Openbare executies en lokaal cabaret; voor ieder wat wils in de nieuwe Kroniek c Gemeente Goes wil wel, maar er moet nog geld gevonden worden 6 Het is een rage onder skaters, crossfietsers en jongeren met stuntstep: de pumptrack. Goes krijgt misschien zo'n voorziening. Al moet daarvoor nog wel een zak met geld worden gevonden. Rob Paardekam Goes Een pumptrack is een aaneengeslo ten circuit met bulten en bochten. Het is een soort combinatie tussen een BMX-baan en een skatepark. Daardoor is het circuit geschikt voor zo'n beetje alle fiets- en skate- sporten. Dat de jeugd in Goes er met smart op zit te wachten, bleek donderdag maar weer eens tijdens de raadsvergadering. Henri van Iwaarden sprak daar in, vooral na mens twee van zijn kinderen en een grote groep van hun vrienden. „Normaal gesproken had ik ze alle maal meegenomen naar de raads zaal, hoor'', zegt hij. ,,Maar dat kon niet vanwege de coronamaatrege len.'' Naar Domburg Van Iwaarden vertelde dat hij met zijn twee jongste kinderen van 7 en 11 jaar regelmatig naar de afgelopen zomer geopende pumptrack in Domburg gaat. ,,Met name die van 11 heeft een grote groep vrienden die allemaal zo'n stuntstep heb ben'', legt hij desgevraagd uit. ,,Re- gelmatig rijden we met een paar au to's naar Domburg, waar ze zich dan een hele dag heerlijk kunnen vermaken in de buitenlucht. Het is een prachtige voorziening, echt een schot in de roos.'' De Goesenaar hield voor de gemeenteraad een pleidooi voor een pumptrack in Goes. De wens van zijn twee zoons en hun vrienden zou best eens in ver vulling kunnen gaan. Wethouder Joost de Goffau laat weten dat de gemeente al een tijd aan het onder zoeken is of er een pumptrack kan komen in de stad. De skeelerbaan in Goes-Zuid lijkt een logische plek, zeker gezien het feit dat die binnen kort toch een grote onderhouds beurt krijgt. Zo komt er nieuwe as falt en worden de toestellen aange pakt. ,,Je zou denken daar een slimme combinatie te kunnen ma ken, alleen is het probleem dat de grond daar erg snel inzakt'', zegt De Goffau. ,,Dat maakt de aanleg van een pumptrack lastig.'' Een andere optie zou volgens hem kunnen zijn dat de hele skeelerbaan wordt verplaatst en op de nieuwe locatie ook een pump track komt. Misschien zelfs ook wel een betonnen skatepark, zodat een groot urban-sportcentrum ont staat. ,,Maar als de gemeenteraad voor die variant kiest, zal er geld ge vonden moeten worden'', legt de Het is een prachtige voorziening, echt een schot in de roos - Henri van Iwaarden, pleitbezorger pumptrack Goes wethouder uit. ,,We hebben nu fi nanciële middelen voor het nieuwe asfalt en het onderhoud van de toe stellen op de skeelerbaan, maar meer ook niet.'' Het college hoopt de gemeenteraad binnenkort een voorstel met daarin enkele varian ten te kunnen voorleggen. Hollandse Hoeve Van Iwaarden zegt dat zijn zoons en hun vrienden uiteraard blij zouden zijn met een pumptrack op elke lo catie in Goes. Dat neemt niet weg dat hij er zelf wel een idee over heeft. ,,In de Hollandse Hoeve heb je, in de buurt van de speeltuin en de waterspeeltuin, een terp liggen. Daar lag vroeger een fietscrossbaan. Ik denk dat dit een heel mooie loca tie zou zijn. Maar een plek bij de huidige crossbaan op Het Schenge zou ook mooi zijn.'' Van Iwaarden is zeker niet de eer ste die het idee voor een pumptrack oppert. Ondernemer Maarten Lan- degent, eigenaar van skatewinkel LUX, startte afgelopen zomer zelfs een handtekeningenactie voor de komst van een dergelijke voorzie ning in Goes. Dat was voor de ge meente de directe aanleiding om er serieus naar te kijken. Landegent schatte de kosten destijds op 125.000 tot 175.000 euro. En hij liet weten het midden van de ijsbaan in Goes-Zuid als ideale locatie voor zo'n track te zien. ZIERIKZEE Het Plan Tureluur tussen Zierik- zee en Serooskerke mag dan doorgaan voor een rijk en aan gelegd natuurgebied, halver wege de 19e eeuw lag het er net zo bij. Toen simpel gevormd door afgravingen voor turf en zout. Het waterschap had er destijds veel geld voor over om de boel droog te pompen. Daar voor werd bij de Flaauwerssluis een stoomgemaal gebouwd; het eerste van Zeeland. Het gemaal bestaat niet meer, het gebouw nog wel. Dat doet nu dienst als bed and breakfast. En de Prunje- polder ziet er ongeveer weer net zo uit als toen in de herfst en winter, stelt Jop Steenhof de Jong vast in zijn bijdrage aan de nieuwe Kroniek van Stad en Lande. Het is één van de zeven verhalen in het jaarboek 2021 van de heemkundige vereniging. Het is de laatste kroniek die on der redactie van de begin deze maand overleden oud-wethouder Wijnand Renden is verschenen. De inhoud voegt weer wat toe aan de kennis over de lokale geschiedenis. Archiefmedewerker Ilja Mostert beschrijft hoe het er aan toe ging bij de criminele rechtspraak in Zierik- zee tussen 1248 en 1811. Hij begint met een onthoofding voor het Gra vensteen, waar het publiek massaal op af komt. Een openbare executie was toen nog een spektakel dat je niet wilde missen. De meeste verhalen in de Kro niek spelen zich in vorige eeuwen af, zo niet de bijdrage van Rob van Leeuwen. Hij is in de eigentijdse re vue van MCD Marinus Cornelis Doeleman) gedoken. Grossier in le vensmiddelen te Zierikzee en naast lokaal cabaretier en entertainer vanaf 1954 tot aan zijn dood in 1976 lid van de gemeenteraad en wet houder voor de VVD. - Marcel Modde De pumptrack in Domburg, die afgelopen zomer werd geopend. foto lex de meester 'FAIR, Het bordes van het Gravensteen i iruikt voor openbare executies. fot< Zierikzee werd vroeger ge ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 SD Hopen op een pumptrack f Uil KOOP DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129