Wat is geluk? Streep door het O 2 EREDIVISIE SPARTA - AJAX Ajax trad zonder de smaakmakers Sébastien Haller en Antony aan tegen Sparta. Dat was te merken ook. De bank van de titelfavoriet blijkt vooralsnog in aanvallend opzicht lang niet zo sterk als gedacht: 0-1. COLUMN HUGO BORST Laat ik eerlijk bekennen dat ik als Spartaan stin kend jaloers ben op Cambuur. Waarbij ik aanmerk dat ik ook de gave heb om ondanks die afgunst een ander alles maar dan ook alles te gunnen. Zeker de aanhangers van een club die een seizoen te lang in de eerste divisie werden opgesloten (Corona en een dubieus besluit van de KNVB), zeker Henk de Jong. Hij is een mix van Foppe de Haan, Fritz Kor- bach en Simon Kistemaker. Een uitstervend ras. Henk de Jong: beetje provincie, veel no-nonsense en strenger dan je denkt. Collega's van Henk de Jong, Erik ten Hag bijvoorbeeld, dichten hem tac tische slimmigheden en foefjes toe; hij is heus niet alleen die ideale peoplemanager. Hij heeft met zijn vrolijke elftal tot nu toe wel gruwelijk veel mazzel gehad. Wie de goed ge monteerde samenvattingen bestudeert (ik zag driekwart van de wedstrijden van Cambuur in zijn geheel) ziet dat het Henk de Jong en zijn man nen erg meezit. Ik vroeg Bart Frouws van OPTA Cambuur eens in cij fers te duiden. Met Expec ted Goals kun je een bere kening doorvoeren. Prak tijkjongens - veel oud profs - schijten op deze (vorm van) statistieken. Die varen alleen op hun onderbuik en hun ervaring als speler en/of coach. Ik geloof in beide. Die cijfers, in dit geval die Expec ted Goals, zeggen beslist meer dan iets. Enfin. Daar gaan we. Cambuur had volgens het principe van Expected Goals recht op slechts tien punten. Veertien minder dus. Alleen Fortuna Sit- tard zou er minder hebben, acht. Sparta zou er geen tien maar dertien hebben. Go Ahead Eagles, RKC en Heerenveen slechts elf. NEC zeventien. Ajax zou trouwens stijf bovenaan staan met veer tien zeges, 42 dus. Wat voor Henk de Jong en Cambuur pleit: de neutrale voetbalkijker kijkt graag naar ze. Ik ook. Cambuur speelt georganiseerd en gediscipli neerd, plus het profiteert van rappe voorhoedespe lers en onderschatte middenvelders die extreem in beweging zijn. Henk de Jong misgunt zijn spelers het avontuur niet. En de vrolijkheid wordt be loond. Afgelopen vrijdag nog: NEC was iets beter, schoot meer ballen binnen de palen, maar verloor van Cambuur waar een zege of een gelijkspel op zijn plaats was geweest. Is het onterecht dat Cambuur staat waar het staat? Wat dan gedefinieerd moet worden: wat is nou geluk? Ik denk dat de combinatie van hande len zonder angst, geen druk ervaren en voetballers zelfvertrouwen geven de sleutel is om de deur te openen naar het linkerrijtje. En dat, begrijp ik, brengt Henk de Jong met zijn aanpak teweeg. Hij is wars van cynisme en negativisme en zo kom je, zeker als je millennials beter moet maken, ver. Kortom: dat geluk van Cambuur is afgedwongen, een kwaliteit. Tenslotte nog een vorm van ijverzucht. Als Spartaan schaam ik me kapot voor ons voetbalveld. Ik zeg het Dusan Tadic en Erik ten Hag na: kunst gras in de eredivisie hoort niet. Een slecht kunst grasveld, en dat ligt op het Kasteel, zou moeten worden aangemerkt als crimineel. Nee, dan Cam- buur: perfect kunstgrasveldje (dat ze volgend jaar vast vervangen voor echt gras). Hij heeft tot nu toe wel gruwelijk veel mazzel gehad Voetbal Van Hecke wint bij rentree Voetbal Utrecht wint door curieus doelpunt FC Utrecht won de thuis wedstrijd tegen Heracles Almelo dankzij een curieus doelpunt in de blessuretijd. De ingevallen spits Adrian Dalmau (foto), oud speler van He racles, kopte de bal via het hoofd van de Almelose ver dediger Mats Knoester langs keeper Janis Blaswich: 1-0. FC Utrecht staat door de overwinning nu met 26 punten uit veertien duels op een knappe vierde plaats in de eredivisie. Tegen Sparta stapte Ajax voor de twaalfde keer in veertien eredi visieduels en voor de zesde keer op rij op vreemde bodem win nend van het veld. Het clean sheet was op Het Kasteel, waar de thuisclub pas in de slotfase de verdedigende stellingen verliet, niet zo'n kunst. In defensief op zicht heeft trainer Erik ten Hag na de terugkeer van Andre Onana sowieso weinig te wen sen. Achter de 'Amsterdamse muur' heeft hij met Perr Schuurs en Nicolas Tlgliafico ook nog stabiele stand-ins achter de hand. De Argentijn, die met zijn gif een belangrijke kandidaat is om terug te keren in de basis als Ajax zich schuldig blijft maken aan gemakzuchtige optredens, voegde op het Kasteel net als in Istanboel de daad bij het woord van zijn trainer. ,,Ik weet dat hij levert als ik hem nodig heb", stelde Ten Hag recent, gevraagd waarom de eerder onomstreden Tagliafico in een maand slechts tien minuten speelde. We hebben de intentie om de groep bij elkaar te houden Zorgwekkender voor Ajax is het aanbod als er aanvallende krachten wegvallen. Tegen Sparta ontbrak de zieke eredivisie- en Champions League-topscorer Sébastien Haller. Ten Hag kwam als vervanger bij Danilo uit, die vooralsnog alleen (en vergeefs) bij noodzakelijke slotoffensieven van de bank werd gehaald. De Braziliaan 'deed het naar behoren', vond de coach, ter wijl captain Dusan Tadic zelfs sprak van een 'geweldig' basisde buut. Danilo toonde zich waarde vol met een assist bij de enige tref fer in de wedstrijd, van Tadic. De kloof met CL-kanon Haller, die zich bij Ajax als afmaker, aanjager en aanspeelpunt steeds sterker ma nifesteert, bleek niettemin levens groot. Individuele acties Het niveauverschil op rechts is misschien nog wel schrijnender. Juist nu Ajax weer een muur voor de kiezen kreeg, werd duidelijk hoe afhankelijk de ploeg in zulke wedstrijden is van Antony. De smaakmaker is dan bij uitstek de Ajacied die vanaf de flank met in dividuele acties voor ruimtes en kansen kan zorgen. Daar helpt rechtsback Noussair Mazraoui vaak een handje bij. Maar als de motor op de rechterflank met Da vid Neres gisteren al draaide, dan gebeurde dat met veel minder toe ren dan gebruikelijk. Daar deed de enige treffer van de wedstrijd wei nig aan af. Bij Neres blijft het bij flitsen van zijn klasse van weleer, zoals zijn fraaie voorzet op Danilo op slag GOALALERT Ontvang direct een video van jouw club als er is gescoord! pzc.nl/goalalert VRIENDEN LOTERIJ van rust. De oude Neres, die Ten Hag nodig heeft om de licht gebles seerde Antony ook fris te houden, ziet Ajax maar niet. ,,David werkt hard, maar rendement blijft achter wege", was Ten Hag nog mild voor zijn aanvaller. En de andere opties? Met Davy Guus Til kwam er zelf maar mee, heel kort na de wedstrijd van Fey- enoord in de Grolsch Veste tegen FC Twente. ,,Wat heeft Ajax ge daan?'', vroeg de middenvelder van de Rotterdammers in het sta dion van FC Twente. Om zich ver M Guus Til tijdens het duel met FC Twente. foto pim ras volgens na het antwoord zichtbaar te realiseren dat er een streep kan door het stoute plan om woensdag de koppositie te pakken, als Hera cles op bezoek komt in de Kuip. ,,of die koppositie een thema was in de groep? Nou, een thema, het was toch gewoon een feit? We waren virtueel koploper in de ere divisie'', zei Til. En, zo vinden ze allemaal in de Kuip, Feyenoord heeft deze competitie nog geen punten gestolen of onterecht er gens mee gegrist. Dus waarom ook niet? Waar het verschil in veel wedstrijden in de laatste fase werd gemaakt, bleef FC Twente echter overeind. Keeper Lars Unnerstall was driemaal de winnaar in één- tegen-ééngevechten met de Rot terdamse 'supersub' Cyriel Des- maandag 29 november 2021 PC Niet te filmen: Cambuur heeft al 24 pun ten. Als Henk de Jong uit de resterende twintig wedstrijden tien punten haalt, en dat gaat lukken, is de club die hij traint en coacht veilig. Niet degraderen met zulke beschei den middelen (geld), da's een wereldprestatie. Hulde, Henk de Jonge, hulde Cambuur-spelers. Voetballer Jan Paul van Hecke keerde zater dag terug van een schorsing bij Blackburn Rovers en vierde dat met drie punten. Met de Arne- muidenaar in het hart van de defensie werd de uitwedstrijd op het tweede niveau in Enge land bij Stoke City met 0-1 gewonnen. De jonge Duitse aanvaller Reda Khadra maakte vroeg in de tweede helft (52ste minuut) het enige doel punt van de wedstrijd. Door de zege steeg Blackburn Ro vers naar de vierde paats. Aanbod Ajax in Johan Inan Rotterdam -Erik ten Hag i -ui- Sparta - Ajax 0-1 36. Tadic Opstellingen Okoye Pasveer 24. Van Leer Mazraoui Masouras Timber Heylen Martinez Vriends Blind Beugelsdijk 87. Tagliafico Pinto Alvarez Van Crooy Gravenberch Auassar Berghuis 73. Engels Neres Abels Danilo Smeets 80. Klaassen Emegha Tadic 73. Thy Scheidsrechter: Kamphuis Toeschouwers: 0 Activeer nu gratis Mede mogelijk gemaakt door: Een puntje bij FC Twente, er waren jaren dat Feyenoord dan schouderophalend de bus in stapte. Daar viel mee te leven. Maar dit jaar niet: de spelers praten over een titelrace en dus was de 0-0 een gemiste kans. Mikos Gouka Enschede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34