Groningse kater duikt kletsnat op in Hansweert Vrijwilligers maken Neeltje Jans schoon, acties werpen vruchten af Slecht weer of niet, tientallen vrijwilligers maakten zaterdagmiddag Neeltje Jans schoon. Ze speurden vooral naar stukjes plastic. ,,De vogels zullen jullie dankbaar zijn." Bikkels zijn het. De temperatuur komt niet ver boven nul uit en de zonnige ochtend heeft net plaats gemaakt voor een stevige plens re gen. Het weerhoudt de vrijwilli gers er niet van om de handen uit de mouwen te steken op Neeltje Jans. Ruim op tijd melden ze zich bij het Noordzeestrand. In totaal hebben zo'n veertig mensen zich aangemeld voor de schoonmaakactie van Natuurmo numenten en Het Zeeuwse Land schap. Paul Begijn, boswachter bij Natuurmonumenten, verwelkomt hen. Hij zegt dat het vooral de be doeling is om kleine stukjes plastic te verzamelen, zoals visgaren en vistuig. ,,Vogels kunnen daarin verstrikt raken. Ook zien ze het als voedsel, waardoor het in hun maag belandt, met de dood als gevolg." Kop chocomel De deelnemers krijgen werk schoenen, een vuilniszak en, in dien gewenst, een grijper. Het was de bedoeling tweeënhalf uur lang aan de slag te gaan. ,,Maar vanwege het weer korten we het iets in. Bij terugkomst is er voor iedereen nog een kop chocomel of iets anders te drinken. En iets lekkers", belooft hij. Daarna worden de deelnemers in drie groepen verdeeld. Begijn loopt zelf richting het natuurge bied en neemt meteen de berm van de weg richting Delta Expo mee. ,,Ik heb er nog even over ge- Mensen willen heel graag iets voor de natuur doen dacht om het af te gelasten", ver telt hij onderweg. ,,Maar we weten hoe dit leeft. Mensen willen heel graag iets voor de natuur doen. We krijgen aanmeldingen uit alle de len van Zeeland en zelfs uit Utrecht. Regen deert hen niet." Verpakkingen In de berm zijn vooral achteloos weggooide verpakkingen en onde finieerbaar ander plastic te vinden. Wat verder van de weg duikt steeds vaker vispluis op: oranje en vooral blauwe draadjes polyetheen. Wie er eenmaal op let, ziet de voor vogels zo gevaarlijke draadjes overal. ,,Normaal zitten ze als trossen on der visnetten, om ervoor te zorgen dat deze niet beschadigen", legt Be gijn uit. ,,Maar als de netten over de bodem gaan, laten die draadjes als eerste los. Vissers verliezen onge veer de helft ervan in de natuur. Dat gaat dus om tonnen per jaar." Terwijl het alleen maar harder gaat regenen, raken de vuilniszak ken steeds voller. De inzet van de deelnemers is bewonderenswaar dig. Begijn maakt aanstalten om terug te gaan naar het vertrekpunt, maar in de duindoornstruiken bij de Oosterschelde wemelt het van vispluis. De groep zoekt stug door. „Stelletje fanatiekelingen", zegt hij en pakt een halfvergane stoel mee die bij het water is achtergelaten. Volle vuilniszakken Na anderhalf uur is iedereen, veelal doorweekt, terug op de par keerplaats. Er ligt een flinke berg volle vuilniszakken als oogst van de dag. ,,Dat is toch een heel mooi resultaat", zegt Begijn. ,,Het is niet de eerste keer dat we Neeltje Jans opruimen. Je merkt dat onze acties hun vruchten beginnen af te wer pen. Natuurlijk komt er nieuw spul bij, maar de hoeveelheid afval wordt wel minder." De boswach ter spreekt de groep nog kort toe. ,,Superveel bedankt allemaal", zegt hij. ,,Ook de vogels zullen jul lie dankbaar zijn. Vanaf eind fe bruari, begin maart komen ze te rug uit Afrika om hier te broeden. Dat kunnen ze doen op een schone ondergrond, zonder stuk jes plastic." De deelnemers knikken. Ze zijn toe aan wat warmte en droge kle ren. Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 29 november 2021 Zeeland HANSWEERT FOTO DIERENAMBULANCE ZEELAND De vijftienjarige kat Jimmie uit Gronin gen heeft de afgelopen dagen een ha chelijk avontuur beleefd. Het beest was blijkbaar op zoek naar wat spanning en sensatie, maar moest dat bijna met de dood bekopen. Jimmie sprong deze week op een bin nenvaartschip dat aangemeerd lag in het Van Starkenborghkanaal in Gronin gen. De schipper had het 'nieuwe scheepsmaatje' wel gezien, maar dacht dat hij na zijn snuffelrondje wel weer te rug op de kade gesprongen was. Niet dus, aldus de Dierenambulance Zeel and. Nadat het schip Groningen al lang en breed had verlaten dook Jimmie ineens op aan dek, kletsnat. De koukleumende kater werd afgedroogd door de schip per en voor de kachel gezet om op te drogen. Toen het schip, met verstekeling, in de buurt van het sluisplateau in Hansweert was aangemeerd belde de schipperde de dierenambulance. Door medewer kers werd Jimmie snel in een kooitje ge zet, zodat ie er niet meer vandoor kon. Bij de dierenarts aangekomen bleek er gelukkig niet veel aan de hand met de kat. Slechts een klein pootwondje en een vreselijk nat pak. Gelukkig was Jim- mie gechipt en kon zijn baasje snel wor den opgespoord. De Groningse eige naar heeft Jimmie inmiddels opgehaald bij Dierenasiel de Bevelanden. Dagen lang waren ze op zoek geweest naar Jimmie, niet wetende dat hij honderden kilometers verderop in Zeeland was be land. 'Vogels zijn jullie dankbaar' De vrijwilli gers lieten 4 Ml zich niet weer- V..< i MSÉ jès» houden door Rolf Bosboom Neeltje Jans - Paul Begijn, Natuurmonumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21