben kunnen doen. Als ze iemand gevonden hebben die hulp nodig heeft, mogen ze geen dokter of ambulance bellen. Alleen een grenswacht kan dat doen. Daar ben ik echt zeer verontwaardigd over. GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 FOTO REUTERS FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9