'Dat calvinistische zit er nog steeds in. Qua arbeidsethos, en als ik op zondag door Ikea loop' 'De invloed van tv is enorm: het bepaalt hoe we naar de wereld om ons heen kijken. Dat medium móet je dus kritisch volgen, net als voet bal en politiek. Met mijn columns wil ik een steen in de vijver gooien, in de hoop dat programmamakers de kijker serieus gaan nemen.' drie kinderen in Ouderkerk aan den IJssel, een dorp waar de Nederlands Hervormde Kerk een grote invloed had. Met het gezin keken ze graag naar voetbal, Mies Bouwman en Medisch Centrum West. 'Daar zag ik dingen die ver buiten mijn wereld lagen. Ik weet nog goed hoe ik als elflarig meisje zag hoe dokter Jan van der Wouden met zuster Ingrid de medicijnkast in dook. Mijn ouders zeiden daar niet zoveel van, maar de moeder van een vriendin riep bij dat soort scènes altijd: zo gaat dat in het echt niet hoor! Maar hoe het dan wél in het echt ging, dat werd er nooit bij verteld.' 'Op mezelf, maar niet eenzaam. Soeverein. En heel braaf, ook als puber - ik heb nooit drugs gebruikt, ben nooit dronken geweest. In dat dorp heb ik me nooit heel erg thuis gevoeld. De kerk, de sociale controle, voelde verstikkend. Als ik met mijn neefles en nichtjes 's zondags op straat was, kwam meteen een buurman naar buiten: weten je ouders wel dat je dit doet? Toch ben ik pas op mijn 24ste uit huis gegaan. Ik had het met mijn ouders gewoon heel goed. Maar dat calvinistische zit er bij mij nog steeds in. Qua arbeidsethos, en ik voel me nog steeds schuldig als ik op zondag in de Ikea sta.' Je werk strookt niet altijd met die calvinistische inborst. Op tv verschijnen heeft ook iets ijdels. 'Mijn uitgavenpatroon is ook allesbehalve calvinistisch, in tegenstelling tot dat van mijn oma, die de fles slasaus na elke scheut aanlengde met azijn zodat ze er langer mee kon doen. Maar die tv-optredens horen bij mijn werk, en vallen onder 'woekeren met je talenten'. In het openbaar over mezelf praten doe ik dan weer niet graag. Maar gaat het over tv, dan voel ik me senang.' DE ONGEBREIDELDE LIEFDE voor het medium noemt ze steevast als basis voor alles wat ze doet. Het werk bepaalt een groot deel van haar leven: elke dag staat het toestel in huize De Jong aan. Pas rond half twee 's nachts gaat ze naar bed, als ze alles heeft gezien. Albrand vertelde dat jullie sinds kort een aparte tv-kamer hebben. 'Het is totaal niet relaxed om met mij tv te kijken. Mijn kinderen moeten stil zijn, en ze vinden het zwaar irritant dat ik wegzap als zij er lekker in zitten. Of dat ze hoopvol naast me ploffen om samen Martien Meiland te kijken, maar daar heb ik dan die week al over geschreven, dus dat kan dan niet. Dan word ik naar die kamer verbannen, of zij.' MEZZA 15 Wat wil je met je columns? ZE GROEIDE OP ALS OUDSTE van Wat voor kind was je?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 95