Joyce Pijnenburg, verliefd op de filosofie 6 Filosofie, dat is toch iets van bedaarde mannen met witte baarden? Nee hoor. Kijk naar Joyce Pijnenburg. De Middelburgse filosofe houdt net zo veel van de studeerkamer als van de straat. In haar werk draait het om de geschiedenis van denken over verlangen. ,,Het vak wordt veel te weinig serieus genomen." 'Wonderlijk hoe je in een andere wereld kan zijn door een boek open te slaan' Vijftien was ze en ze wandelde door Domburg in een kort, rood jurkje. ,,Ik vond het zo mooi", zegt Joyce Pijnenburg. ,,Diep donkerrood. Het kwam tot boven mijn knieën en was heel strak. Ik kwam een klant tegen van mijn ouders, die een kledingwinkel hadden in Domburg. Het was een man van een jaar of vijftig. Hij stapte net uit zijn Porsche. 'Goh, Joyce', zei hij. 'Wat zie jij er mooi uit.' Ik ant woordde: 'Nou bedankt meneer', en toen zei hij: 'Dat doe je zeker voor de jongens?' Ik was compleet verbijsterd door die vraag. Alsof mijn leven alleen in het teken stond van jongens en ik niet meer was dan dat. Waarom zou ik me niet sensueel mogen kleden? Waarom wordt daar zo op gereageerd? Vanaf dat moment kon ik niet anders dan me afvragen of ik het soms deed om die reden. Die vraag wilde ik helemaal niet stellen. Ik wilde gewoon aandoen wat ik mooi vond." Ze vertelt de anekdote om te illustreren hoe ze tijdens haar puberteit geconfronteerd werd met maatschappelijke normen die ze niet snapte. Die ze wilde doorgronden. Van die ge beurtenis loopt een directe lijn naar het boek dat ze onlangs publiceerde: Pen, bed en habijt, door en over drie vrouwen - een schrijfster, een sekswerker en een non - die zich eeuwen gele den al keerden tegen het hardnekkige idee dat mannen rationeel zijn en vrouwen sensueel. Voor cultureel centrum De nieuwe liefde in Amsterdam maakte Pijnenburg een aantal jaar geleden een programma over vrouwelijke filo sofen met de titel Vrouwenlogica. ,,Dat koos ik als geuzennaam. Als mannen het hebben over vrouwenlogica dan bedoelen ze eigenlijk: dat is geen logica, want vrouwen en logica, dat gaat niet samen. In onze Westerse cultuur waren de mannen de denkers, ze zijn creatief, geestelijk en hoog verheven boven vrouwen. Die waren passief, emotioneel, lichamelijk en inferieur. Doordat filosofen als Aristoteles en de oude kerkvaders dat schreven, zelf bang voor hun li chamelijkheid en chaos, is het als een dogma in onze cultuur terecht gekomen. Vrouwen heb- ben dat natuurlijk altijd geweten, alleen waren ze vaak niet in de positie om daarover hun mond open te doen. Als ze erover schreven, zo als Christine de Pizan, Tullia d'Aragona en Sor Juana Inés de la Cruz, de vrouwen in mijn boek, zie je vaak dat ze tegen dat idee rebelleer den. Want als je als vrouw zelf een beetje leert denken en schrijven, valt al snel op dat er zo'n grote olifant in de kamer van de theologie en de filosofie staat. Het is een compleet irratio nele aanname. En juist die mannelijke filosofen werden redelijk gevonden. In Boek van de stad der vrouwen schrijft De Pizan dan ook dat veel van wat filosofie wordt genoemd eigenlijk fi- lofolie is, liefde voor waanzin in plaats van liefde voor wijsheid." ,,Een tijdlang hadden mijn ouders ook een kle dingzaak in Rotterdam, op de Mariniersweg. Dat is vlak bij de grootste bibliotheek van Ne derland. Mijn vader ging haast elke dag naar Rotterdam en als kind ging ik vaak mee. Dan liep ik daar rond en trok ik boeken uit de schap pen. Ik maakte stapels en ik ging ze een voor een doorbladeren, kijken of ik iets interessants tegenkwam. Ik liet me graag door een boek meeslepen. Wonderlijk hoe je in een andere wereld kan zijn door een boek open te slaan. Daar wilde ik ook regelmatig zijn, in een an- ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 GO 'Het gaat in het leven om vragen en niet om antwoorden' ERNST JAN ROZENDAAL Hoe ben je zelf met filosofie in aanraking ge komen? Joyce Pijnenburg: ,,We hebben welis waar geen zekerhe den, maar we kun nen verkennen wat het leven is, welke keuzes er zijn, welke gevoelens en welke waarnemingen." FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54