EU-Landen gaan nauwer samenwerken in het Kanaal mtf- Honderden tips Tanja Groen Tineke Ceelen (Stichting Vluchteling) bezocht i 8 Tineke Ceelen van Stichting Vluchteling ging poolshoogte nemen aan de grens tussen Polen en Belarus. Ze vond het ontluisterend. ,,Dit willen we toch niet?" Frontex gaat de zee-engte onder meer vanuit de lucht bewaken. Ook Europol gaat de lidstaten onder steunen. Het beraad in Calais was op verzoek van de Franse minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin belegd. Aanleiding was de dood van 27 mensen die woens dag bij de overtocht tussen Frank rijk en het VK in het Kanaal ver dronken. Behalve Frankrijk zelfna- men Nederland, België, Duitsland, de Europese Commissie en Frontex en Europol deel aan het overleg. Wat opsporingswerk betreft zijn de landen overeengekomen inlich tingen beter uit te wisselen en sa men grenscontroles uit te voeren. Ook de gerechtelijke autoriteiten gaan hun samenwerking opschroe ven. Ook willen de landen het smokkelaars moeilijker maken aan boten en ander materiaal te komen om migranten het water mee op te sturen. Aan het overleg zou oorspronkelijk ook de Britse minister van Binnen landse Zaken Priti Patel deelne men. Haar uitnodiging werd echter ingetrokken nadat de Britse pre mier Boris Johnson in een op Twit ter gepubliceerde brief aan de Franse president Emmanuel Ma cron onder meer had geschreven dat ongewenste immigranten bij aankomst in het VK voortaan te ruggestuurd worden naar het land vanwaar ze hun overtocht hebben aangevangen. In hun slotverklaring zeiden de landen die wel aan het beraad deel namen dat de brexit tot 'uitdagin gen' en 'een nieuwe juridische rea- C De landen willen het smokkelaars moeilijker maken om aan boten te komen liteit' heeft geleid op het gebied van asiel en migratie. Dat is volgens hen een reden om het Verenigs Konink rijk bij de aanpak van illegale immi gratie over het Kanaal en de Noord zee te blijven betrekken: 'De verbe tering van de samenwerking met het Verenigd Koninkrijk is essenti eel', aldus de slotverklaring. Tevens beloofden de in Calais aanwezige EU-landen de gesprek ken over het migratie- en asielbe leid voort te zetten. De grenscon troles zullen worden versterkt. Een deel van die tips bevat informa tie die interessant genoeg wordt ge acht om verder uit te zoeken. Dat vertelde Kelly de Vries, voorzitter van de stichting, in gesprek met de Limburgse tv-zender Li. Op 23 juni presenteerde Peter R. de Vries Stichting de Gouden Tip. Via crowdfunding hoopte de mis daadverslaggever een miljoen euro in te zamelen. Dat bedrag zou gaan naar degene die de gouden tip geeft in de vermissingszaak van Tanja Groen. Ruim vijf maanden later staat de teller op ruim 1,4 miljoen euro aan donaties. Tanja Groen verdween in de zo mer van 1993 in de buurt van Maas tricht. Ze kwam uit Schagen en zou in Maastricht gezondheidsweten schappen gaan studeren. Doodeng is het, zegt Tineke Ceelen. Mannen versperren de weg, bewa pend, in camouflagepakken zonder insignes. Je kunt alleen hun ogen zien, je weet niet wie ze zijn en wat ze willen. Ze zijn niet vriendelijk: 'Stoppen, controle! Kofferbak open maken!' Waarom? 'Omdat ik het zeg.' Ceelen, directeur van Stichting Vluchteling, was afgelopen week een paar dagen in het oosten van Polen. De bijna ondoordringbare oerbossen in het gebied zijn al vele weken het toneel van grote spanningen tussen Polen en de Europese Unie aan deze kant van de grens en Belarus aan de andere. Het is een wrang politiek spel, waarin niet alleen harde taal over en weer wordt geslingerd, maar waarin op de drassige en koude grond honderden, mogelijk zelfs dui zenden mensen door beide partijen heen en weer worden geduwd om een punt te maken. Ceelen was op zoek naar deze mensen, maar ze vinden was niet makkelijk. Ze begon met haar team inBialystok, met bijna 300.000 inwoners veruit de groot ste stad in het grensge bied. Ze bezochten dorpjes zoals Sokolka, Kuznica, Hajnowka en Bialowieza. De grens konden ze niet berei ken, omdat de Poolse regering een strook van 3 kilometer breed volledig heeft afgegren deld: verboden terrein voor ie dereen, inclusief hulpverleners en journalisten. Binnen en buiten die zone, midden in de bossen, zitten Irakezen, Syriërs, Afghanen en Koer den vast tussen hamer en aambeeld. Mensen uit de omgeving proberen ze een helpende hand te bieden. Het was voor Ceelen een ontluisterend bezoek. ,,We zijn door een inwoner, een bioloog, mee de bossen ingenomen'', zegt ze. ,,Dan voel je pas hoe zwaar het moet zijn als je hier vastzit. Het is een oud en ruig bos, niet onderhou den en heel ontoegankelijk. Er zijn nauwelijks paden, je moet je een weg banen tussen omgevallen bomen, de takken slaan in je gezicht en je kleren worden steeds natter van de regen en de vochtigheid. Er zijn moerassen, maar die zie je niet. Volgens de bio loog is het er hartstikke gevaarlijk, zeker in deze tijd van het jaar. Je kunt geen vuur maken, want dan word je meteen opgemerkt, gepakt en terug gestuurd. Er is geen eten en geen drinken. Het wordt er steeds kouder, het vriest, we gaan rap naar min 10 en min 20, en het sneeuwt." 'I Er is geen eten p en geen drinken. Het wordt steeds kouder: we gaan rap naar min 10 en min 20 MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 GO De EU-landen die gisteren in de Franse havenstad Calais bijeen waren om te praten over onge wenste immigratie tussen Eu ropa en het Verenigd Koninkrijk, gaan hun samenwerking opvoe ren. Tevens zal de Europese grensbewakingsdienst Frontex haar aanwezigheid in het Kanaal vergroten. ANP Calais Zaterdag werd in Londen gedemonstreerd tegen het Britse immigratiebeleid. foto afp Stichting de Gouden Tip heeft zo'n 450 tips binnengekregen over de sinds 1993 vermiste studente Tanja Groen. 'We laten toch geen mensen doodgaan aan de grens van Europa?' Mark van Assen Den Haag - - Tineke Ceelen, Stichting Vluchteling *T/7. De grens met Polen is hermetisch afgesloten. Artsen helpen kinderen voordat ze de douchetent in kunnen. FOTO'S GETTY, TASS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8