Pumptrackers zitten gemeente achter de broek c Café Zeelandia in Hansweert sluit de deuren. Voorgoed 4 Ze hielden hun adem in tijdens de laatste persconferentie, maar zaterdag hoefden ze de deuren nog niet om vijf uur te sluiten en mochten ze tot acht uur open blijven. Gelukkig maar, want het was een bijzondere dag voor Ad (69) en Lettie (66) Linders. Hun kroeg, café Zeelandia in Hansweert, was voor de allerlaatste keer geopend. Om vier uur 's middags is het al ge zellig druk in het café aan de Ka naalstraat. Demy, Nikkie en Elien staan in een hoekje met elkaar te kletsen. ,,Ik woon nog maar een paar jaar in Hansweert, maar als je hier regelmatig komt, leer je veel mensen van het dorp kennen", zegt Elien. „Vroeger zaten hier een hele boel leuke kroegen", vult Nikkie aan, ,,Maar nu dit dichtgaat, hebben we geen cafés meer op het dorp. Dat gaan we echt missen." Annie loopt rond met drankjes en stelt zichzelf voor als de zus van eigenaresse Lettie. ,,Ik heb zoveel mooie herinneringen aan deze plek. Hier ontstond ook het idee om met z'n allen naar de Golden Years te gaan in het Sportpaleis in Antwer pen. Dat deden we elk jaar. Soms vertrokken er vanaf hier wel drie bussen naar Antwerpen. Geweldig was dat.'' Een lach en een traan Greta zit aan de bar en wijst naar haar man Richard. ,,Hij is de broer van Lettie en Annie. We zijn hier allemaal familie van elkaar", lacht ze. ,,Hun broer Wim is een paar jaar geleden overleden. We delen hier altijd een lach en een traan. We hebben lol met elkaar, maar we pra ten ook veel over Wim en kunnen samen een potje janken." Richard en zijn maten Peter en Bas komen erbij staan. Greta zorgde elke zaterdag na half zes voor de muziek", zegt Richard over zijn vrouw. ,,'s Middags werd er muziek gedraaid voor de ouderen. Dat mocht niet te hard, want dan konden ze elkaar niet meer ver staan, maar als de ouderen naar huis gingen, draaide Greta onze muziek." Feest Op de vraag of ze elke zaterdag van de partij waren, knikken Peter en Richard enthousiast, maar Bas moet dat nog even toelichten. ,,Vroeger kwam ik hier vrijdag, za terdag en zondag. Het was elk weekend feest. Nu kom ik hier niet meer zo vaak, maar nog wel regel matig. Ik ben opgegroeid hier en ik ga het missen met de hoofdletter 'M'" Wesley zit op het biljart met zijn zoontje Joey op schoot. ,,Ad beseft niet hoe goed hij voor ons is ge weest. Toen ik hier kwam als jonge gast, heb ik het hem niet altijd mak- Vroeger kwam ik hier vrijdag, zaterdag en zondag. Het was elk weekend feest kelijk gemaakt. Ik kan me nog goed herinneren dat Nederland het win nende doelpunt scoorde. Een van ons stond op het biljart met twee flesjes bier te schudden. Daarna spoot hij het bier door heel het café, het droop letterlijk van het plafond. Op zo'n moment stond Ad alleen maar met zijn hoofd te schudden. Ik ga ze allebei, Ad en Lettie, vreselijk missen, maar ze hebben het meer dan verdiend om rustiger aan te gaan doen." Leeftijd Zelfweten Ad en Lettie nog niet zo goed wat ze met hun vrije tijd gaan doen. ,,Ik doe het al 38 jaar en Ad doet het nog een paar jaar langer", zegt Lettie. ,,Vooral die zaterdag middag was enorm gezellig.",,De leeftijd gaat ook meespelen", geeft Ad toe. ,,Volgend jaar word ik ze ventig. Ik heb de zaak verkocht, maar ik heb geen idee wat er met het pand gaat gebeuren. Op 1 janu ari is het van de nieuwe eigenaar. Een projectontwikkelaar. Die dag zal ik wel eens bellen wat de plan nen zijn.'' Met het sluiten van hun kroeg ne men ze nog geen afscheid van de horeca, want ze zijn ook beheerder van dorpshuis Kaj Munk. ,,Dat blij - ven we nog een jaar doen en dan is het mooi geweest", besluit Ad. ,,Inmiddels zijn we bijna twee maanden verder en hebben we van uit het gemeentehuis taal noch te ken vernomen", schrijft Verkaart in een brief aan het college. De 'schuchtere poging van ambtelijke kant' rekent hij dan niet mee, want daaruit blijkt volgens hem alleen maar dat er niet serieus wordt nage dacht over het plan. Geadviseerd werd contact op te nemen met de stichting Wat te Doen die regelma tig activiteiten organiseert op de skatebaan in Zierikzee. Iets heel anders ,,Een skatebaan en een pumptrack- baan zijn absoluut twee totaal ver schillende grootheden", benadrukt Verkaart. Beide banen trekken ook heel andere gebruikers. Een pump track is een verhard circuit met bul ten en kombochten, waar je met bijvoorbeeld een fiets of skateboard vaart maakt door een pompende beweging van het lichaam. Voor een skatebaan gelden weer heel an dere technieken. Bovendien staat de skatebaan in Zierikzee en komt de Schouwse Westhoek er in dat opzicht 'erg be kaaid van af, verwijst Verkaart naar besluitvorming in de gemeente raad eerder deze maand. ,,Zierikzee mag toch al niet mopperen met een krediet voor renovatie van de skate- baan. En ook Duiveland wordt aar dig verwend met de aanleg van een spel- en speelvoorziening in Nieu- werkerk en Oosterland." Verkaart haalt de petitie aan, die in augustus al door meer dan 350 voorstanders van een pumptrack- baan in Renesse of Burgh-Haam- Een skatebaan en een pumptrackbaan zijn twee verschillende grootheden stede werd ondertekend. Hij wil voorkomen dat het plan 'in het ver geetboek' belandt en zou graag zien dat het college het initiatief een - meer formele - projectstatus geeft. Dan kan er ook een projectgroep worden opgericht met de initiatief nemers, zodat ze direct worden be- trokken bij de planuitvoering. Volgens wethouder Daniël Joppe (Sport en Financiën) klopt het niet helemaal wat Verkaart zegt en maakt hij zich onnodig ongerust. Het krediet van 300.000 euro is voor een nieuw skatepark 'waar dan ook op Schouwen-Duiveland', zegt de wethouder. ,,Hoe of wat precies, zijn we nu aan het bekijken. Maar dat zou dus net zo goed een pump- trackbaan in de Westhoek kunnen worden." In dat raadsbesluit wordt er wél van uitgegaan dat er in elk geval een skatebaan in Zierikzee moet blijven en een opknapbeurt daar sowieso noodzakelijk is. MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 SD Nog een laatste rondje Rachel van Westen Hansweert Lettie en Ad tussen hun stamgasten tijdens de allerlaatste zaterdagmiddag in Cafe Zeelandia. foto marcelle davidse - Bas, stamgast RENESSE „Gewoon weer terug bij af." Dat gevoel krijgen Lennart Verkaart en beide andere initiatiefnemers voor een pumptrackbaan in de Schouwse Westhoek. Na hoop gevende gesprekken met de burgemeester en de wethouders die gaan over sport en ruimte lijke ordening in juli en septem ber, bleef het angstvallig stil. Te stil, vreest Verkaart, dus zit hij ze nu achter de broek. - Lennart Verkaart - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49