Slepende zaak Draaibrug is van de ratten besnuffeld D Achthonderd sinterklaascadeautjes voor kinderen uit minimagezinnen 7 Achthonderd ingepakte sinterklaascadeautjes liggen klaar in het huis van Jacqueline van de Voorde uit Hulst. Het ziet er vrolijk uit, maar het verhaal erachter is verdrietig. Van de slaapkamer tot de badkamer: vier ka mers in het huis van Jacqueline van de Voorde liggen tjokvol met feestelijk ingepakte cadeau tjes. De pakjes zijn voor Zeeuws- Vlaamse kinderen van wie de ou ders afhankelijk zijn van de Voed- selbank. En dat zijn er veel. ,,412. Dat is heel veel en eigenlijk heel triest. Het dringt pas echt tot men sen door, als ze deze kamers vol cadeautjes zien." Stichting Sint Helpt heeft als missie om ieder kind een echte pakjesavond te geven. ,,Deze kin deren willen ook gewoon een nieuwe doos uitpakken. Ze willen hetzelfde zijn als ieder ander kind van hun leeftijd", zegt Jacqueline van de Voorde. 'Ziek' na pakjesavond In 2009 begonnen Marlies Bod- daert en Trees Adriaansen met het initiatief. De vrouwen hoorden verhalen over kinderen die na het sinterklaasweekend ziek waren op maandag. ,,Ze durfden niet naar school", zegt Trees. De reden: ie dereen in de klas vertelde over de gekregen nieuwe cadeaus en daar konden zij niet over meepraten. De twee vrouwen begonnen een actie om een sinterklaascadeau te bezorgen aan kinderen uit gezin nen die het financieel niet breed hebben. De actie groeide uit tot stichting Sint Helpt en er werd samenwer king gezocht met Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen. Na het over lijden van Marlies in 2017, ging Jac queline van de Voorde in haar plaats verder met Trees. De stich ting is verder uitgebreid met Audrey Verrassel en Gerry Reijn- hout. Dat is belangrijk, zegt Jac queline. ,,Het is een commitment. Het mag niet afhankelijk zijn van één persoon of sponsor, we willen continuïteit bieden." Dat is nodig, want het aantal kin deren bleef de afgelopen jaren groeien. In 2016 werd er gezorgd voor cadeautjes voor 220 kinderen en dat was alweer het dubbele van het aantal in 2014. Vorig jaar waren er 365 kinderen en er komen dit jaar nog twee leeftijdscategorieën bij; jongens en meisjes van 13 en 14 jaar. Alle cadeautjes worden met zorg uitgezocht en passen bij de leeftij den. ,,We proberen iets te geven wat echt in is. Vorig jaar kregen de 11- en 12-jarigen een Eastpak-rug- zak." Alle kinderen krijgen ook een tweede cadeau, wat functio neel is. ,,Een badjas, dekbed of badlaken bijvoorbeeld." Al die ver- Het is een commitment. Het mag niet afhankelijk zijn van één persoon of sponsor schillende pakjes maakt het sa menstellen van alle sinterklaas- zakken een enorme logistieke ope ratie. ,,Want alles moet kloppen. Je wil niet dat een jongetje van 4 per ongeluk een Frozen-dekbed krijgt." De cadeaus worden zoveel mogelijk bij lokale ondernemers gekocht. Geoliede machine Elk ingepakt cadeau krijgt een la bel en er zijn stapels gemaakt van de cadeaus per leeftijdsgroep. Dan begint het 'orderpicken'. Elke fa miliezak krijgt een gekleurd label, dat staat voor één van de zeven af- giftepunten van de Voedselbank. Jacqueline, Audrey en Gerry lopen van de ene kamer naar de andere om de juiste cadeautjes per kind te zoeken. De volle zak komt bij Trees, die er nog allerlei lekkers bij stopt en een laatste check doet. Een geoliede machine. Trees: ,,Maar elk jaar leren we weer bij." Volgende week brengen de vier vrouwen alle cadeaus naar de uit giftepunten. Alles doen ze zelf, tot de laatste stap: het uitdelen aan alle gezinnen. ,,Maar nu nog even flink doorwerken." De stichting krijgt vaak de vraag 'wat een kind kost'. Voor 40 euro worden er twee cadeautjes aange schaft. Bedrijven of particulieren kunnen het hele jaar door sponso ren via stichtingsinthelpt.nl. ANALYSE raaibrug, het zou een ware parel kunnen zijn. De mo numentale tramremise, tramhuisjes en het oude wachtlo kaal herinneren aan de lijn die van 1887 tot 1949 richting Sluis liep. De 19de eeuwse gebouwen hebben nog altijd uitstraling. Dan moet je wel door verpaupering, onkruid, verwilderde tuinen en ratten heen kunnen kijken. Het dorp bij Aardenburg heeft nogal wat te verduren. Al jaren. Sommige tramhuisjes zijn prachtig opgeknapt, maar het gros staat te verloederen. Gaten in ramen en gootstenen, lekkages in de daken. In een van de rijksmonumenten zijn kunststof kozijnen geplaatst. Tot een paar jaar geleden was er drugs overlast. En ook de laatste berichten zijn niet positief. In een van de tramhuisjes was zoveel afval ge dumpt dat het pand meer op een vuilnisbelt, dan op een monument leek. De ratten die daar op afkwa men, trokken ook bij de buren naar binnen. In een mooi gerenoveerd tramhuisje lagen ze dood in het pla fond van de keuken. De maden vie len via de afzuigkap op het fornuis. Bewoners kijken er niet meer van op, de verloedering van hun Draai brug. Ze voelen zich nauwelijks se rieus genomen door de gemeente Sluis, die volgens hen doof is voor de vele noodkreten. De Draaibrug- geraat, de officieuze dorpsraad, stopte er drie jaar geleden mee uit pure moedeloosheid. Vanuit het stadhuis klonken steeds beloftes, die volgens drijvende kracht Theo Buijsse niet werden waargemaakt. Warmte van de huizen Maandag is de rotzooi in het tram huisje opgeruimd. Maar het zet weinig zoden aan de dijk. Alsof je een open botbreuk behandelt met een pleister. Zo lang er niets wordt C De rotzooi is opgeruimd. Het zet weinig zoden aan de dijk. Alsof je een open botbreuk behandelt met een pleister gedaan aan de verwilderde tuinen en de verpauperde huisjes, houdt de rattenplaag aan. Buijsse ving deze week vijf ratten op één dag. ,,De tramhuisjes zijn als één geheel gebouwd", laat Buijsse, die ratten bestudeert, weten. ,,Nu het koud wordt, zoeken ze de warmte van de huizen op. Ze lopen via de zolders en de spouwmuren van het ene naar het andere huisje. In het sei zoen vang ik zo 25 ratten." Plannen voor renovatie zijn er al jaren. Maart dit jaar maakte familie De Leyn, eigenaar van meerdere tramhuisjes, bekend een bouwad viseur te hebben ingeschakeld om de panden in fatsoenlijke staat te brengen. In de leegstaande tramre mise zou een bed breakfast kun nen komen. Eer het zover is, zijn we jaren verder. Zo lang kan Draaibrug niet wachten. Snel ingrijpen is no dig. Dat de kwestie zo lang blijft voortslepen, is van de ratten be snuffeld. VL ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 Cadeaus met triest verhaal Trees Adriaansen in een slaapkamer vol met pakjes van de sint. foto anne hana Sophie Stockman Hulst - Jacqueline van de Voorde, Stichting Sint Helpt De vuilnisbelt in een van de voormalige tramhuisjes in Draai brug is opgeruimd. Maar de ach terliggende problemen zijn nog niet verholpen en slepen zich al jaren voort. - Bob Maes mggeBË^0. igtpwP1"'1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134