Floris hele winter in korte broek als vluchtelingactie Jordi Maas over zijn opgelichte oma: 'Waarschuw je ouders en grootouders!' 2 Dieleman draagt sinds het begin van de herfst geen lange broek en wilde daar een actie aan kop pelen voor een goed doel. Woensdagavond besloot hij er een 'challenge' van te maken en geld in te za melen voor de Stichting Vluchteling. ,,Mijn vader en moeder vertelden dat vluchtelingen soms ook amper kleren aan hebben en het ook erg koud heb ben. Zo is het idee ontstaan", vertelt Floris. ,,Ik had op het Jeugdjournaal gezien en in de krant gelezen dat er ook vluchtelingen worden opgevangen in het azc in Goes. Door een korte broek aan te doen, kun je het enigszins vergelijken met de situatie waarin vluchtelingen soms zitten", zegt Floris. Geroezemoes Bang dat hij het koud krijgt is Flo ris niet „Als ik hockey loop ik ook in een korte broek en dan heb ik het ook nooit koud." „Hij is geen koukleum", vult moeder Roos aan. De afgelopen dagen merkte Floris dat hij af en toe wel raar wordt aan gekeken als hij in zijn korte broek over straat loopt. „Dan hoorde je geroezemoes, zo van 'zou die jongen het niet koud hebben'." Samen met zijn vader heeft hij een actiepagina in het leven geroepen en hoopt de jonge Kloetinger in eer ste instantie 300 euro op te halen met zijn korte broekenactie. „Maar na een paar dagen is er al 200 euro gestort. Misschien moet ik nu maar proberen 500 euro op te halen of nog meer." Floris blijft tot 31 maart in een korte broek rondlopen. „Dat moet echt wel lukken", zegt hij zonder twijfel. PZC.NL Verdachten gepakt Twee mannen zijn zaterdag avond aange houden in Vlis- singen. Ze wor den verdacht van een woning- overval aan de Steensedijk in Hulst. Een man werd zaterdag avond 20 no vember door twee mannen overvallen en mishandeld. Uit onderzoek bleek dat het om twee Vlissingers ging. Agenten zagen een van hen, een 21-jarige man za terdagavond lo pen. Later werd ook de andere Vlissingse ver dachte gepakt. INTERNETFRAUDE Tilly (107) overleden Bouwman lijsttrekker Bankpasfraudeurs dupeerden in twee jaar tijd ruim 300 Zeeuwen en maakten bij elkaar al meer dan twee miljoen euro buit. Slachtoffers schamen zich. ,,Ik werd volledig ingepakt.'' De vaste telefoon van het echtpaar uit Westdorpe rinkelt en de vrouw des huizes (78) neemt op. Er hangt een medewerker van de fraude helpdesk van de Rabobank aan de lijn. Vanwege een lek bij de inter- netprovider is haar rekening ge kraakt, zegt de man. Hij noemt keu rig het nummer van de rekening waar het om gaat. Of mevrouw aan de lijn wil blijven en ook haar mo biele telefoon wil uitschakelen. Een medewerker is onderweg om haar bankpas op te halen en te vernieti gen. Twee uur later is de Zeeuws- Vlaamse 5000 euro armer. Ouderen slachtoffer Wat de vrouw uit Westdorpe twee weken geleden overkwam, past precies in het plaatje dat het cyber team van de politie Zeeland het af gelopen half jaar in kaart heeft ge bracht. Sinds mei zetten recher cheurs hun tanden in bijna hon derd Zeeuwse oplichtingszaken, waarin vooral ouderen slachtoffer werden van bankpasfraude. Deden in 2020 nog maar vijftig Zeeuwen aangifte, tot november van dit jaar was het al meer dan 250 keer raak. Totale schade: ruim 2 miljoen euro. ,,We zagen steeds dezelfde werk wijze'', vertelt Wilma Klaasse, re chercheur van het cyberteam over het onderzoek. „Mensen van tussen de 70 en 90 jaar worden door een nepbankmedewerker gebeld en krijgen te horen dat ze hun geld moeten overmaken naar een veilige kluisrekening. Zo begon het.'' In de zomermaanden volgden steeds Jordi roept alle kinderen en klein kinderen op om goed met hun ou ders en grootouders te praten over de slinkse wijze waarop fraudeurs te werk gaan. Zijn oma kreeg vrij dag een 'medewerker van de Rabo bank' aan de lijn. ,,Er zou 3000 euro van haar rekening zijn afgehaald. De bank vermoedde dat dit fraude was. Daarom zouden ze haar reke ning blokkeren en het geld probe ren terug te halen. Ze wilden dat ze zou inloggen via internetbankie- ren. Via een linkje zouden ze dan met haar meekijken'', vertelt hij. In de avond ontdekte ze dat er sprake was van bedrog. ,,Oma logde nog eens in en stond opeens 1500 euro rood. Het precieze bedrag we ten we nog niet, maar zover de bank kon nagaan is er in totaal 4600 euro afgeschreven. Verschrikkelijk toch, wat bestaan er toch een slechte mensen! Ik ging 's avonds bij haar langs. Ze viel meteen in mijn ar men. Ze voelde zich zó beduveld en machteloos. Dit soort gasten zetten in tien minuten even het hele leven van mijn omaatje op zijn kop.'' Massale steun Woensdag kan zijn oma terecht bij de politie voor een aangifte. Haar kleinzoon liet het er ondertussen niet bij zitten. Hij plaatste samen met haar andere kleinkinderen een bericht op Facebook, waarin hij ie dereen oproept in gesprek te gaan met naasten over dit soort praktij ken. Ze koppelden er een steunactie aan voor hun oma. ,,Dat voelt een beetje als schooien, maar we wil den toch snel iets voor haar doen.'' Het leed dat zijn oma is aange daan, greep veel mensen aan. Bin nen twee dagen had Jordi met 180 donaties al ruim 4000 euro binnen. Jordi: ,,Dat laat zien dat er niet al leen slechte mensen zijn. Internet kan ook heel goede dingen brengen. Ze is overdonderd door alle be richtjes en donaties. Het meest bij zondere vindt ze dat zelfs de vis boer geld heeft gedoneerd, omdat ze elke woensdag op de markt een visje bij hem komt halen.'' Mocht de oma van Jordi haar ei gen geld alsnog terugkrijgen, dan zoeken haar kleinkinderen een goede bestemming voor het gedo neerde geld. ,,Denk daarbij aan een stichting die opkomt voor de belan gen van mensen, die de dupe zijn van dit soort fraudepraktijken." MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 PC Kijk er niet van op als je de 13-jarige Floris Die- leman de komende maanden in een korte broek tegenkomt. De jonge Kloetinger zal tot 31 maart 2022 alleen nog maar met blote benen de straat opgaan om aandacht te vra gen voor de soms schrijnende situatie van vluchtelingen. Eén geluk voor hem: ,,Ik ben geen koukleum." Maurice Steketee Kloetinge - Maurice Steketee Floris Dieleman in zijn korte broek. FOTO PRIVÉ n WAT VINDT U? aM Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Afgelopen weekeinde: Ik ben niet bang voor een barre coronawinter Eens VLISSINGEN VLISSINGEN Tilly Knup- pel-Heuvelink, de oudste inwo ner van Vlissin- gen, is afgelopen week op 107-ja- rige leeftijd over leden. Dat heeft haar familie be kendgemaakt. In 2017 kwam zij in het nieuws, om dat ze - 103 jaar oud - voor het eerst naar de bioscoop ging. Zij bekeek tij dens Film by the Sea Wonders of the sea, een 3D-film over het zeeleven. ,,Het was geweldig!", zei ze toen. ,,Ik heb ervan geno ten." Oneens Nieuwe stelling: Ik weet zeker dat ik bankpasfraude herken De leden van de ChristenUnie Rei- merswaal hebben unaniem de hui dige fractievoor zitter Huib Bouw man gekozen als lijsttrekker voor de gemeente- raadsverkiezin gen van 16 maart 2022. In dorps huis De Meiboom in Krabbendijke werd ook het concept verkie zingsprogramma besproken. 'Gewiekst type Eldridge Pentury Vlissingen TERNEUZEN Jordi Maas (33) uit Terneuzen heeft het zijn oma (78) afgelo pen weekend meerdere keren stevig op het hart gedrukt: 'je bent niet dom'. Ze schaamde zich ontzettend, nadat ze voor duizenden euro's werd opge licht. - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22