Prinses Beatrix geniet van blauw Curacao 13 c Veertig kandidaten melden zich voor presidentsverkiezing Deze week is het officieuze startschot voor de campagne van de Franse presidentsverkie zingen. Macron gooit hoge ogen. In Frankrijk loopt een bonte stoet aan mensen zich warm. Inmiddels zijn er meer dan veertig kandida ten opgestaan die willen meedoen aan de verkiezingen. Het gaat van Frankrijks eerste transgender burgemeester Marie Cau tot ex-legergeneraal Antoine Martinez. Onderzoeker Clara Eg- ger van de Universiteit Groningen doet mee, net als Gele Hesjes-voor man Eric Drouet. Ze maken allemaal geen kans, maar tijdens de campagne kunnen ze wel hun standpunten naar vo ren brengen. De serieuze kanshebbers zijn zich al volop aan het voorbereiden. Deze week wordt een laatste horde genomen naar de échte campagne. Vandaag wordt in Parijs een nieuwe politieke beweging gelan ceerd, 'Ensemble Citoyens' (Bur gers Samen). Daarin werken alle partijen samen die president Em manuel Macron steunen. ,,We wil len dat Macron wordt herkozen'', laat een woordvoerder weten. De president heeft zich officieel nog niet kandidaat gesteld, maar vriend en vijand weten: hij wil meedoen. Woensdag is het de beurt aan de rechtse oppositiepartij Les Répu- blicains. Die leverde in het verle den presidenten als Nicolas Sar- kozy en Jacques Chirac. De partij leden gaan stemmen om hun ko mende kandidaat aan te wijzen. Er zijn vijf gegadigden; de stemming duurt tot en met zaterdag. De socialisten hadden al een kandidaat: burgemeester Anne Hi- C Journalist Eric Zemmour is de electorale joker. Hij trekt volle zalen met anti-islamtoespraken dalgo van Parijs. En er is een kandi daat die al in april haar kandida tuur bekendmaakte: Marine Le Pen, namens de rechts-populisti- sche Rassemblement National. Tot slot is er nog een electorale Verkiezingen joker: ex-journalist Eric Zemmour. Hij trekt in heel Frankrijk volle za len met vooral anti-islam- en anti- migratietoespraken. Maar hij wei gert tot op heden te zeggen of hij wil meedoen aan de verkiezingen. De peilingen in Frankrijk laten een opvallende trend zien: de ver- rechtsing van Frankrijk. Volgens onderzoeken maakt Emmanuel Macron nu de meeste kans om te winnen. Hij profileert zich als man van het centrum, maar wordt door de meeste Fransen als rechts en liberaal gezien. Op de tweede en derde plaats in de peilingen staan Le Pen en Zemmour. En op de vierde plaats eindigen altijd de po tentiële kandidaten van het rechtse Les Républicains. Pas daarachter volgen de linkse kandidaten, van extreem-links via de Groenen tot de socialiste Hi dalgo, die volgens de peilingen op een magere 4 procent van de stem men kan rekenen. Onzekere factor Toch kan de uitslag nog alle kanten op waaieren, zeggen deskundigen. Allereerst door corona. Macron re kende er eerder dit jaar op dat de vaccinaties vruchten zouden af werpen en dat hij daarvan zou pro fiteren. Maar ook in Frankrijk is er een nieuwe golfvan besmettingen en zijn maatregelen weer aange scherpt. De tweede onzekere factor vor men de niet-stemmers. Bij de regi onale verkiezingen eerder dit jaar bleef twee derde van de Fransen thuis: het hoogste cijfer ooit. Het wantrouwen van Fransen ten op zichte van hun politici is groot. De Franse politiek is daarmee een landschap vol schuivende tektonische platen. Waar die heen- schuiven is ongewis, bleek vorige week uit een opiniepeiling. Meer dan de helft van de Fransen zegt verandering te willen, met nieuwe politici. Maar diezelfde Fransen zeggen ook dat niet een van de kandidaten een betere president zou zijn dan Macron. Fransen verlaten Ethiopië Petr Fiala premier van Tsjechië Vluchtelingen gered van zee GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 WILLEMSTAD FOTO KOEN VAN WEEL Prinses Beatrix bezocht op de vierde en laatste dag van haar werkbezoek aan Cu- rapao de beeldentuin van het resort Blauw- baai. Het bezoek stond vooral in het teken van natuurbehoud en de effecten van de coronapandemie. De 83-jarige prinses heeft genoten van haar tijd op het eiland, zei ze tijdens een persmoment. „Ik geniet vooral van wat je allemaal meemaakt hier, de toewijding, de zorg voor mensen, de zorg voor dieren en voor de natuur." Aan het slot van de ontmoeting met de media zei Beatrix dat ze ervan overtuigd is dat haar kleindochter Amalia 'opgroeit tot een verstandig mens'. De aanstaande 18de ver jaardag van haar kleindochter, op 7 decem ber, noemde de prinses 'ontzettend leuk, vooral als ze gezond en verstandig blijft'. Franse kiezer wil Macron behouden én veranderen Frank Renout Parijs In april 2022 worden de pre sidentsverkiezingen gehou den. De eerste ronde is op 10 april. Als geen van de deel nemers de absolute meerder heid haalt, gaan de twee kan didaten met de meeste stem men door naar de tweede en beslissende ronde. Die wordt twee weken later gehouden, op 24 april. PARIJS Frankrijk is gisteravond be gonnen met het repatriëren van mensen uit de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba, aldus zei een bron bij het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. De Fransen worden met een speciale chartervlucht naar Parijs gevlogen. Neder land riep landgenoten in het Oost-Afrikaanse land vorige week 'met klem' op te ver trekken. Zij moeten daarvoor 'gewone' vluchten nemen. De situatie is echter zo onvoor spelbaar dat niet te zeggen is hoelang commerciële vluch ten beschikbaar blijven. In Ethiopië woedt al een jaar een oorlog. PRAAG De centrumrechtse opposi tieleider Petr Fiala wordt de nieuwe premier van Tsjechië na de verkiezingen van vorige maand. President Milos Ze- man verrichte de ceremonie vanwege zijn broze gezond heid in een rolstoel, terwijl de twee politici waren geschei den door plexiglas. De be noeming stond voor vrijdag gepland, maar de 77-jarige Zeman was een dag eerder na een positieve coronatest in het ziekenhuis opgenomen. Daaruit was hij net ontslagen na een verblijf van 46 dagen wegens een andere aandoe ning. ROCCELLA IONICA De Italiaanse kustwacht heeft meer dan 240 migranten ge red die in een vissersboot op de Middellandse Zee in nood verkeerden. Onder hen veer tig minderjarigen en een baby die op de dag van de redding aan boord was geboren. Een patrouilleboot heeft de groep in de nacht van zater dag op zondag voor de kust van Calabrië aan boord geno men. Vanwege het slechte weer nam de operatie ruim zestien uur in beslag. Bij de reddingsactie waren ook een koopvaardijschip en een schip van de EU-grens- bewakingsdienst Frontex be trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13