11 Mist rond tip over moord op Wiersum Advocaat: geen bewijs over Taghi Taghi niet noemt, valt uit de con text van zijn relaas op te maken dat hij waarschijnlijk doelt op Taghi. El A. krijgt rondom de introductie met Taghi een waarschuwing mee. ,,Hou het bij handel in softdrugs, en laat je niet in met geweld.'' El A. moet het zijn schoonvader belo ven, want die zegt hem dat zijn nieuwe zakenpartner gevaarlijk is en daarom dus moet uitkijken. De rechtbankvoorzitter vraagt hem waarom hij het dan in ver sleutelde chatgesprekken toch heeft over het regelen van schut ters en vluchtauto's. In 2019 heeft El A. tijdens een politieverhoor al toegegeven dat hij bepaalde be richten heeft verstuurd aan ie mand wiens PGP-mailadres be gint met 26c. Politie en justitie hebben dit mailadres toegeschre ven aan Taghi. Volgens El A. heeft 'de 26c' een bepaalde manier om mensen aan hem te binden, waar door het bijna niet mogelijk is om je eraan te onttrekken. Explosief De verklaring die El A. in juni aflegt tijdens de besloten rechtszitting is explosief. Op Nabil B. na, die kroon- getuige is en in ruil voor strafver mindering en bescherming is gaan verklaren, zijn er geen verdachten in het omvangrijke Marengo-pro- ces die belastend verklaren over Taghi. Daarbij speelt angst een grote rol. Volgens het OM is Taghi op drachtgever van zeker tien moor den die de afgelopen jaren zijn ge pleegd. Ook de moorden op de broer van kroongetuige Nabil B., zijn advocaat Derk Wiersum en meer recent zijn vertrouwensper soon Peter R. de Vries koppelt het OM aan Taghi. El A. is de eerste verdachte die wél man en paard noemt. Hij is bevreesd voor de veilig heid van zijn naasten, vertelt hij de rechtbank. Dat heeft El A. zelf ook meegemaakt. Nadat een partij drugs van zijn schoonvader in be slag wordt genomen (en hij ook wordt gearresteerd) volgt een aan tal gewelddadige incidenten zich in rap tempo op. Aan het hek van zijn woning in Doorn wordt een handgranaat ge hangen. Later wordt het huis met een automatisch vuurwapen be schoten, waarna de burgemeester de woning laat sluiten. Volgens het OM is Taghi verantwoordelijk voor het geweld. El A. legt uit dat hij voortdurend informatie kreeg waar hij niet be paald op zat te wachten. Op han den zijnde liquidaties, conflicten in de onderwereld: het werd met hem gedeeld. ,.Op het gebied van handel hebben wij een beetje ons vertrouwen opgebouwd. Het leek alsof hij steeds meer met mij wilde delen om mij automatisch er een beetje in te trekken. Dus ik liep een beetje met het gevoel dat ik te veel over deze persoon wist en dat ik best wel voorzichtig moest zijn om zomaar ineens af scheid te nemen.'' Afstand nemen zou volgens El A. wel eens ver keerd uitgelegd kunnen worden. De rechtbankvoorzitter vraagt El A. of hij niet simpelweg kon zeggen dat hij alleen in was voor handel. Dat moment was allang gepasseerd, legt El A. uit. Hij had te veel weet van heftig geweld waar 'de 26c' verantwoordelijk voor zou zijn. ,,Ik wist van mijn schoonvader dat die persoon heel paranoia (paranoïde, red.) is. Bij het kleinste ding kon hij al om- slaan. Ik had te maken met een on berekenbaar persoon. Dat is waar het op neerkwam. Dus ik dacht - niet letterlijk: 'Hou je vrienden dichtbij, maar je vijanden nog dichter bij je'. Om een beetje voor zichtig te zijn met alles.'' Volgens het OM heeft hij mee gewerkt aan een plan om rivalen van Taghi te liquideren. Hij zegt de rechters dat hij Taghi naar de mond heeft gepraat en ondertus sen heeft geprobeerd de doelwit ten te waarschuwen. Daarom stuurde hij dus een bericht waarin hij voorstelde een van die doelwit ten in 'een zoutbadje' te leggen. ,,Dat was vanwege de paranoia, omdat ik veel dingen over hem weet. Soms wilde ik hem het ge voel geven alsof we met hem wa ren, om te voorkomen dat hij hele maal door zou slaan en mij als doelwit zou zien.'' Het noopt de rechtbankvoorzit ter tot een belangrijke vraag aan de verdachte die tegenover hem zit: ,,Als je hem het gevoel geeft dat je niet tegen hem bent, dan heeft hij het idee dat je mét hem bent?'' Dat klopt, zegt El A. ,,Wat ik heb ervaren uit bepaalde gesprekken en zijn denkwijze over andere mensen, is dat sommigen twintig jaar zijn leerling zijn geweest, en er de volgende dag niet meer wa ren. Dan ben je heel voorzichtig als je iemand net een jaartje kent. Dan gaan er heel wat andere din gen door je hoofd.'' GO ZATERDAG 27 NOVEMBER 2021 Mohamed El A. heeft naar eigen zeggen via het Team Criminele Inlichtingen van de politie gewaarschuwd voor de moord op Derk Wier sum, de advocaat van kroon getuige Nabil B. Zelfs op de dag van de moord zou hij nog aan de bel hebben getrokken. Het Open- baar Ministerie geeft aan dat er geen TCI-in- formatie was dat er dreiging speelde rond Wiersum. Ook zou volgens De Telegraaf de deken van de Orde van Advo caten zijn geïnformeerd. Die stelde desgevraagd van niets te weten. Inez Weski, de advocaat van Taghi, stelt dat uit het proces-verbaal onvoldoende kan worden vastgesteld dat er over Taghi wordt gespro ken. ,,Zelfs als gerefereerd zou zijn aan een mailadres, dan nog staat niet vast of dat op cliënt betrekking zou heb ben. Dat de politie en het OM allerlei scenario's hebben over zaken waar cliënt geen verdachte in is en ook niet voor wordt vervolgd, recht vaardigt onvoldoende om zonder enig bewijs cliënt pu bliekelijk daarvan te beschul digen.'' G De Bun ker, de rechts zaal in Amster dam Osdorp, wordt zwaar bewaakt. FOTO ANP Mohamed El A. kwam door de hennepteelt in de Beveiligingsbeelden van een verdachte in kring van Taghi terecht. foto peter franken Doorn in 2017. foto opsporing verzocht Verantwoording: Dit stuk is ge baseerd op een proces-verbaal dat is opgemaakt van de behandeling van de besloten zitting van El A. die door deze krant is ingezien. Ook is uit informatie van oude rechtbank stukken stukken geput.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11