Airborneveteraan Wilf Oldham overleden 3 DRAAGVLAK VOOR AANPAK REGERING NEEMT AF Demissionair premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge waren vrijdagavond op de coronapersconferentie opvallend zelfkritisch en nederig. Logisch, nu de deltavariant en moge lijk ook de omikronversie alle eerdere beloftes onderuithalen. Rutte bood excuses aan voor de gebrekkige com municatie over de basisregels. Wat hij precies anders gaat doen is een 'zoektocht' voor een 'zelfkritisch kereltje als ik'. Het risico van een grijsgedraaide plaat ligt op de loer. Basisregels versloffen. Hoe krijgt het kabinet iedereen weer mee, na twintig maan den pandemie? Blijkbaar eerst door de hand in eigen boezem te steken. En dat was niet alleen nodig voor experts in talkshows en burgers in huiskamers. Ook binnenskamers tijdens overleggen in het Catshuis kraakten betrokkenen harde noten, blijkt uit interne kabinetsstukken die nu openbaar zijn gemaakt. Adviseurs bekritiseren de gehaaste besluitvorming, de OMT-leden en ministers die met elkaar ruziën over code zwart en lockdowns, en knipperlichtberichten (cultuur dicht, cultuur open, scholen dicht, scholen open). Persconferentie De rust moet terugkomen in de besluitvormingscyclus en OMT- leden moeten zo veel mogelijk als collectief communiceren, schrijft een ambtelijke adviesgroep. ,,Om tegen strijdigheden in de communicatie te voorkomen.'' Diezelfde ambtenaren vragen zich af of een persconferentie nog wel werkt. ,,Het kabinet wordt geadviseerd te kijken naar andere communicatiemiddelen.'' Afgelopen vrijdag keken vijf miljoen mensen naar de persconferentie, maar dat betekent dat ook miljoenen Neder landers de boodschap misten. Een communicatiekoerswijziging over de polarisatie is ook nodig, suggereert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in de vrijgegeven documenten. Nu meer dan acht op de tien Nederlanders gevaccineerd zijn en twintig maanden pandemie hun tol eisen, is er dringend behoefte aan minder zwart-witretoriek vol gens het planbureau. De 'tweedeling' Oldham was een van de vele veteranen die elk jaar de Air- borneherdenkingen in en rond Arnhem bijwoonden, al had hij aanvankelijk moeite om terug te keren naar de omgeving waar hij tijdens de Tweede Wereldoorlog vocht tegen de Duitsers. ,,Hij kampte met een schuld gevoel", zegt Roger Beets, voorzitter van de Stichting Airborne Herdenkingen. ,,Hij was verbaasd dat hij met open armen werd ontvangen.'' Tijdens de jaarlijkse her denking van de Slag om Arn hem logeerde Oldham bij Peter en Maria Hagelen in Heelsum. ,,Sinds de 45e her denking eind jaren 80 was hij elk jaar onze gast'', vertelt Peter Hagelen. ,,Wilf was als familie voor ons. We keken ernaar uit om hem weer op te zoeken in zijn woonplaats Rathcliff. Twee dagen geleden hadden we hem nog aan de telefoon. Hij had vorig weekeinde een lichte hartaanval gehad, maar het zag er niet naar uit dat hij zo snel zou overlijden. Dit is heel verdrietig.'' Hagelen omschrijft Old- ham als bescheiden en hu morvol. ,,Hij straalde alleen maar goedheid uit. Hij heeft zich enorm ingespannen om het verhaal van de Tweede Wereldoorlog te vertellen, ook op scholen in Arnhem.'' Twee jaar geleden waren Wilf Oldham en zijn gastge zin in Heelsum te zien in de NTR-documentaire Arnhem For Ever. Dat was de laatste keer dat Peter en Maria Hage len 'hun' veteraan live zagen. De afgelopen twee jaar kon den veteranen niet naar Ne- derland komen om de Slag om Arnhem te herdenken. Wilf Oldham woonde in september steevast de Air- bornewedstrijd van Vitesse bij. Omdat dat dit jaar net als in 2020 niet mogelijk was, werden voor de wedstrijd de portretten van Oldham en 'Little Joe' Mawdsley en Johnny Peters het Gelredome in gedragen. ,,Je kunt wel stel len dat Wilf Oldham in de loop der jaren veel liefde voor Vitesse heeft gekregen'', zegt Roger Beets. ,,Ik zou hem haast omschrijven als een diehard Vitesse-fan.'' Van de duizenden soldaten die hebben gevochten tijdens de Slag om Arnhem zijn er nog 25 in leven. Beets: ,,De oudste is 102, de jongste 98.'' Wilf Oldham had twee dochters, van wie er een is overleden, drie kleinkinde ren en een achterkleinzoon. - Karin Mulder De Tweede Kamer lijkt akkoord te gaan met het lockdownpakket dat gisteren inging, maar de kritiek blijft scherp en het draagvlak broos. Ambtenaren en experts waarschuwen voor verdeeldheid. Debat over plan voor de lange termijn bestaat ook niet zo scherp, stelt het SCP, ook niet als het gaat om contro versiële thema's zoals lockdowns of een vaccinatieplicht. ,,De Neder landse bevolking is niet in twee kam pen in te delen. Er is een grote varië teit aan meningen. Veelal is er ook een grote groep die in het midden zit.'' Daar moet meer rekening mee worden gehouden, vindt het SCP. De veiligheidsadviseurs zien met de nieuwe avondlockdown vooral meer risico's op ongeregeldheden, ook door verharding van de activisti sche voorhoede bij demonstraties en de 'radicale onderstroom'. Rellen zo als vorige week in Rotterdam zijn te verwachten. Daarbij richt de agressie zich vermoedelijk vaker op de poli tie, staat in de stukken: ,,Meer dan voorheen dient rekening gehouden te worden met meer (zwaar)gewon- den of erger.'' Zwijgend midden Behalve die heftige oplevingen zien communicatieadviseurs ook op de lange termijn een mogelijk gevaar lijke ontwikkeling: ,,Het verlies van draagvlak van het 'zwijgende mid den' (veelal gevaccineerden).'' Dus is een sterk verbindende boodschap nodig. ,,Voor het draagvlak helpt het als er een gezamenlijk doel is, bij voorbeeld het toegankelijk houden van de zorg voor alle patiënten.'' Dat is geen theoretisch verhaal. Sinds vrijdag is de een-na-laatste fase voor code zwart in de ziekenhuizen van kracht. Defensie moet helpen, coro- nazorg verdringt andere operaties, schetste De Jonge. ,,Dit raakt ons allemaal. Willen we elkaar door deze tijd heen helpen, dan moeten we ons weer tot het uiterste inspannen om dit virus in bedwang te krijgen: geen ieder voor zich, maar vanuit het besef van lotsverbondenheid. De enige manier waarop we dit kunnen is samen.'' De komende weken zal duidelijk worden of deze boodschap aanslaat of dat het kabinet het toch over een compleet andere boeg moet gooien. GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 Niels Klaassen Den Haag HEELSUM De Britse Airborneveteraan Wilfred Edwards Oldham is zaterdagnacht overleden. De fanatieke Vitessefan is 101 jaar geworden. Wilf Oldham tij dens de Airborne- wedstrijd van 2018 van Vitesse tegen ADO Den Haag. Kabinet zoekt nieuwe koers voor coronawinter Woensdag debat teert de Tweede Kamer over de avondlockdown. Een meerderheid lijkt die te steunen. Maarten Hijink (SP) is benieuwd naar het 'langetermijn- plan' en benadrukt dat het werken in de zorg aantrekke lijker moet worden. Partijen pleiten al langer voor meer loonsverhoging voor zorgpersoneel. ,,Ik wil weten wat er concreet gaat ge beuren om mensen terug te halen in de zorg'', zegt ook GroenLinks-Kamer lid Lisa Westerveld. Winkels en café's dicht, toeristen verdringen toeristen zich na 17.00 uur gisteravond op de Dam. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3