Waarom we 'niets doen' zo moeilijk vinden 1 Wie wil Monte dei Paschi di Siena inlijven? 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Soms kom je er zo eentje tegen: een woord dat precies een ervaring be schrijft, maar waarvan je niet wist dat er een woord voor bestond. Dat had ik toen ik onlangs het woord stresslaxing zag staan, een samentrekking van 'stress' en 'relaxing'. Je zult het niet vinden in de Van Dale, maar wel online: stresslaxing houdt in dat je probeert te ontspannen, maar dat dat niet lukt, omdat je van dat ontspannen juist onrustig wordt. Dat zit zo. Stel je hebt dusdanig veel werk te verzetten, dat je er een tikkeltje gestrest van raakt. Potjandikkie, denk je, nu ben ik ge strest, tijd om te ontspannen! Vervolgens ga je op de bank zitten, in bad of op je meditatie kussentje. Maar in plaats van daar een beetje tot rust te komen, merk je dat je in je hoofd alsnog over die berg werk aan het nadenken bent. Dubbel vervelend natuurlijk, want je was al gestrest en nu word je van dat niets doen nóg gespannener. Door de spanning wilde je juist ontspannen, maar nu word je van het relaxen juist gestrester. Die buitenge woon paradoxale situatie noem je dus stresslaxing. zo ongeveer het moeilijkste dat er is, precies het tegenovergestelde dus van ontspannen. Wanneer je toch al geneigd bent tot stress, of van jezelf een pieke- raar bent, is het vaak helemaal geen lolletje om 'even lekker niets te doen'. Als je van je zelf al een druk hoofd hebt, krijg je het van niets doen vaak nóg drukker in je kop. Hiermee is gelukkig niet gezegd dat je in drukke tijden hele maal niet kunt ont spannen. Je kunt dat echter misschien het beste doen door niet helemaal tot stilstand te komen, maar door juist iets anders te gaan doen. Wandelen, een taart bakken, een uurtje yoga, je favoriete plaat opzetten of een mu ziekinstrument bespelen, een bal hooghou den of een kleurplaat voor volwassenen (ja, die bestaan!) - het zijn allemaal manieren om even 'af te koppelen' zonder volledig tot stil stand te komen. Je hoofd blijft wel bezig, maar dan met iets anders. En dat helpt ontspannen zonder te stresslaxen. mindfulness-meditatie - zei het ooit heel mooi: je zou eigenlijk elke dag minstens een uur moeten me diteren. Behalve wanneer je het erg druk hebt, dan min stens twéé uur. Maar mocht je daar door de drukte even de hoofdruimte niet voor hebben, kan het juist helpen om met iets actievers je zinnen te verzetten. Hiermee is gelukkig niet gezegd dat je in drukke tijden helemaal niet kunt relaxen Onderzoek naar de Lira De Turkse pre sident Erdogan laat mogelijke valutamanipula tie onderzoe ken. Dat doet hij nadat de lira af gelopen week in waarde daalde ten opzichte van de dollar. Economen schrijven de da ling juist toe aan het optreden van Erdogan. Black friday online-feest Van nationale trots tot hoofdpijndossier. Italië weet niet wat het aan moet met Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld. Angelo van Schaik Siena Volgens de afspraken met de Euro pese Unie moet Monte dei Paschi di Siena voor het eind van het jaar weer in private handen zijn. Maar de onderhandelingen tussen het Italiaanse ministerie van Financiën en potentiële koper UniCredit lie pen eind oktober stuk. Er werden geen mededelingen gedaan over het waarom, maar in de wandel gangen werd duidelijk dat UniCre- dit wilde dat de overheid de herka- pitalisering voor haar rekening zou nemen en dat zag de regering Draghi niet zitten. De Italiaanse overheid zal nu wél de 4 miljard euro die nodig is om Monte dei Paschi te herfinancieren, uit eigen zak moeten betalen. Dat geld dat komt bovenop de 5,4 mil jard die in 2017 al nodig was om de bank van faillissement te redden. Publieke financiering van banken is sinds 2015 in de EU officieel niet meer toegestaan. Italië deed dat via een omweg en met toestemming van de Europese Commissie, maar wel op voorwaarde van een snelle verkoop. Nu moet het ministerie van Financiën in Brussel vragen of de privatisering van de Monte dei Paschi di Siena nog even mag wor- den uitgesteld. De toekomst van de 550 jaar oude bank hangt aan een zijden draadje, er moet een partner gevonden worden en snel ook. Het Palazzo Salimbeni is het neo gotische hoofdkantoor van Monte dei Paschi di Siena, de trots van het middeleeuwse Toscaanse stadje. Een juweel, zowel het palazzo zelf als de bank, sinds midden jaren 90 eigendom van een stichting Fonda- zione Monte dei Paschi. Bij de beursgang in 1999 was de Fondazi- one de één na rijkste stichting van Europa, onder andere door de enorme onroerendgoedporte- feuille. Met dat enorme kapitaal wordt de stichting dé financier van het culturele en sportieve leven van Siena; de plaatselijke basketbalclub Mens Sana wint onder de naam Montepaschi Siena tussen 2006 en 2011 vijf Serie A-titels op een rij, de plaatselijke voetbalclub Siena Calcio doet in dezelfde periode met bancair sponsorgeld redelijk mee in de Serie A en ook de wereldbe roemde Palio - de paardenrace door de straten van Siena - floreert met geld van de Monte dei Paschi. Het kan niet op in Siena. Inmiddels zijn zowel de basket- bal- als de voetbalclub failliet en be taalt de Italiaanse overheid de bij drage aan de beroemde paarden race. De val van Monte dei Paschi di Siena begint met de overname van de AntonVeneta in 2007. De kers verse bestuursvoorzitter Giuseppe Mussari, advocaat en naar eigen zeggen iemand die niet zoveel weet van bankieren, koopt AntonVeneta uit de boedel van ABN Amro voor 9 miljard euro, bijna twee keer de werkelijke waarde van de bank. Toch keurt de Italiaanse centrale bank de deal goed. Het gevolg laat zich raden: Monte dei Paschi sluit boekjaar het 2011 af met een verlies van bijna 4,7 miljard euro. Mussari treedt terug en wordt weer advo caat. In 2019 wordt hij, samen met andere bestuurders van de bank, in eerste aanleg veroordeeld tot zeven jaar en zes maanden om dat hij met duistere acties pro beerde de gaten in de balans van de Monte dei Paschi te dichten. Na jaren kwakkelen en vanuit de overheid gestuurde reddingsacties, die volgens Bloomberg ruim 18 miljard euro belastinggeld heb ben gekost, en een mislukte herka- pitalisering op de financiële mark ten, besluit de Italiaanse regering in 2017 tot een bail-out. De schatkist wordt met 64 procent grootaan deelhouder van de bank, for meel om het spaargeld te redden, in de praktijk om de bank zelf te red den. Het idee was om de bank te re organiseren en zo snel mogelijk weer te verkopen. Dat is nu dus mislukt, UniCredit wil Monte dei Paschi niet. Volgens analisten is er wél interesse voor de oudste bank ter wereld, maar dan moet het juweeltje wel eerst goed afgestoft, schoongemaakt en bijge slepen worden. GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 Sowieso is voor veel mensen 'niets doen' Jon Kabat-Zinn - grondlegger van de Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met mil- lennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). ANKARA DEN HAAG Koopjesfestijn Black Friday is vooral online 'ongekend po pulair.' Beta- lingsbedrijf Klarna zag in Nederland een toename van de aankopen met bijna een kwart ten opzichte van vorig jaar. De piek was vrijdag rond 21.00 uur. Het Palazzo Salimbeni, het monumentale hoofdkantoor van de oudste bank ter wereld. foto getty. Oudste bank was juweel, nu de paria De Italiaanse staat is sinds en kele jaren grootaandeelhouder van de bank met 64 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15