7 c Persconferenties Sinterklaasjournaal doen niet onder voor die van Rutte Vaste kijkers van het Sinterklaasjournaal kennen het fenomeen al, maar dit cadeautje zou je iedereen gunnen: de persconferenties van de Hoofdpiet. Meer dan 812.000 mensen hebben de laatste persconferentie van de Hoofdpiet gezien, laat de stichting KijkOnderzoek desgevraagd we ten. Al haalt dat het qua kijkcijfers natuurlijk niet bij het origineel, de coronapersconferenties van Mark Rutte en zijn rechterhand Hugo de Jonge, een fenomeen blijft het. ,,Het is vrijdag dus iedereen zit waarschijnlijk alweer klaar voor de persconferentie van de Hoofd piet", steekt presentatrice Dieuwertje Blok van wal. ,,Het kan nog even duren, maar zodra de persconferentie begint schakelen we over." Alles is trouwens al eerder uitgelekt, zoals we dat van Rutte en De Jonge kennen. Maar daar treedt de Hoofdpiet het perszaaltje binnen. Hij neemt plaats achter het katheder. Denk er de intonatie van Rutte bij: „Goedenavond. In de afgelopen twee weken zijn er in Nederland meer schoenen gezet dan in de rest van het hele jaar en dat is een record. En het aantal zal de komende weken naar verwach ting alleen nog maar toenemen. De enige oplossing voor het probleem zijn cadeautjes, cadeautjes, cadeautjes. De snelste weg uit de crisis zijn cadeautjes. Daarom heb ik besloten dat iedereen zo snel mogelijk het eerste cadeautje krijgt, en pas veel later het tweede." Zo gaat het door. Ook de familie Jansen komt voorbij, die al na het eerste cadeautje stond te dansen. Verslaggever vanuit de zaal: ,,U heeft het telkens maar over een ca deautje voor iedereen, maar er zijn natuurlijk ook mensen die helemaal geen cadeautje willen." Waarom niet? ,,Nou, je weet nooit wat er in zit." Vondsten Het Sinterklaasjournaal, elke dag om zes uur een uitzending van een kwartier. ,,De makers zijn altijd al goed in hun actuele vondsten, maar dit jaar overtreffen ze zichzelf', zegt tv-recensente Angela de Jong. ,,En de persconfe renties zijn het hoogtepunt. Die halen moeiteloos het niveau van Even Tot Hier, wat geen toeval zal zijn met die knappe Hoofdpiet. Elk detail klopt. Van de icoontjes op het spreekgestoelte tot de feilloze persiflage. Ik zie er trouwens vooral minister De Jonge in, met zijn onverwoestbare stelligheid." Tijdens het wachten op de pers conferentie was er nog aandacht voor een nieuwe app waarmee je pepernoten kunt laten bezorgen tot in je schoen. Dieuwertje Blok: ,,Maar zo'n pepernotenbezorg- service, we hebben toch Sinterklaas en zijn pieten?" De ondernemer: ,,Alleen, dat gaat toch gewoon veel te langzaam joh? Bij hun moet je eerst 's avonds je schoen zetten, een liedje zingen en dan krijg je de volgende dag pas je pepernoten! Dat is toch niet van deze tijd?" Inderdaad arriveert zijn fietskoerier binnen tien minuten, maar die moet dan wel even Aantal coronatests stabiel maar hoog Al 9700 mensen zijn Willem Engel 'beu' Zwitsers steunen wet coronapas zitten. ,,Sorry, zo moe, zo moe." Zijn baas: ,,Aan de conditie van onze bezorgers moet nog gewerkt worden." Stoomboot Onze columnisten zijn ook vaste kijkers. ,,Mijn favoriete moment dit jaar was dat de stoomboot stuurloos was, wat een geweldige metafoor voor ons land", zegt Linda Akkermans. Özcan Akyol schreef al eerder in zijn column: ,,Het programma is een baken van zekerheid en vreugde. Twee zaken die we in de grotemensen wereld momen teel ontzettend missen en voor lopig niet zullen vinden, wat mede te wijten is aan een Hoofdpiet die zijn post alvast ver laten lijkt te hebben." Krijgen de kinderen die verwij zingen nou ook mee? ,,Dit is puur een cadeautje voor de meekijkende volwassenen in deze sombere tij den. Die kunnen nooit meer naar Rutte en De Jonge kijken zonder aan het Sinterklaasjournaal te denken", zegt De Jong. ,,Aan de doelgroep is het minder besteed. Toen ik mijn 8-jarige dochter vroeg wat zij van de persconferenties vindt, was ze glashelder: raar." Sleutel Maar of dat uitmaakt? ,,Onze kin deren willen het gewoon zien om dat ze geloven, dus het is heel be langrijk", zegt Akkermans. ,,Zelfs de oudste van 9 die niet gelooft is diehard fan. Onze dochter van 7 haat lezen en schrijven, maar heeft deze week met het puntje van haar tong uit haar mond een brief naar Sinterklaas geschreven waarin ze Sint vertelt dat de sleutel van de pakjeskamer op de boot kwijt is (dat durfde Hoofdpiet niet aan Sint te vertellen)." Rest één vraag: de Hoofdpiet doet die persconferenties helemaal alleen. Heeft hij niet ook een collega nodig aan wie hij de lastigste vragen kan doorspelen? We vroegen het hem. Hij antwoordde: ,,Ik doe de persconfe renties bewust alleen. Ik ben de Hoofdpiet dus ik ben Hoofdelijk aan sprakelijk. Ik vind niet dat ik de grote zorgen over de ca deautje in ander mans mooie dure schoenen kan schui- ven. GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 Een cadeautje van Piet voor de meekijkende volwassenen Hans Nijenhuis Hilversum BILTHOVEN Het aantal positieve coronatests is nog altijd hoog, maar stabiel. Tussen zaterdag ochtend en zondagochtend zijn 22.193 positieve tests ge meld bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Dat is vergelijkbaar met de vorige dagen. In de af gelopen zeven dagen regis treerde het RIVM 157.540 posi tieve tests. Gemiddeld komt dat neer op 22.506 nieuwe ge vallen per dag, een nieuw re cord. Het totaal over de afgelo pen zeven dagen ligt 7 procent hoger dan het totaal over de week ervoor. DEN HAAG De aangifte tegen Willem Engel, de voorman van actiegroep Viruswaarheid, is reeds door 9700 mensen ondertekend, al dus initiatiefnemer Norbert Dik- keboom. Mensen 'zijn het zat' zegt Dikkeboom over Engel, en ze zijn 'blij dat ze nu écht iets kunnen doen'. Volgens de initia tiefnemer maakt Engel zich schuldig aan 'opruiing, versprei ding van medische desinforma tie, oplichting en uitingen met een terroristisch oogmerk'. En gel is op de hoogte van de aan gifte. Volgens hem staan er in de aangifte geen strafbare feiten, hij noemt deze dan ook 'vals'. BERLIJN De Duitse president Frank-Walter Steinmeier en zijn vrouw Elke applaudiseren voor een kerstliedje dat voor ze werd gezongen. Steinmeier riep de Duitsers op 'hun contacten zoveel mogelijk te beperken' vanwege de vierde coronagolf. foto bernd von jutrczenka BERN De Zwitsers staan in meerder heid achter de wet die het ge bruik van de coronapas moge lijk maakt. Tegenstanders had den een referendum afge dwongen, maar uit exitpolls blijkt dat de pas voor toegang tot onder meer restaurants en evenementen zoals verwacht in stand kan blijven. Het certifi caat dat aantoont of iemand is gevaccineerd, hersteld of ne gatief is getest komt volgens critici neer op een verplichting tot vaccinatie. Uit peilingen werd eerder duidelijk dat onge veer zes op de tien Zwitsers erachter staan. Een persconferentie van de Hoofdpiet op het Sin terklaasjournaal. Onder: Dieuwertje Blok. foto's ntr Coronapersconferentie van premier Rutte. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7