II Jij mag alletzijn van Griet Op de Beeck fcggj€2,50 KORTING 'Op afstand' 3 ijSF i KORTINGSBON vlak daarna voor 2000 euro aan spullen kocht bij de Mediamarkt aan de Mortiereboulevard. De man zit vast en moet in januari voor de rechter verschijnen. ,,De pinners zijn vaak het snelst aan te houden omdat die op camera zijn vastgelegd'', zegt Patrick Vrij hoeven, coördinator van het cyber team. ,,Maar we willen natuurlijk ook weten wie er gebeld heeft naar het slachtoffer. Daar proberen we achter te komen door telefoons te kraken die we in beslag hebben ge nomen. Overal zijn sporen te vin den.'' De politie heeft intussen onge veer veertig personen in het vizier, die bij meerdere oplichtingen in Zeeland zijn gefilmd. In het televi sieprogramma Opsporing Verzocht vraagt de politie morgen (dinsdag) het publiek om hulp bij de identifi catie van drie verdachten in tien Zeeuwse oplichtingszaken. Twee mannen en een vrouw pinden met passen die door nepbankmedewer- kers waren opgehaald. Op het internet worden namen- lijsten verhandeld van potentiële slachtoffers, die vaak wat ouder zijn en van wie de oplichters denken dat ze goedgelovig zijn en veel geld hebben. Vermoedelijk stond de naam van het slachtoffer uit West- dorpe ook op zo'n lijst. Bepaald vertrouwen ,,Dat ze meteen je rekeningnum mer weten te noemen, geeft een be paald vertrouwen", zegt de 78-ja- rige vrouw. ,,Tuurlijk had ik wel- eens van deze oplichting gehoord. Maar doordat ik werd beziggehou den, had ik niet de tijd om helder na te denken. Achteraf gezien had ik natuurlijk moeten ophangen en mijn bank moeten bellen, maar dat heb ik niet gedaan. Vraag me niet waarom. Ze zijn zó geslepen, echte professionals die weten waar ze mee bezig zijn. Ik heb er drie dagen niet van geslapen, omdat je je tel kens afvraagt hoe het toch heeft kunnen gebeuren. Je twijfelt aan je zelf en wordt er wantrouwig van. Door dit te vertellen, wil ik ieder een wakker schudden.'' meer gevallen van 'bank-aan-huis- oplichting'. Klaasse: „Gedupeerden worden dan telefonisch onder druk gezet. Ze moeten twee tot drie uur aan de lijn blijven hangen en hun mobiele telefoon uitzetten, zodat ze onbe reikbaar zijn voor familie of vrien den. Intussen gaan de oplichters hun gang. Op een listige manier ko men ze achter de pincode en daarna halen ze de rekening leeg. De slachtoffers snappen achteraf zelf niet hoe het kon gebeuren en voe len schaamte.'' Precies zo ging het in Westdorpe. ,,Een man die keurig Nederlands sprak, hield me aan de praat. Hij sprak over een lek en wat de politie daaraan zou doen. Dat ging ander half uur zo door'', vertelt de gedu peerde vrouw. ,,Ondanks mijn leeftijd vind ik mezelf nog heel kwiek, maar ik werd volledig ingepakt. De man die mijn pas kwam ophalen wilde via Achteraf gezien had ik natuurlijk moeten ophangen en mijn bank bellen, maar dat heb ik niet gedaan. Vraag me niet waarom de computer naar mijn rekening kijken. Ik probeerde te zien wat hij precies deed, maar dat schermde hij af. Hij was nog geen twee minuten binnen. Toen hij weg was met mijn bankpasje voelde ik dat ik was op gelicht.'' De vrouw liet zo snel als ze kon haar bankrekening blokkeren, maar het leed was toen al geschied. Bin nen enkele minuten was bij de dichtstbijzijnde geldautomaat voor duizenden euro's gepind. Mediamarkt De speurders van het cyberteam hebben honderd fraudezaken hele maal nagelopen. Van beller tot bankpasophaler. Het heeft geleid tot de aanhouding van meerdere personen, van wie niet is uitgeslo ten dat ze bij meerdere zaken be trokken zijn. Eén van hen is een 21-jarige Rotterdammer, die in au gustus de bankpas bij een 78-jarige vrouw uit Middelburg ophaalde en HET IDEALE CADEAU VOORDE FEESTDAGEN! LEVER DEZE BON IN BIJ JE LOKALE BOEKHANDEL PC MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 pakte me volledig in' In het onderzoek van de politie Zeeland kwamen veel gevallen van 'bank-aan-huis-oplichting' voor: een slachtoffer wordt ge beld, de bankpas wordt opge haald en daarna wordt er ge pind. Maar de politie ziet meer vor men van oplichting. „Crimine len bellen op en vragen of het slachtoffer een programma als Anydesk of Teamviewer wil in stalleren op de computer. Daarmee kunnen oplichters de computer op afstand overne men'', zegt Wilma Klaasse van het cyberteam. De politie ziet ook steeds vaker dat mensen op het verkeerde been worden gezet door nep- mails uit naam van PostNL en DHL. Door op betaallinks te klikken, geven slachtoffers dan ongewild hun bankgegevens prijs. En daarna begint de el lende. Wees voorzichtig waar je op klikt. G Internetfraude, ook wel phishing geheten, is de di gitale manier van vissen, vissen naar je geld. - Slachtoffer (78) van bankpasfraude GRILT ;v 0.Pe£| ?l°n!TEu5 www.pbo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23