van Acker Dag huis! 'Dit is veel te groot voor mij alleen' Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Dorpsstraat 183 in Heinkenszand. 9 Nico Osse (63) en zijn vrouw vie len zeventien jaar geleden als een blok voor de boerderij aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. De renovatie van de monumen tale hoeve met de enorme boe renschuur was een immens pro ject. ,,We hebben twee jaar ver bouwd en al die tijd leefden we met onze drie kinderen in staca ravans." Nu zijn de kinderen uit gevlogen en vorig jaar overleed Nico's vrouw. ,,Dit is veel te groot voor mij alleen, dus ik ga de boel verkopen." ,,Ik heb wel wat met dat oude spul. Ik zie mezelf echt niet in een nieuwbouwwoning en zelf bou wen lijkt me ook niks. Nee, dan vind ik het veel mooier om de stijl van toen in ere te houden. Kijk eens naar die schouw in de keuken. Daar zat een enorm raam, zo'n televisievenster. Vre selijk lelijk. We hebben de keu ken laten ontwerpen en dezelfde raampjes laten plaatsen die er ori gineel ook inzaten. We hadden oude foto's die zo gedetailleerd waren, dat we de steentjes kon den tellen. Daar zagen we ook op dat er vroeger een aanbouw aan het huis zat. De vorige eigenaar heeft die in de jaren 60 gesloopt, maar wij hebben 'm weer terug gezet." ,,Toch wel de keuken, maar we za ten ook graag in de bibliotheek. ting grote supermarkten. Via een cursus in Frankrijk kwamen ze in contact met Fernando Jorge in de Pyreneeën. Hij maakt schotels, borden van aardewerk en hout waarin hij energie stopt. Gino: ,,Het klinkt zweverig. Maar het werkt. Als we een schotel op een kist flespompoenen leggen, rijpt die sneller af. Dat is zichtbaar. We kregen twee schotels toegestuurd om op auto's te leggen. We deden dat net voor de APK-keuring. De motor van de auto waarop we de schotel hadden gelegd, stootte 30 procent minder schadelijke stoffen uit dan wanneer die schotel er niet op lag. Voor mij is dat een bewijs dat het geen luchtfietserij is." Ni cole: ,,Om aardstraling te neutrali seren leggen we terra schotels in de boomgaard. Drie op 6 hectare, met een pendel of een wichel roede bepalen we de beste plek." Er vallen termen: etherische we reld, astrale wereld. ,,Er is meer tussen hemel en aarde", zegt Gino. Nicole is een eigen fyto-praktijk begonnen met kruiden en etheri sche oliën: ,,Voor rugpijn, blaas ontsteking hoef je niet meer aan de antibiotica." Er waait een gure koude wind als we naar de schuur lopen. Vat geen kou, wordt er ge zegd. Nicole lacht: ,,Daar heb ik wel een middeltje voor." mos te zien, mooi vind." Eigenlijk zou hij voor de mest dieren moe ten houden. Met het oog op alle beperkende regels in Nederland ziet hij dat niet zitten. Hij over weegt wel een paar honderd kip pen los te laten in de boomgaard, kippen die de poppen van schade lijke insecten wegpikken. ,,We moeten naar beter bodembeheer. Daardoor worden de planten weerbaarder en zijn de vruchten uiteindelijk beter voor de men sen." De laatste jaren zijn er in Zee land vier fruittelers omgeschakeld naar biologisch. Dat voelt prettig voor Gino en Nicole, je kunt over leggen en je hebt meer body rich- Niet altijd met een boekje, meestal met een muziekje en een glaasje wijn. We hebben de boe kenkast op maat laten maken en kijk eens naar de binnenluiken. Die vonden we nog op zolder. We kwamen ook nog een paar luiken tegen in de schuur. Daar waren ze vastgetimmerd en de schapen stonden er achter. We hebben ze helemaal laten herstellen. En wist je dat er een Franse baron in dit huis heeft gewoond? Ik stel me zo voor dat meneer de baron hier in de woonkamer zijn geld incas seerde." ,,We hebben vloerverwarming la ten aanleggen en het huis goed geïsoleerd. Wat dat betreft kwa men we boven wel voor een uit daging te staan. We wilden het dak isoleren, maar er kon geen dikke laag bovenop, want dan kwamen we in de knoei met de voorgevel. Er kon ook geen dikke isolatielaag aan de binnenkant, want we wilden dat de balken in het zicht zouden blijven. Uitein delijk hebben we in Frankrijk heel dun isolatiemateriaal gevon den met een hoge isolatiewaarde en dat hebben we er tegenaan ge zet." ,,Nee. Nu niet meer. Uiteindelijk zijn het maar stenen en planken. Mijn dochter had hier de ruimte voor haar paarden, maar ze is nu naar een professionele manege gegaan. We hebben hier heel fijn gewoond, maar het is te groot voor mij alleen. Wat moet ik met zoveel grond en die enorme schuur? Ik laat de complete in boedel hier. Die is voor de vol gende eigenaar. Ik neem mijn muziek en mijn onderbroeken mee en ga een groot jacht kopen om op te wonen. Eerst in Middel burg, want daar heb ik mijn be drijf en als ik dat ooit heb ver kocht, vaar ik naar Barcelona. Dan zoeken ze het maar uit hier." GO ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 Kijk op de site bij /video De monumentale hoeve ligt aan de Dorpsstraat aan de rand van Heinkenszand. De woning en de schuur (ca. 13 bij 41 meter) met paardenstallen liggen op een perceel van 9.960 vierkante meter. De vraagprijs is 1.450.000 euro. De boer derij wordt aangeboden door Steendijk Makelaars. RACHEL VAN WESTEN Jullie kochten destijds een Rijksmonument waar veel aan moest gebeuren. Hoe hebben jullie dat ervaren? Wat is uw favoriete plek in huis? Nico Osse verkoopt zijn monumen tale boerde rij in Hein kenszand: ,,Ik laat de complete in boedel hier." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Gino met een pendel boven een met energie ingestraalde scho tel van Fernando Jorge: ,,Er is meer tussen hemel en aarde." Jullie hebben het huis laten res taureren in de stijl van toen, maar wel met het hedendaagse comfort. Was dat een uitda ging? Gaat het u niet vreselijk aan het hart om het huis te verko pen? j Nicole en Gino van AC^e^op hun fruit teeltbedrijf aan de Meistr ulst de oogst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57