Bankpasfraude 'Ik heb er drie dagen niet van geslapen' Omikronversie kan hardere lockdown nodig maken cJA JOL Walcheren Hoek zakt steeds verder weg Zeeuws-Vlaamse club nu onderuit bij Sportlust'46 Ajax is weer alleen koploper PSV en Feyenoord morsen punten Ruim 300 Zeeuwen zijn in twee jaar tijd de dupe van bankpasfraudeurs geworden. De werkwijze is vaak hetzelfde. Mensen van tussen de 70 en 90 jaar worden door een nepbankmedewerker gebeld en krijgen te horen dat ze hun geld moeten overmaken naar een veilige kluisrekening. Soms worden duizenden euro's buitgemaakt. „Ik heb er drie dagen niet van geslapen", zegt een slachtoffer. De nieuwe virusvariant omikron heeft ook Nederland bereikt. Formeel zijn dertien gevallen bekend, maar mogelijk is de verspreiding breder. De mutant, veel besmettelijker dan eerdere varianten, bedreigt een lockdownloze winter. Het RIVM turft nu dertien officiële omikronbesmettingen, allemaal bij reizigers uit Zuid-Afrika. Zij gingen vrijdagavond in quarantaine. Hierop wordt strikt gecontroleerd, tot 'aan de voordeur', zei minister Hugo de Jonge van Volksgezond heid (CDA) gisteren bij een speci aal ingelast persmoment in Rotter dam. Het is niet ondenkbaar dat er on der de radar al meer omikronbe- smettingen in Nederland zijn, stelt De Jonge. ,,De variant is nog niet te ruggevonden in de wekelijkse steekproef, dus dat doet vermoeden dat-ie niet in groten getale aanwe zig is. Maar dat moeten we onder zoeken. We maken ons zorgen over deze variant, omdat hij besmettelij ker lijkt." Het RIVM onderzoekt elke week 1500 monsters van het vi rus, aangeleverd uit laboratoria in heel Nederland. Komende week moet blijken hoe gevaarlijk de variant werkelijk is als het gaat om het veroorzaken van ernstige ziekte, en of bestaande vaccins nog dezelfde bescherming bieden. De nieuwe coronaversie ver spreidt zich over de wereld. De af gelopen dagen meldden onder meer Denemarken, Australië, Bel gië, het Verenigd Koninkrijk, Israël Het is eigenlijk ondenkbaar dat je dit virus echt bij de grens kunt tegenhouden en Hongkong een of meer infecties. Zuidelijk Afrika wordt als bron be schouwd, diverse landen legden het vliegverkeer met die regio aan banden. Israël en ook Marokko la ten geen enkele buitenlandse vlucht meer toe. Extra reisrestricties Het kabinet beraadt zich met EU-lidstaten op extra reisrestric- ties. ,,Anders is het ieder voor zich en dat wordt een rommeltje", zei De Jonge. ,,Het is eigenlijk ondenk baar dat je dit virus daadwerkelijk bij de grens kunt tegenhouden. Je kunt de introductie vertragen, daarom nemen we maatregelen." Reizigers uit de risicoregio moeten voor vertrek een sneltest en een PCR-test doen, in Nederland volgt dan een quarantaineplicht. Wie niet thuisblijft, riskeert een boete van 339 euro. Vrijdag legde het kabinet het vliegverkeer met Zuid-Afrika gro tendeels stil om import van de vari ant te beteugelen. Uiteindelijk mocht een deel van de positief ge teste passagiers gewoon naar huis. Volgens De Jonge is dat verant woord: ,,Wie naar huis kan, kan ook daar veilig in quarantaine. En 100 procent van de mensen uit deze ge bieden wordt gecontroleerd." De minister kan 'niet uitsluiten' dat de opkomst van de nieuwe virusversie Nederland dwingt om nog hardere coronamaatregelen te nemen. C P3 t/m 5 Nieuwsmedia CSPORT9 C SPORT 1, 2, 3 EN 4 FOTO ANP Alarm om nieuwe virusvariant Niels Klaassen Den Haag - Hugo de Jonge, minister maandag 29 november 2021 Droger en geregeld zon C P12 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1