Landen doen deur op slot voor reizigers, Afrikaanse Unie boos maar of je er zieker van wordt moet nog blijken 5 ren en zij hadden geen idee. Een draaiboek? Dat was er niet." Mul der begrijpt ook niet waarom het de laatste maanden voor gevacci neerde mensen als hij gewoon mogelijk was om zonder co ronatest naar Nederland te vliegen. Hotel Diezelfde avond nog bleken 61 passagiers positief. Midden in de nacht besloot de GGD hun de keuze te geven om in een nabijge legen hotel in isolatie te gaan, óf thuis. ,,Dan moesten ze wel met eigen vervoer gaan en in een thuissituatie terechtkomen zon der andere huisgenoten", aldus een zegsman. Volgens minister De Jonge achteraf een begrijpelijke beslissing. ,,Thuis kun je ook veilig in quarantaine. 100 procent van de mensen wordt ter controle gebeld. Verder gaan gemeenten goed con troleren aan de voordeur." De Barendrechtse ondernemer Nic Jooste, geboren Zuid-Afrikaan, belandde met een flink deel van de positief geteste mensen wél in het quarantainehotel in Badhoeve dorp. Jooste zat op de gestrande vlucht vanuit Johannesburg en verbleef ook tot diep in de nacht op Schiphol met zijn medepassa giers. Jooste is dus positief, maar wist gisteravond nog niet of hij de omikronvariant heeft. ,,Ik heb nog niks gehoord van mijn contactper soon bij de GGD." Toch houdt de man de moed erin. ,,Ik heb een lekkere kamer en een grote televisie. Ik heb geen klachten, maar de afgelopen 48 uur heb ik twee uur geslapen, dus moe ben ik wel. Maar ik proef nog alles en hopelijk mag ik straks een glas wijn drinken. Het wordt voor de deur gezet en dan wordt er ge klopt. Net zoals bij Sinterklaas. Er is beveiliging, maar ik probeer die niet uit te testen. Ik ben een volg zaam mens." Ondanks alle inzet van GGD-personeel is Joostes eindoordeel over zijn aankomst niet mals: ,,Ik wil geen zeikerd zijn, maar er lag absoluut geen plan klaar. Niemand had rekening gehouden met dit scenario." Minister De Jonge vraagt ieder een die vanaf afgelopen maandag vanuit zuidelijk Afrika naar ons land is gevlogen zich te laten tes ten, ook zonder klachten. Nu geldt voor toegang tot repatriërings- vluchten uit deze landen voor Ne derlanders wél een testplicht. Het lijkt erop dat Israël op dit mo ment het hardst ingrijpt. In de nacht van zaterdag op zondag slo ten de grenzen voor alle buiten landse bezoekers aan het land. Verder moeten uit voorzorg alle gevaccineerde Israëli's die uit het buitenland terugkeren drie dagen in quarantaine (zeven dagen voor niet-gevaccineerden). De regering kondigde ook aan dat de veilig heidsdienst mensen die besmet zijn via hun telefoon in de gaten gaat houden. Dit gebeurt met ap paratuur die ook wordt gebruikt in de strijd tegen terrorisme. 'Geweldig kerstfeest' Een reeks van landen - in Europa, maar ook Japan, India en Canada - heeft het vliegverkeer met lan den uit zuidelijk Afrika stilgelegd. Daarbovenop worden extra maat regelen genomen tegen reizigers uit landen die een besmetting met de omikronvariant hebben ge meld. Dat betreft inmiddels niet alleen mensen uit Nederland, maar onder meer ook uit het Ver enigd Koninkrijk, Duitsland, Ita lië, Tsjechië en Egypte. De Verenigde Staten hebben nog geen besmettingen gemeld. De bekende viroloog Anthony Fauci heeft echter al gezegd dat het hem niet zal verbazen als het gemuteerde virus al in de VS is aanbeland. De maatregelen in het Verenigd Koninkrijk blijven voor alsnog beperkt tot het (vanafmor- gen) verplichten van mondkapjes in het openbaar vervoer en in winkels. Sommige experts vinden dit te slap. Minister van Volksge zondheid Sajid Javid blijft echter optimistisch en moedigt zijn landgenoten aan gewoon door te gaan met de voorbereidingen voor Kerstmis: ,,Ik denk dat het een ge weldig kerstfeest wordt." Onacceptabel De Afrikaanse Unie heeft ont stemd gereageerd op alle kritiek richting Zuid-Afrika en de rest van het continent. ,,Niemand kan hier iets aan doen", citeert de BBC Ayoade Alakija, de official die ver antwoordelijk is voor vaccinaties. ,,Dit komt doordat de wereld niet in staat is mensen op een eerlijke, urgente en snelle manier te vacci neren en doordat de rijke landen Dit komt doordat de rijke landen voor zichzelf vaccins aan het hamsteren zijn voor zichzelfvaccins aan het ham steren zijn. Dit is onacceptabel." Ook over de reisbeperkingen is hij niet te spreken. Deze zijn wat hem betreft gebaseerd op poli tieke overwegingen, niet op we tenschappelijke. ,,Dit is verkeerd. Waarom sluiten we alleen Afrika nen buiten als het virus al op drie continenten is gearriveerd?" Uit Zuid-Afrika komen intus sen ook berichten over de ernst van het virus. Angelique Coetzee, de arts die de variant ontdekte, zegt dat de symptomen 'onge woon' zijn, maar vooralsnog 'mild en niet ernstig'. ,,Het virus treft vooral jonge mensen, die last heb ben van spierpijn en extreme ver moeidheid. We weten nog niet wat er gebeurt als oudere, onge vaccineerde mensen besmet raken." andere Afrikaanse landen, waar onder Botswana, Zimbabwe en Namibië, werd de variant gesigna leerd. België maakte vrijdag bekend dat de variant daar is opgedoken. Zaterdag meldden ook Engeland, Duitsland en Italië besmettingen met de omikronvariant. Gisteren werden deze landen dus gevolgd door Nederland, en Denemarken en Australië. De omikronvariant is mogelijk ontstaan in Afrika. De oorzaak daarvan kan zijn dat nog niet veel mensen op dat continent zijn ge vaccineerd. Wanneer slechts een klein deel van de bevolking anti stoffen heeft, kan een nieuwe mutatie makkelijker ontstaan. Q Is deze variant gevaarlijker dan andere versies van het coronavirus? De WHO heeft de variant het stempel 'zorgelijk' gegeven. Uit onderzoek is gebleken dat de omikronvariant besmettelijker is dan andere varianten. Het ECDC, het Europese RIVM, bestempelde omikron ook als 'zorgelijk'. Omikron is de vijfde coronavi- rusvariant die wordt aangewezen als 'zorgelijk'. Eerder gebeurde dat met de alfa-, bèta-, gamma- en deltavariant. Een woordvoerder van het RIVM erkende dat de vari ant afwijkt van eerdere vormen. Of mensen er zieker van worden, is nog niet bekend. Volgens Zuid-Afrikaanse artsen lijken de symptomen vooralsnog 'mild' te zijn. /I Zijn de vaccins H- effectief tegen de omikronvariant? Of de vaccins effectief zijn tegen de omikronvariant valt nog niet te zeggen. Er is nog te weinig onder zoek gedaan omdat de nieuwe va riant nog niet veel voorkomt. Fabrikanten van coronavaccins, zoals Moderna en Pfizer, hebben gemeld hun vaccin zo snel moge lijk aan te passen aan nieuwe vi rusvarianten. Vaccins waren eer der al wel effectief tegen bijvoor beeld de deltavariant. r Wat wordt gedaan om verspreiding van het virus te stoppen? Veel landen hebben een vliegver bod ingesteld voor vluchten van uit zuidelijk Afrika. Het Verenigd Koninkrijk deed dat donderdag avond als eerste. Nederland volgde vrijdagochtend. Voor Nederlanders die terugke ren uit een land waarvoor een vliegverbod van kracht is, gelden voorwaarden. Zij moeten zich bij voorbeeld bij vertrek én aankomst laten testen. Bij thuiskomst moe ten ze in quarantaine. Een aantal van de positief geteste Nederlan ders die uit Zuid-Afrika terugkwa men, is momenteel ondergebracht in een quarantainehotel bij Schip hol. Als de omikronvariant vaker in Nederland wordt gevonden, zal de mutatie uiteindelijk meer gaan voorkomen dan de deltavariant. Simpelweg doordat deze variant besmettelijker is. In dat geval zul len de meeste mensen die besmet raken, immers de omikronvariant oplopen. GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 Wereldwijd nemen landen maatregelen tegen de omikronvariant. Afrika voelt zich gebombardeerd tot zon debok: ,,Dat is onacceptabel." Mark van Assen Rotterdam - Ayoade Alakija, Afrikaanse Unie - Tim Van Rodijnen No entry Geen doorgang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5