Parsons heeft het bij Leeuwinnen nog niet op de rit 8 HOCKEY Korrel knokt zich naar bronzen plak Febvre hard ten val, breekt been VOOR NIEUWE BONDSCOACH JEROEN DELMEE BESTAAN GEEN HEILIGE HUISJES Brand overtuigt in cross Besan^on Jeroen Delmee (48) zat gisteren pas voor de tweede keer als bondscoach op de bank bij de Nederlandse hockeymannen, maar nu al is er veel veranderd. Het leidde tot een knappe zege op België (2-1) in de Pro League. ,,We moeten ook trots zijn op het veroveren van ballen.'' Nog geen tien seconden nadat het fluitsignaal voor het begin van de wedstrijd klinkt, galmt de stem van de nieuwe bondscoach al door het lege Wagener stadion. De nieuwe bondscoach wil graag gre tigheid en energie zien van zijn spelers en draagt hier zelf flink aan bij. Fel coachend en fanatiek aan moedigend staat hij, voorzien van koptelefoon en klembord, langs de lijn. Ondanks de aanwezigheid van een bankje bekijkt Delmee geen seconde van de wedstrijd zittend. Hij geeft staand aanwijzingen en praat 60 minuten lang met de spe lers en bankzitters. De Belgische bondscoach heeft af en toe moeite om zich verstaanbaar te maken naast de Nederlander. De actieve houding van Delmee zal voorlopig niet verdwijnen, zo denkt hij zelf: „Ik ben altijd betrokken. Dat is het voordeel van een leeg stadion. Je kunt ook van de bank een beetje energie in de ploeg stoppen." Alles wat Delmee tegen zijn spe lers zegt is hockey-inhoudelijk. Ie mand die nooit naar de sport kijkt, zou geen woord begrijpen van de bondscoach. Termen als 'de bal onderbrengen' en 'je positie in richten' vliegen je om de oren en de insteek is altijd positief. De en- kele keer dat hij verontwaardigd zijn stem verheft, is als hij het niet eens is met een beslissing van de scheidsrechters. Als Nederland te gen de olympisch kampioen ra zendsnel op een 1-0 voorsprong komt, reageert Delmee in eerste instantie stoïcijns. Enkele secon den later verraadt een grote glim lach dan toch zijn tevredenheid. Niet veel later wordt het 2-0 na een aanval die rechtstreeks uit een trainingsvorm lijkt te komen. Ne derland speelt met een duidelijk plan en de energie spat er vanaf. „Je vindt het als coach natuurlijk wel lekker als het plannetje dat je bedenkt ook werkt", zegt de glim lachende coach na afloop. Debutanten Die energie is een belangrijk punt voor Delmee. Niet voor niets se lecteerde hij voor de wedstrijden tegen België maar liefst negen de butanten. Er is een nieuw tijdperk aangebroken voor het Nederlandse mannenhockey en daarbij kan Delmee de gretigheid van jonge spelers goed gebruiken. „De fel heid heeft ook te maken met welke jongens je selecteert. Wat zoeken we? Zoeken we de Neder landse hockeyer die heel goed is met de bal of hebben we ook jon gens nodig die kunnen jagen en ballen kunnen afpakken?" Juist aan felheid ontbrak het op de totaal mislukte Olympische Spelen van Tokio. Delmee wil dit veranderen en is met zijn instel ling niet bang om tegen heilige huisjes aan te schoppen: „We moeten ook trots gaan zijn op het veroveren van ballen. We zijn veel bezig geweest met onze verdedi gende energie. Dat is een beetje on-Nederlands, want wij willen altijd goed zijn met de bal, maar je moet ballen winnen om mooi te kunnen aanvallen." Aanvaller Thijs van Dam is het eens met zijn coach en ziet een duidelijk verschil met de vorige bondscoach Max Caldas: „Het is niet zo dat we op de Olympische Spelen niet de wil hadden om te winnen, maar niet zo erg als nu. We zijn met deze spelersgroep kwalitatief misschien minder goed dan eerst, maar je ziet hoe ver je kan komen met de gretigheid van jonge spelers." De jonge selectie is onderdeel van een meerjarig project. Delmee tekende een contract dat loopt tot en met de Olympische Spelen van 2024 in Parijs. Dit is dan ook het grote doel van de bondscoach: „Het WK is ook belangrijk rich ting Parijs. We hebben negen jon gens die dit weekend hun eerste interland hebben gespeeld, dus toernooi-ervaring hebben die nog niet zo veel. Wil je goed zijn in Pa rijs, dan zal je dat soort toernooien al een keer meegemaakt moeten hebben." De Oranjevrouwen ontliepen za terdag tegen Tsjechië (2-2) maar nipt een pijnlijke nederlaag in de WK-kwalificatie. Naarstig zoe ken bondscoach Mark Parsons en zijn team naar de positieve energie die het elftal de afgelo pen jaren kenmerkte. Tijd om verder te schaven aan zijn beoogde elftal richting het EK van komende zomer heeft bondscoach Mark Parsons deze interlandperi ode niet meer. Omdat het WK-kwa- lificatieduel met Tsjechië door he vige sneeuwval werd verplaatst van vrijdagavond naar zaterdagmiddag, en het oefenduel met Japan van avond al op het programma staat, heeft Parsons besloten om in Den Haag met een B-team te spelen. ,,Het is een uitdaging om twee wedstrijden te spelen binnen 48 uur. We waren al heel veel spelers kwijt door blessures, en nu komt dit er ook bij", zei hij gisteren. Liever had Parsons meer tijd ge had en van het treffen met Japan een serieuze test gemaakt. Want duidelijk is dat de 35-jarige Engels man zijn team nog niet op de rit heeft. Zaterdagmiddag sleepten de Oranjevrouwen er ternauwernood een gelijkspel uit in Tsjechië (2-2), na opnieuw een voetballend moei zame vertoning. De rake kopbal van Stefanie van der Gragt in blessure tijd verzachtte de pijn nog enigs- zins. Een verlies had de WK-kwa- lificatiegroep op z'n kop gezet. Stempel drukken Zo blijft er sprake van een romme lige start van Parsons als opvolger van Sarina Wiegman. Parsons zelf vroeg vorige week tijd om zijn stempel te drukken. ,,We willen niet te veel wijzigen, maar moeten wel een paar kleine stappen maken. We bouwen anders op, verdedigen anders en zetten op een andere ma nier druk. Er zijn al dingen veran derd, maar in september zei ik al dat je wel zes maanden nodig hebt om de impact van de staf op de groep terug te zien. Het is een proces." Vooralsnog boet Oranje aardig in in vergelijking met het tijd perk-Wiegman, qua resultaten en qua spel, al was het op de Olympi sche Spelen onder Wiegman ook niet overtuigend meer. Door de late kopbal van Van der Gragt blijven de perspectieven goed in de WK-kwalificatie. Oranje heeft elf punten na vijf duels, IJs land heeft minder verliespunten en volgt met zes punten uit drie duels. Oranje speelt in april tegen Cyprus en Belarus. Net zo belangrijk als van die ploegen winnen, is dat Parsons de frivoliteit die de Oranjevrouwen zo vertrouwd is weer terug kan brengen. JUDO Michael Korrel heeft een bronzen medaille overge houden aan de Grand Slam van Abu Dhabi. De Neder lander, uitkomend in de klasse tot 100 kilogram, ver loor in de tweede ronde van de Rus Matvej Kanikovski maar knokte zich vervol gens via de herkansing naar een plak. Hij was eerst te sterk voor Aklmoerodbek Choedojberdijev uit Oezbe kistan en won vervolgens van de Belg Toma Nikiforov. MOTORCROSS De Franse motorcrosser Romain Febvre is gisteren hard gevallen tijdens de su percross van Parijs. Hij heeft daarbij een kuit- en scheen been gebroken. De 29-ja- rige Febvre moet geoper- reerd worden. Hij eindigde dit seizoen in de MXGP- klasse als tweede, achter Jeffrey Herlings. Febvre slaagde er in 2015 wel in de wereldtitel te veroveren. MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 PM VELDRIJDEN Lucinda Brand heeft giste ren in het Franse Besangon overtuigend de achtste cross om de wereldbeker gewonnen. Voor de wereld kampioene van Baloise Trek Lions was het de derde zege in de competitie over zestien wedstrijden. Ze heeft ook de leiding in het klassement. Brand won za terdag ook een cross in Kortrijk voor de X2O-Trofee. Tobias Kappelle Amstelveen 'Wat wij doen, is een beetje on-Nederlands' Jeroen Delmee spreekt de groep toe nadat België is geklopt. foto anp OSTRAVA Mark Parsons langs de lijn in Tsjechië. foto anp - Tim Reedijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40