c Magere prestaties Jumbo-Visma bij start olympisch seizoen 23 Finale EHL weer in Amstelveen Bos zeker van Winterspelen Zware blessure remmer Franjic Van 't Schip weg bij Griekenland Jac zei net dat hij er bovenop zou zitten de komende tijd, dat we alles tot in de puntjes goed uitvoeren Bij de schaatstak van Jumbo-Visma draait het nog niet. In de eerste drie grotere wedstrijden van dit seizoen maakte het topteam nog geen indruk en stelde soms zelfs ronduit teleur. Met de Spelen aan de horizon zorgt dat voor twijfels. „Zeker omdat je weet dat je harder moet en harder kunt.'' Thomas Krol is deze winter de enige schaatser van Jumbo-Visma met een wereldbekerzege op zijn naam. Hij won de 1000 meter in Stavanger, na een tweede plaats bij de opening in het Poolse Tomas- zów. Toch is Krol allerminst tevre den. Na weer een frustrerende 1500 meter zei hij in Noorwegen: ,,Ik rijd nog niet zoals ik kan en wil." Een lange stilte volgde op de vraag wat de reden daarvan was. Krol haalde zijn schouders op. Hij wist het niet. Wel zei hij het vertrouwen te hebben dat het goedkomt in dit olympische seizoen. Hoofdcoach Jac Orie heeft al vaker bewezen de kunst van het periodiseren te be heersen. ,,Wij volgen Jac. Zo werkt dat bij ons. Dat heeft in het verle den vaak genoeg goed uitgepakt." Krol kon tenminste nog zeggen dat hij zijn concurrenten een keer de baas was geweest. Kai Verbij (na ziekte), Carlijn Achtereekte en An toinette de Jong zijn nog zoekende, Dai Dai Ntab toont verbetering maar kende nog geen uitschieter. Bij Sven Kramer en Patrick Roest zijn de zorgen veel groter. Bij de vorige Winterspelen in Pyeonchang haalde het team - toen nog LottoNL-Jumbo genaamd - vier gouden medailles, een jaar na extreem succesvolle WK afstanden. Bij de mannen werd in Zuid-Korea zelfs op elke afstand een titel ge vierd. ,,Die tijd is wel over", zegt Er- ben Wennemars, voormalig we reldkampioen sprint. ,,Toen gingen ze in 2017 al zó hard en hoefden ze alleen door te gaan. Ze hadden echt een blauwdruk op weg naar die Spelen. Maar omdat ze vorig jaar met z'n allen in die bubbel hebben gezeten en er nu ineens een nieuwe werkelijkheid is, zijn ze denk ik nog zoekende." Noodgreep Boegbeeld Kramer koos na een desastreuze 5000 meter in Polen voor een noodgreep. Hij slaat alle wereldbekers over en probeert zich via trainingen en marathons alsnog in vorm te rijden. Bij Patrick Roest vertelde het beeld na afloop van zijn negende plaats, op liefst 36 se conden van winnaar Nils van der Poel, veel. Hoofdschuddend, met een rood aangelopen gezicht. Lang napratend met Orie over hoe het beter zou moeten. Roest begon in voorgaande jaren juist als een komeet, maar pres teerde aan het einde van het sei zoen telkens niet optimaal tijdens het belangrijkste toernooi. Maar zijn huidige vorm, of beter gezegd het gebrek daaraan, is toch echt niet de bedoeling. ,,Het is gewoon kut om zo rond te rijden'', aldus Roest. ,,Zeker omdat je weet dat je harder moet en harder kunt." Roest weet wat hem te doen staat. Hij rijdt te vaak te hard, traint 'in het rood', ook als dat niet in het schema staat. In Stavanger zei hij zelf: ,,Jac zei net dat hij er bovenop zou zitten de komende tijd, dat we alles tot in de puntjes goed uitvoe ren. Dat is soms lastig, omdat we zo'n grote trein hebben." Orie stelt dat zijn schaatsers na de 'mindere prestaties' in Polen en Noorwegen nu gaan voor 'Plan B': afreizen naar Salt Lake City voor de derde World Cup. ,,We nemen als ploeg onze verantwoordelijkheid, aangezien we tijdens de World Cups voor Nederland genoeg pun- ten moeten bemachtigen om zowel bij de mannen als bij de vrouwen negen startbewijzen voor de Olym pische Spelen te behouden." Niet alleen Jumbo-Visma valt uit de toon. De Nederlandse prestaties vallen in algehele zin tegen, al draait alles uiteindelijk om het olympisch kwalificatietoernooi en de Spelen. ,,De medailleopbrengst van Sotsji in 2014 gaat Nederland niet zomaar halen, maar behalve Nils van der Poel heb ik nog geen buitenlander een niveau zien halen waarvan ik denk: dat kunnen onze schaatsers niet. Van der Poel heeft bij Roest wel voor onzekerheid gezorgd. Hij moet niet in paniek raken. De situ atie van Kramer is gecompliceerder. Dit zagen we al jaren aankomen. Ik hoop dat hij met plezier tóch nog fit en gezond wordt.'' Wennemars zegt te vertrouwen op Orie. ,,Hij heeft ongelooflijk veel ervaring, test zijn schaatsers weke lijks, maar het is wel belangrijk dat hij er bij de trainingen kort op gaat zitten. De ploeg is steeds groter ge worden en misschien is hij toch meer een manager geworden." GO ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 HOCKEY Het Wagener Stadion in Amstelveen is volgend jaar van 14 tot en met 18 april weer het decor voor het eindtoernooi van de Euro Hockey League, de belang rijkste Europese prijs voor clubs. Er doen 12 mannen- ploegen en 8 vrouwenteams mee. Bloemendaal (mannen) en Den Bosch (vrouwen) zijn titelhouders. SKELETON Kimberley Bos kan zich gaan voorbereiden op de Winterspelen. De Edese ein digde bij de tweede wereld beker in Innsbruck opnieuw als tweede. Vorige week be haalde ze eveneens de tweede plek tijdens de eer ste wereldbeker. Bos heeft nu voldaan aan de olympi sche eis voor een klasse ring: twee keer in de top 8. Zoveel goals maakten de Belgische voetbalvrou wen in het duel met Ar menië. BOBSLEE Ivo de Bruin heeft voorlopig niet de beschikking over remmer Janko Franjic. De Bredanaar raakte in aanloop naar de tweede wereldbe kerwedstrijd van dit seizoen in Innsbruck geblesseerd. Onderzoek wees uit dat de kans groot is dat Franjic voor langere tijd is uitge schakeld. VOETBAL John van 't Schip stopt na dit jaar als bondscoach van de nationale ploeg van Grie kenland. De trainer, die in 2019 begon, heeft besloten zijn aflopende contract niet te verlengen. Van 't Schip wist zich met Griekenland niet te kwalificeren voor het WK van volgend jaar. De Grieken werden derde in de poule. 'Wij volgen Jac, zo werkt dat bij ons' - Patrick Roest (25) Sven Kramer in actie in het marathonpeloton. foto vincent riemersma Pim Bijl Rotterdam Een holle blik bij Patrick Roest na zijn tegenvallende 10.000 meter in Stavanger. FOTO ANP Coach Jac Orie (r). FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23