Zet kozijnen in de grondverf, haal blad van het platte dak en GA NAAR BLADENHUIS.NLy Vanzelfsprekend is de wintercheck voor je auto, maar minstens zo belangrijk is een winterklaar huis. John Kersemakers, bouwkundig specialist bij Vereniging Eigen Huis, legt uit hoe je zonder schade de koude maanden doorkomt. 22 MAYEE MACCO De bladeren vallen van de bomen en de temperatuur begint te zakken tot aan het vriespunt. Volgens John Kersemakers van Vereniging Eigen Huis is het de juiste tijd om je woning kritisch onder de loep te nemen. Kijk daarbij in eerste instantie naar de schil van het huis. ,,Veel Nederlanders zijn geneigd on derhoud te doen als het al te laat is. Wil je in de winter voorkomen dat je allerlei ellende hebt, dan moet je dat preventief doen.'' De meeste klussen kun je zelf, voor sommige moet je een vakman inhuren. ILeg alle dakpannen recht Bij regen en wind kunnen lek kages ontstaan als de dakpannen zijn beschadigd of scheef liggen. Inspec teer je schuine dak met een verrekij ker. ,,Het is belangrijk veilig te werk te gaan. De meeste daken zijn niet gemaakt om op te lopen. Gebruik een ladder en schuif eventueel wat dak pannen omhoog om op een vooraf gecontroleerde panlat te stappen. Alle dakpannen moeten keurig recht liggen en gebroken dakpannen moe ten worden vervangen.'' 2 Herstel een plat dak met reparatiepasta Een plat dak kan doorzakken onder het gewicht van water, sneeuw of ijs. Controleer daarnaast op scheu ren, blaasjes en barsten. ,,Maak het dak schoon zodra alle bladeren van de bomen zijn gevallen. Vuil zorgt er namelijk voor dat de regenafvoer ver stopt raakt, waardoor het water niet weg kan en dus kan bevriezen. Kleine kapotte plekken kun je her stellen met reparatiepasta. Schakel bij grotere gebreken een dakdekker in.'' zodat het water gewoon het riool in kan stromen. Een bladrooster in je dakgoot is ook een optie, die moet wel steeds op tijd schoongemaakt worden. Anders heb je kans dat de goot overstroomt." 4 Laat de schoorsteen vegen De kans op een schoorsteen brand is groot als die verstopt zit. ,,Een vervuild kanaal kan ook voor slechte verbranding en koolmonoxi devergiftiging zorgen. Laat een schoorsteenveger daarom minimaal één keer per jaar langskomen." Kijk aan de buitenzijde naar het lood om de schoorsteen. „Zitten er gebreken in of hangt het los, dan is de kans op lekkage groot. Een vakman kan het repareren.'' 5 Voorzie waterleiding van isolatiebuizen Een echte winterklus is het af sluiten van buitenkranen. ,,Binnen in de woning zit meestal een afsluit- kraan waarmee je dat kunt doen. Bij niet af te tappen waterleidingen is het handig om die, voordat het vorst- seizoen aanbreekt, te isoleren. Een waterleiding kan namelijk bevriezen en kapotspringen. Isoleren kun je zelf doen met isolatiebuizen van schuim. Die hebben een insnede en klik je zo om een leiding heen. Je kunt ze vanaf 65 cent bij de bouwmarkt krijgen." 'Maak het dak schoon zodra alle bladeren van de bomen zijn gevallen. Vuil zorgt ervoor dat de regenafvoer verstopt raakt' 6 Voorkom houtrot door kozijnen in de grondverf te zetten Als een kozijn er slecht aan toe is, dan kan er vocht in komen. Dat zorgt ervoor dat het hout gaat rotten. ,,Een tijdelijke oplossing is het kozijn aan de buitenzijde te reinigen en goed te ontvetten. Schuur het vervolgens licht op en zet het in de grondverf. Het ziet er misschien niet zo mooi uit, maar het werkt wel. Zodra het buiten warmer wordt, kun je het laten afschilderen.'' Heb je binnenshuis last van kou in je nek, kijk dan waar dit vandaan komt. ,,Voel bij de kozijnen waar tocht doorheen komt en plaats zono dig tochtstrips.'' 7Ventilatieroosters houden je huis fris en besparen energie Om een goede luchtvochtigheid in huis te hebben, is het belangrijk te ventileren. ,,Via ventilatieroosters voer je constant lucht aan. Het is be langrijk te ventileren voor je eigen gezondheid. Als er veel CO2 in huis hangt, word je duf. Koud krijg je het niet door de roosters. Ze hangen mi nimaal op 1,80 meter hoogte, dus de lucht gaat over je heen. Bij spuien, het openzetten van ramen, zit je in de tocht. Je lucht het huis even snel door. Hiermee venti leer je dus niet voor een ideale lucht vochtigheid. Met ventilatieroosters bespaar je ook nog eens. Het opwar men van vochtige lucht kost namelijk meer energie dan het opwarmen van droge lucht.'' 8 Investeer in je cv-ketel Het zou vervelend zijn als de cv-ketel het begeeft in de win ter. ,,Als het kouder wordt, zetten we de verwarming graag wat hoger. De ketel moet dan harder werken. Hoe slechter de ketel eraan toe is, des te 3 Een bladvanger in je regenpijp gooit blad naar buiten Ook de dakgoot moet vrij zijn van blad, takken en ander vuil. ,,Met een bladvanger voorkom je dat het water niet meer weg kan door verstopt blad. Het is een aanvulling in je regenpijp die blad naar buiten werkt, ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 GO Maak je huis winterklaar Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nl/libelle. Deze actie loopt tot en met 30 r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70