Als groot kampioene is Schulting als een jachttrofee voor de 6 Crosstitel Foppen en Vastenburg Frank Williams (79) overleden Ronhaar verrast met derde plaats SHORTTRACK WERELDBEKER IN DORDRECHT Het lijkt inmiddels bijna verrassender wanneer Suzanne Schulting (24) een keer niet wint, dan wanneer de shorttrackster dat wel doet. Elk wedstrijdweekend ervaart ze 'enorme druk', zo ook de afgelopen dagen in Dordrecht. ,,Maar ik weet ook dat ik dan beter schaats.'' In de groene ogen van Suzanne Schulting valt in een wedstrijd weekend vrijwel altijd iets te lezen: ongeduld, dan beweegt ze haar felle blik omhoog. Euforie, waarbij ook haar mond wijd openspert omdat er weer eens iets 'fantastisch' is. En tussendoor, of het nou goed gaat of slecht, wordt het groen soms troebel. Zodat alle emotie eindelijk kan ontsnappen. ,,Soms denk ik wel", zegt ze deze zondagavond, nu met een spottende blik, vlak nadat ze in Dordrecht haar laatste wereldbekermeters van dit shorttrackseizoen heeft gereden: ,,Wat een verschrikkelijk wijfben je ook." Want soms het is heel vermoei end om Suzanne Schulting te zijn, aldus Suzanne Schulting. Nooit, echt nooit, neemt de shorttrackster ge noegen met minder dan goud. Er was een tijd, nog niet eens vier jaar geleden, toen Schulting verraste als ze brons won op een individuele afstand. Ze was jong, kwam net kijken en greep elke kans gretig aan, waar door ze zichzelf geregeld vergalop peerde. Dan begon een toernooi teleurstellend, schaatste ze zenuw achtig in de rondte, tot het klassement verkeken was. En daarna liet ze dan alsnog mooie dingen zien. Exact het scenario bij de Winterspelen van Pye- ongchang in 2018; waar ze de hele wereld verbaasde, inclusief zichzelf, en op de slotdag het eerste Neder landse shorttrackgoud ooit won. Me teen nam ze zich voor er alles aan te doen om geen eendagsvlieg te lijken. Nog geen vier jaar later is het ge makkelijk te vergeten dat Schulting nog steeds jong is. Pas 24 jaar is ze, met inmiddels een keur aan schaatsti- tels op haar naam. Na de Spelen groeide de Nederlandse uit tot de te kloppen vrouw, tot een groot kampi oene, met kansen op elk shorttrack onderdeel. 'Een soort jachttrofee', luidde de gekscherende omschrijving van bondscoach Jeroen Otter. Degene op wie alle buitenlandse concurren ten hun raceplan afstemmen. De druk was vorige week ook heel erg heftig, dan moet ik ook even een traantje laten Nooit is Schulting bang om grote doelen te stellen, of te bereiken. Een week eerder won ze in het Hongaarse Debrecen bij de voorlaatste wereld bekerwedstrijd van het seizoen vier keer goud. Gevraagd of het beter kon, antwoordde ze ad rem en met haar strakke groene blik: vijf keer goud - alleen de mixed relay-winst ontbrak. Maar wie schijnbaar makkelijk wint, heeft ook veel te verliezen. ,,Ik sta hier onder enorme druk", zegt ze een week later midden in het wed strijdweekend in Dordrecht. ,,Druk die ik mezelf opleg." In de armen van de bondsarts gaf ze zaterdagmiddag ruimte aan haar tranen. ,,Het is iets wat heel erg bij mij hoort", zegt ze een dag later, met twee keer team goud en twee individuele bronzen medailles, op de 1000 en 1500 meter, op zak. Ze staat wel vaker met een strak ge zicht haar tranen in te houden, ver telt ze. 'Ontladen', noemt ze het. ,,Dat is niet omdat ik dan teleurgesteld ben, maar de spanning van het week end komt er dan uit. Dat heb ik al van kinds af aan: als ik moe werd, werd ik emotioneler. Daar schrik ik niet van, ik vind het soms even lekker. De druk was vorig weekend ook heel erg hef tig, dan moet ik ook even een traantje laten." Het lijkt inmiddels bijna verrassen der wanneer Schulting niet wint, dan wanneer ze dat wel doet. ,,Het is he- MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 GO ATLETIEK De atleten Mike Foppen en Jip Vastenburg hebben gis teren bij de Warandeloop in Tilburg de Nederlandse ti tels op de cross gegrepen. Foppen was met 29,56 mi nuten de snelste Nederlan der over 10 kilometer, voor Tom Hendrikse en Bas van Hooren. Vastenburg legde de 8000 meter af in 27,43 minuten en bleef Silke Jonk man en Ineke van Koldam voor. Foppen eindigde in de Wa randeloop als tweede. De Zwitser Jonas Raess klopte hem in de sprint. Vastenburg werd in het internationale veld eveneens tweede. Ze finishte 5 seconden achter de voor Zweden uitkomende Meraf Bahta. AUTOSPORT Sir Frank Williams, de op richter van het Formule 1-team Williams, is op 79-ja- rige leeftijd overleden. De Brit werd vrijdag opgeno men in het ziekenhuis en overleed gisteren in het bij zijn van zijn familie. Williams raakte in 1986 verlamd bij een auto-ongeluk en zat sindsdien in een rolstoel, maar bleef 'zijn' team nog geruime tijd leiden. Frank Williams geldt als een icoon van de Formule 1. Na een korte carrière als coureur zette hij in 1977 zijn renstal op. Williams veroverde ne gen wereldtitels bij de con structeurs en leverde zeven individuele wereldkampioe nen, waaronder Alain Prost (1993) en Damon Hill (1996). VELDRIJDEN De Nederlandse veldrijder Pim Ronhaar heeft voor het eerst een podiumplaats be haald in een wereldbeker cross voor eliterenners. De pas 20-jarige coureur uit Hellendoorn besliste in het Franse Besanpon de strijd om de derde plaats met de Belg Michael Vanthouren- hout in zijn voordeel. Dat ge beurde op ruim anderhalve minuut achter het Belgische duo Eli Iserbyt en Toon Ae- rts. Iserbyt won zijn vijfde cross van het seizoen. Ron- haar, de regerend wereld kampioen bij de beloften, was zaterdag in de Urban Cross van Kortrijk in de strijd om de X2O-Trofee al de beste. Lisette van der Geest Dordrecht - Suzanne Schulting 'Wat een verschrikkelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38