Scheurtjes in imago van stabiel CDA Middelburg c Stadsklooster Simpelhuys nodigt uit voor stilte en ontmoeting 4 Jan Zwemer (links) en Henk Goudswaard van Stadsklooster Simpelhuys staan in de stiltekapel. De kapel zal elke donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur open zijn voor mensen die stilte en zingeving zoeken en een kaarsje willen opsteken. foto lex de meester Geen officiële opening, door corona zelfs geen vesper op zondagavond. Dit was niet de 'stilte' die Stadsklooster Simpelhuys wil bieden. ,,Onze stiltekapel en huyskamer moeten juist open staan voor zinzoekers." Maurits Sep Middelburg De Engelse kerk in hartje Middel burg is vanaf dit weekeinde offici eel het Stadsklooster Simpelhuys. Door corona konden de festivitei ten niet doorgaan en zelfs de weke lijkse dienst op zondagavond ver valt doordat de samenleving na vijf uur vrijwel op slot gaat. Dat corona roet in het eten gooit, is bijna een cynische knipoog naar de geschiedenis van de kerk. ,,Dit was ooit een klooster van de Celle- broeders en zij boden onder meer ziekenzorg in de tijd van de pest. Zeg maar de corona van toen", ver telt initiatiefnemer Henk Gouds waard. De Cellebroeders vervulden ook een rol in de zorg voor zwak zinnigen, voegt mede-initiatiefne mer Jan Zwemer eraan toe. „Van daar de naam van de straat: Simpel- huisstraat, en de naam van ons stadsklooster: Simpelhuys." Goudswaard en Zwemer zijn ja renlange boezemvrienden en gaan jaarlijks met een groep vrienden een lang weekeinde naar het Nor bertijnerklooster van de Abdij in Postel, net over de grens in België onder Eindhoven. De gastvrijheid van het klooster, de stilte, de ruimte voor gesprek en zingeving spreekt hen aan. En precies die combinatie willen ze ook bieden in het Stads- klooster Simpelhuys. De Huyskamer De stiltekapel biedt mensen de ge legenheid om in het jachtige leven even een moment van rust te vin den. Die vrij e inloop is bij na in geen enkele andere kerk tegenwoordig meer te vinden, en dat is een gemis, vindt Zwemer. „Daarom is deze plek midden in de stad zo mooi. Ie dereen kan hier zomaar even bin nen. Ook voor ontmoeting in onze huyskamer." Wie om een praatje en een kopje koffie verlegen zit, is welkom. ,,Maar therapie bieden we niet", glimlacht Goudswaard. ,,En evan gelisatie ook niet. We willen er zijn voor anderen, zonder ons te verbin den aan één geloofen dat uit te dra gen." Zwemer: ,,Het gaat niet om het uitdragen van de christelijke principes. Het is veel breder dan dat." Stadsklooster Simpelhuys was pakweg acht jaar geleden het eerste in zijn soort in Nederland. Inmid dels zijn er een stuk oftwaalf, al dan niet vanuit een eigen gebouw. Het Middelburgse stadsklooster bood vanuit de Engelse kerk al diverse ac tiviteiten, waaronder pelgrims wandelingen en vesperdiensten op zondagavond, en is vanaf nu drie We willen er zijn voor anderen, zonder ons te verbinden aan één geloof en dat uit te dragen - Henk Goudswaard, initiatiefnemer Stadsklooster Simpelhuys jaar lang de vaste gebruiker van de kerk achter het stadhuis. De stiltekapel en de huyskamer worden ingericht. Om aan het be nodigde geld te komen, zoeken Goudswaard en Zwemer fondsen, Vrienden die jaarlijks willen bijdra gen en eenmalige sponsors via een crowdfunding. ,,We zoeken 15.000 euro." Tegenbeweging Inkomsten hopen ze ook te halen uit gebruik van de kapel voor rouw, trouw en concertjes. ,,Dan is het voor eventjes geen stiltekapel", lacht Zwemer. Maar daarop ligt wel de nadruk. ,,Met het Stadsklooster willen we een tegenbeweging zijn van de onrust en de polarisatie in de samenleving. Daar hebben meer mensen behoefte aan. Mensen zo als wij, zinzoekers." Goudswaard is van plan in de ka pel cinemafilms te vertonen waar bij het vooral gaat om het thema van de film en de nabespreking. ,,Wat we ook gaan doen, zijn medi tatiecursussen. En voor mensen die meer willen dan alleen een kort moment van stilte, komen er ver- veeldagen." ANALYSE Als sterke middenpartij is het CDA in Middelburg altijd een stabiele partner in het stadsbe stuur geweest. Dat beeld ver toont scheurtjes nu in vijf jaar tijd drie raadsleden de partij de rug hebben toegekeerd. Het CDA presenteert vandaag de nieuwe kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen. Jaren lang was dat voor de buitenwacht geen spannend moment. De partij kon en kan putten uit een flinke vij ver van vrijwilligers die de politiek in willen. De meeste aandacht ging traditiegetrouw uit naar drie posi ties: de lijsttrekker, de kandi daat-wethouder en de beoogd frac- tievoorzitter. Dit jaar wordt toch anders uitgekeken naar de CDA- lijst. Zeker nu een paar dagen gele den raadslid Bert Kollen bekend maakte dat hij vanuit het CDA overstapt naar de LPM en zelfs voor die partij - de grootste in de ge meenteraad - op de kandidatenlijst staat. Zijn vertrek is veroorzaakt door de landelijke partijproblemen en staat volledig los van de lokale fractie. Kollen geeft zijn zetel dan ook terug aan het CDA. Zijn vertrek is desondanks pijn lijk omdat hij in vier jaar tijd het tweede raadslid is dat de fractie ver laat. Eerder kwam het tot een ver trouwensbreuk met Hilde Onder- dijk. Zij werd uit de fractie gezet, maar ging door als raadslid. Ook zij meldde zich aan bij de LPM. De fractie - en daarmee ook de coalitie - is dus één zetel kwijt. En van de vier raadsleden waarmee het CDA C CDA moet zichzelf opnieuw profileren als een betrouwbare partner in een volgende coalitie in 2018 begon, zijn er twee over. Dat doet het beeld van de stabiele coali tiegenoot geen goed. Bovendien begon de onrust al vlak voor de verkiezingen van 2018. Toen zorgde Jan Zwemer voor een schok met zijn overstap naar de SP. Hij kantte zich juist wel tegen het lokale beleid van het CDA. Hij ver klaarde destijds bij de SP terug te vinden wat hij bij het CDA was ver loren: 'solidariteit, gespreide ver antwoording, balans rechtvaardig heid-barmhartigheid en mentale duurzaamheid'. De nieuwe gemeenteraadsver kiezingen vormen een uitgelezen moment voor herbezinning. Met nieuwe mensen op de lij st moet het CDA zichzelf opnieuw profileren als een betrouwbare en stabiele partner voor een volgende coalitie. Dat maakt de kandidatenlijst inte- ressanter dan voorheen. Daarbij zit de partij nog wel met een heikel punt. Juist de beoogd wethouder vormt een sterke troef in de onderhandelingen. Die troef is al elf jaar Johan Aalberts. Binnen het CDA geldt echter de ongeschre ven afspraak dat een wethouder maximaal twee termijnen mag die nen. Aalberts werd in 2010 tussen tijds wethouder en heeft er nu dus ruim twee op zitten. Een ge droomde opvolger heeft zich nog niet laten zien. Vanavond zal blij - ken of voor Aalberts een uitzonde ring wordt gemaakt, ofdat het CDA een verrassing in petto heeft. - Maurits Sep MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 WA Een plek voor zinzoekers Stadsklooster Simpelhuys aan de Sim- pelhuisstraat in Middelburg houdt van wege de coronaregels de huyskamer voor lopig gesloten. Wel is van donderdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur de stiltekapel open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24