Omgaan met as is mij vreemd NOV 2021 c Vooral Schouwen-Duiveland het doelwit 2 zoals de man we nietafscheAd ne men van oma A. in COLUMN Marleen Blommaert De grote witte reiger scheert in glij vlucht vlak langs mijn raam. De rest van zijn troep maakt samen mooie vliegfiguren boven het water. Zo ontstaan prachtige witte lijnen boven de rietkraag. Ik glimlach. Vandaag ga ik de as van meneer B. ophalen. Corona, een te vroeg van afscheid van nog een dierbare en aarzeling van mijn kant maken dat het er nu pas van komt. Ik kom uit een lange lijn van rooms-katholie- ken die allemaal begraven werden. De mis, de gang naar het kerkhof verliepen allemaal volgens vaste patronen. Omgaan met as is mij vreemd. Ik weet niet wat me te wachten staat: hoe ziet het eruit? hoe zwaar is het? het in werkelijkheid niet. Het is een vier kante, biologisch afbreekbare container. Als ik aankom bij het uitvaartcentrum staat er een keurig grijs tasje op tafel met twee hengsels. Hoewel het kleiner is dan ik ver wachtte, is het tegelijkertijd groot en zwaar. Een slag groter en zwaarder dan een pak vaatwaszout. Bovenop in het deksel, dat ver zegeld is, ligt een vuurvast steentje. Dat is op de kist ge legd om verwarring of asverwisseling te Het weer is, voorkomen. Zodat plaats van vader B. Een flesje as is gere serveerd voor een ineen van de dochters die het in een sieraad wil verwerken. Ik vond dat eerst een macaber idee maar nu ik ermee in mijn handen sta, laat ik dat oordeel varen. Gebruiken veranderen en de mens verandert mee. honden uit voor de ochtendwandeling. Het is zonovergoten links van de weg, loodgrijs rechts van de weg en het regent. Het weer is, zoals de man was: uitersten ineen. De zon tovert een perfect gave regenboog boven het land waar mijn schaduw scherp afgetekend als enige beweging voortgaat. Samen met zijn dochters laat ik hem die middag los aan de rand van het water. Een witte reiger zweeft boven ons voorbij. was: uitersten Zo gezegd in deze krant Woede en ongeloof overheersen bij Marianne ten Haaf uit Zoutelande. ,,De door mijn moeder zorgvuldig geplante sinaasappelplantjes zijn weer fijntjes met bak en al meegenomen bij de gedenkplaat en urn van pa op het kerkhof Zierikzee. Schandalig!", schrijft ze op het lokale Facebookplatform ZierikzeeNieuws. ,,Het was al de derde keer", vertelt Ten Haaf. ,,Een paar j aar geleden te gen de kerst een mooie witte Helle- borus in pot, die ik daar samen met mijn moeder met zorg had neerge zet. Binnen de kortste keren ver dwenen. Heel erg triest. De eerste twee keer heeft mijn moeder er erg om moeten huilen. Nu zei ze, ik heb daar eigenlijk geen tranen meer voor." Haar boosheid wordt door veel mensen gedeeld. „Helaas hoor ik dit ook heel vaak van andere mensen", zegt uitvaartondernemer Mark de Bruijne. ,,Het is gewoon in- en in triest. Lieden die zich met dit soort praktijken inlaten, realiseren zich niet hoe groot het verdriet is dat ze een ander daarmee aan doen. En waarom? De financiële waarde van het bakje waar die plantjes in zit ten, weegt niet op tegen iets wat voor deze mensen onbetaalbare emotionele betekenis heeft." Veertien bakjes gestolen Begraafplaatsbeheerder Wim Rotte vermoedt dat het om koperdieven gaat. Een paar weken geleden zijn hier in één nacht veertien bakjes gestolen. En ook op de kerkhoven in Dreischor, Renesse en Haam stede was het raak, vertelt hij. ,,Het is iets heel anders dan die bloe men die een paar jaar geleden ver dwenen van de graven. Dat ge beurde een tijd lang vrijwel weke- lijks. Ik heb toen nog een heter daadje gehad. Die persoon heeft een nachtje in een politiecel door gebracht. Zat tegen dementeren aan en had geen benul meer wat goed of fout was, zeg maar. Na die tijd is dat sterk afgenomen." Bij uitgifte van een nis voor plaat sing van een asbus krijgen nabe staanden van de gemeente ook een bakje. Dat is gemaakt van koper en past precies in de goot die voor die nis langs loopt. De keuze voor koper is destijds bij het ontwerp van de gedenkplaats gemaakt, omdat dit het beste past bij de eeuwenoude ommuring van de algemene be graafplaats. ,,We laten nu weer nieuwe bakjes maken, maar het zou ook zomaar kunnen zijn dat geko zen wordt voor een ander materi aal", zegt Rotte. ,,Het grootste deel van de bakjes zie je niet. Alleen de krul bovenaan, waarmee ze in de goot hangen. Maar ja, voor kenners is dat nét genoeg" Aangifte De gemeente heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal. Rotte: ,,En als het goed is krijgen alle nabestaanden ook persoonlijk bericht dat dit is gebeurd en we de bakjes gaan vervangen." Hij denkt dat de dieven zich niet realiseren welke schade ze met dit soort acties aanrichten. ,,Het is vooral het idee dat er iets wordt gestolen van jouw dierbare. Dat plantje in dat bakje was voor hem of haar. Als zo'n zelfde plantje uit je voortuin wordt gepikt, is dat heel vervelend, maar dan rij je even naar het tuincen trum en koop je een nieuwe." Rotte noch De Bruijne heeft een pasklare oplossing voor diefstallen van de begraafplaats. ,,Je kan moei lijk iedereen die daar met bloemen loopt, aanspreken om te bewijzen dat ze die zelf hebben meegeno men", zegt De Bruijne. ,,En came ra's ophangen, lijkt me ook niet echt toepasselijk voor een begraaf plaats." Zware kettingen De uitvaartbegeleider is zelf ook geen voorstander van het hek op slot doen. ,,Dat beperkt de bezoek tijd. Het is nu juist zo fijn dat ieder een op z'n eigen moment even naar de laatste rustplaats van z'n dier bare kan." Een algemene begraaf plaats moet bovendien wettelijk een half uur voor zonsopgang tot een half uur na zonsondergang vrij toegankelijk zijn, legt de beheerder uit. ,,Dus officieel mag je er 's nachts ook helemaal niet komen, maar ja, wie gaat dat in de gaten houden. En als je hier de boel écht zou willen afsluiten, dan praat je over zware kettingen en zo. Dat wil je toch ook niet?" Toos Henk 1? MILJOEN VIR0L03EN Ambassadeur voor de kreeft De Zeeuwse kreeft krijgt een nieuwe ambassadeur. Luit Ezinga draagt op 1 december het voorzitterschap van de Stichting Promotie Ooster- scheldekreeft over aan Nelleke Launspach. De stichting orga niseert onder meer de jaarlijkse opening van het kreeftensei zoen. Launspach is onder meer culinair journalist, uitgever van het magazine Zeeland, eigenaar van communicatiebureau Busi ness Class en hoofd fondsen werving van de stichting Cure for Cancer. sterker... MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 GO In films is het altijd een mooie urn. Dat is Op de dag van de verstrooiing laat ik de PASFRAUDE „Ondanks mijn leeftijd vind ik mezelf nog heel kwiek, maar ik werd volledig inge pakt" - Gedupeerde (78) CZEELAND2 m JOODSE AFKOMST ,,In mijn jeugd ontkende ik dat glashard, omdat het iets beang stigends was" - Renée van der Hulle- Ossendrijver, zangeres CZEELAND6 29 Koperdieven slaan slag op het kerkhof Marcel Modde Zierikzee Beheerder Wim Rotte in 2014 na de stormschade op de begraaf plaats in Zierikzee. Rechtsachter de urnenmuur. foto marieke mandemaker Paul Kusters ZIERIKZEE ZEI IK HET JE NIET tslE OMIERCO.. OMICORN, OMICRRO... IK VONt> JE ALS &ON&SCOACH Internet: toosenhenk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2