15^72 18 Hoe een volksopstand begon Het jaar 1572 vormde een kantelpunt in de vaderlandse geschiedenis. Nederland werd geboren. Volgend jaar wordt dat feit groots herdacht door het hele land. 1566 1 april 1572: 23 mei 1568 1555 6 april 1572 10 juni 1572 21 juni 1572 landsheer Filips II. Protestanten wakkerden het vuur van een op stand aan, veel katholieken sloten zich aan. Het was deels een bur geroorlog. Steden, families en vrienden stonden geregeld lijn recht tegenover elkaar. Tolerantie bleek, ook voor opstandelingen, geen vanzelfsprekendheid. Solda ten van zowel Filips II als de op standelingen trokken plunderend en slopend door stad en platte land. Steden werden in brand ge stoken, de bevolking uitgemoord, kerken vernield, katholieke gees telijken mishandeld, verjaagd en gedood. En toch groeide in alle el lende iets moois. 1572 betekende het kantelpunt in de vaderlandse geschiedenis. Het was de geboorte van Nederland. Vrijheid In de Goudse Waag vertellen Wienen en zijn collega's Pieter Verhoeve (Gouda) en Anton Sta pelkamp (Aalten) over het project. In 2022 wordt de Opstand van 1572, dan 450 jaar geleden, door veel Nederlandse gemeenten groots herdacht. De organisatoren Het was op maandag 25 januari 2021 dat Jos Wienen, burgemees ter van Haarlem, zich boog over de voorbereidingen voor het her denkingsjaar 1572. Precies op die avond braken in zijn stad de avondklokrellen uit. Wienen had geen treffender bruggetje kunnen verzinnen. Tij dens de Opstand van 1572 onder leiding van Willem van Oranje, die op 1 april begon met de in name van Den Briel door de Wa tergeuzen, stond Nederland bol van woede en barbarij. De Oran jegezinde geuzen raakten slaags met het gezag van de Spaanse noemen zich grappend het 'geu- zengroepje'. De eerste stap voor het herden kingsjaar werd jaren geleden ge zet in Brielle. De gemeenteraad nam het voorstel aan om de in name van Den Briel door de Wa tergeuzen op 1 april 2022 groots te vieren. Daarna volgde Dordrecht waar een netwerk van twaalf Hol landse steden al enkele jaren sa men de Eerste Vrije Statenverga dering van 19 juli 1572 herdenkt. Omdat er in 1572 in Nederland veel meer is gebeurd besloten Brielle en Dordrecht ook andere gemeenten te betrekken. Inmid dels zijn zo'n 40 gemeenten aan gesloten bij het 'Samenwerkings verband 1572-gemeenten', van Aalten tot Zutphen en van Alk maar tot Veere. Er komen lespak ketten, lezingen, tentoonstellin gen, een televisieserie en herden- kingsweken door het hele land. De burgemeesters merken in hun dagelijks werk hoe de polari satie toeneemt. Hoe in de corona crisis de tegenstellingen met de week lijken te vergroten. Juist daarom vinden ze het belangrijk dat we komend jaar die Opstand van 1572 herdenken, het jaar dat er een burgeroorlog uitbrak die een keerpunt was in de Tachtigjarige Oorlog, met Willem van Oranje aan het hoofd van de opstandelin gen. Klaroenstoot De thema's van toen zijn ook de thema's van nu. 2022 moet het jaar worden van de vier V's: op zoek naar Vrijheid, Verdraagzaamheid, Verbondenheid en Verscheiden heid. ,,Die zijn ontzettend belang rijk, maar nooit vanzelfsprekend'', zegt Wienen. ,,De onverdraag zaamheid in de polarisatie en de heftigheid waarmee mensen el kaar verbaal te lijf gaan, zijn een belangrijke reden om nu aandacht te vragen voor deze thema's. We moeten elkaar de ruimte geven.'' Oranjes gedachtegoed vormt de rode draad van het herdenkings jaar. Wienen citeert diens histori sche uitspraak tijdens de Oude- jaarsrede van 31 december 1564: 'Ik kan niet goedkeuren dat vorsten over het geweten van hun onder danen willen heersen en hun de vrijheid van geloof en godsdienst ontnemen'. Wienen: ,,Dat is één van de mooiste citaten uit onze geschie denis. Een klaroenstoot van je welste! Hij gebruikte hem tegen de bazen van het land, maar het mooiste vind ik dat hij hem óók gebruikte tegen protestanten die de katholieken onderdrukten." ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 GO Protestanten vernielen tijdens de Beelden storm katholieke religieuze objecten. Filips I stuurt de hertog van Alva. De Watergeuzen nemen Den Briel in. De volksopstand begint. Eerste over winning van Lodewijk en Adolf van Nassau, broers van Willem van Oranje, op Spanje (Slag bij Heiliger- lee). Begin van de Tach tigjarige Oor log. Filips II wordt landsheer van de Ne derlanden en een jaar later koning van Spanje. Vlissingen komt in op stand. Mid delburg en Goes blijven Spanje trouw. Zutphen wordt door de Geuzen ingenomen. Kerken en kloosters worden ver woest, gees telijken ver kracht en vermoord. Gouda wordt bezet door de Geuzen. Vier dagen later volgt Dordrecht. Met Opstand van 1572 werd Nederland geboren SASKIA VAN WESTHREENEN EN TONNY VAN DER MEE Geboorte van Nederland Van boven af: burge meesters Pieter Ver hoeve, Jos Wienen en Anton Stapelkamp van respectievelijk, Gouda, Haarlem en Aalten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66