3 JAAR GARANTIE OP JE AUTOBANDEN DAT IS LAAAAAAAAAAANG! 11 Reorganisatie in 2015 heeft volgens medewerkers verkeerd uitgepakt Medewerkers in de jeugdzorg hebben geen vertrouwen meer in de manier waarop gemeenten omgaan met probleemkinderen. Ze klagen over slechte zorg, bureaucratie en onzekere contracten. Dat blijkt uit een vragenlijst die de SP heeft uitgezet onder personeel in de jeugdzorg. De reacties die daar op binnen kwamen, zijn vooral ne gatief. Zo noemt ongeveer drie kwart van de respondenten de kwaliteit van de jeugdzorg onvol doende en klagen zes op de tien over te hoge werkdruk. Eén op de tien zegt te willen stoppen met het werk. Gevraagd naar hoe het anders moet, geven de meeste ondervraag den aan dat de reorganisatie van de jeugdzorg (sinds 2015 zijn gemeen ten verantwoordelijk voor alle hulp) verkeerd heeft uitgepakt. Sindsdien zien acht op de tien van de ondervraagden dat het verloop onder de collega's is toegenomen. Ook vinden zij de bureaucratie ver groot en de kwaliteit van de zorg 'verslechterd'. De uitkomsten zeggen wel iets over de huidige problemen in de jeugdzorg, meent SP-Kamerlid Pe ter Kwint. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over de problemen. ,,Neem de zorg voor meisjes met anorexia. Er zijn maar een paar in stellingen die dergelijke hulp verle- Elke gemeente stelt eigen voorwaarden. Dat leidt tot veel rompslomp nen, maar zij moeten met alle ge meenten in Nederland contracten afsluiten. En elke gemeente stelt ei gen voorwaarden. Dat leidt tot veel administratieve rompslomp.'' Het kabinet heeft al het nodige in gang gezet om onnodige regels te schrappen. Ook ligt er een wets voorstel om gemeenten te dwingen beter samen te werken bij het con tracteren van zorg. Voorts werken gemeenten aan een plan om de jeugdzorg weer op de schop te ne men. Veel geld gaat nu naar kinde ren met relatief lichte problemen, waardoor er minder geld en aan dacht overblijft voor kinderen die hulp harder nodig hebben. Dat plan is volgend jaar klaar, waarna het nieuwe kabinet zich er over moet buigen. Maar volgens de SP hebben veel medewerkers er geen vertrou- wen meer in dat het zo nog goed komt en willen ze dat de rijksover heid taken van de gemeente over neemt. Flexibele schil Van de ondervraagde medewer kers zonder vaste aanstelling, geeft driekwart aan tegen hun zin een oproepcontract te krijgen of zelfs gedwongen te worden om zich als zzp'er te laten inhuren. Kwint: ,,Doordat instellingen er rekening mee moeten houden dat een ge meente een contract niet verlengt, leggen ze een grotere flexibele schil met medewerkers aan waar ze snel weer van af kunnen als dat nodig is. Veel nieuwe bedrijfjes hebben zelfs maar één medewer ker die alleen personeel inhuurt als er werk is.'' Na de vrees dat er niet genoeg kalkoenen zouden zijn voor Thanksgiving, vorige week donderdag, gaan de Amerikanen alweer gebukt onder een nieuwe angst. Ze zijn bang dat kerst niet door kan gaan door een tekort aan kerstbomen, meldt de Engelse krant The Guardian. De Ameri kaanse Kerstbomenvereniging (ACTA) zou de inwoners van de Verenigde Staten al beloofd heb ben dat ze er 'alles aan zullen C Amerikaanse telers van echte kerstbomen zijn getroffen door bosbranden. Dat drijft de prijzen verder op doen' om Kerstmis te redden. Volgens The Guardian worden Amerikaanse kerstboomverko pers geconfronteerd met een te kort aan plastic kerstbomen én zijn de levende exemplaren ook schaarser dan ooit tevoren. De meeste plastic bomen komen per boot uit China, maar die blijkt 'vast te zitten' in de buurt van het Panamakanaal. De Kerstboomvereniging is bang dat er nu veel meer vraag komt naaar echte kerstbomen, waardoor ook die prijzen spectaculair zullen stijgen. Daar komt nog bij dat di verse telers van die echte bomen afgelopen jaar zijn getroffen door bosbranden, wat de prijzen nog verder zal opdrijven. Afgelopen jaar hadden 94 miljoen Amerikaanse huishoudens een kerstboom in huis, waarvan meer dan 80 procent een plastic boom in huis had. Droogte Ook het noordelijke buurland Canada vreest een groot tekort aan kerstbomen dit jaar. De extreme droogte tijdens de zomer, de daarop volgende overstro mingen en de on begaan baar geraakte snelwe gen én een groot tekort aan ar- beids- krachten, vanwege corona, hebben het aanbod van kerstbomen dras tisch verminderd. Canadese groothandelaren kunnen nu al de vraag van de de tailhandel niet bijhouden. Ook Ikea heeft besloten dit jaar geen echte bomen te verkopen in zijn Canadese filialen, vanwege een gebrek aan voorraad. Volgens Shirley Brennan, voor zitter van Christmas Tree Far mers in Ontario, worden er nor maal gesproken jaarlijks voor 100 miljoen dollar aan kerst bomen verhandeld in Ca nada, waarbij bijna de helft naar de VS wordt geëxpor teerd. In Nederland is er nog geen tekort aan kerstbo men. Wel merken des kundigen dat Neder landers nu met co rona steeds eerder kerstbomen en verdere kerst versiering in huis halen. Meestal wordt de kerstboom na pakjesavond in huis ge haald. Vol gens traditie- deskun dige Ineke Strouken is sprake van 'een heuse trend breuk'. Meer informatie op autcbandenpartner.nl of scan de QR-code AUTOBANDEN PARTNER GïMkXVG GO MAANDAG 29 NOVEMBER 2021 SP: Jeugdzorg weg bij gemeente Hans van Soest Den Haag - Peter Kwint, Tweede Kamerlid voor de SP Grootste angst in Noord-Amerika: kerstbomentekort Niet corona, maar een dreigend tekort aan kerstbomen zou de Amerikaanse gemoederen momenteel het meest bezighouden. Marlies Rothoff Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11