Rouwen is ook: beseffen hoe fijn je het samen hebt gehad Het eigen bedrijf van Judith Smits begint weer een beetje te lopen na de lockdown. Dat moet gevierd met een drankje in haar zonovergoten tuin. Als haar man een telefoontje opneemt, ziet Judith zijn gezicht betrekken. In de verte herkent ze de stem van haar zwager. Als haar man ophangt, vertelt hij heel rustig dat haar ouders een auto-ongeluk hebben gehad. Haar moeder is overleden, haar vader ligt zwaargewond in het ziekenhuis. Judith schreeuwt het uit en voelt de lucht uit haar longen gedrukt worden. Dan schiet ze in de regelmodus. Ze sluit de tuindeuren, vraagt de buren op de kinderen te passen en vertrekt met haar man naar het ziekenhuis. Ze weet nog dat ze heel helder was. Dat ze bij het over steken van de straat dacht: goed uitkijken, als ik nu word aangereden zijn we nog verder van huis. Judiths vader overlijdt tien uur na het ongeluk aan zijn verwondingen. Haar moeder was net drie weken met pensioen, ze werkte in een verzorgingstehuis. Vanwege de coronaregels kon ze niet persoon lijk afscheid nemen. Ze had alle bewoners een handgeschreven kaartje gegeven met de bood schap dat ze elkaar snel weer zouden zien. Judiths vader was al langer met pensioen. Haar ouders hadden een grote vriendenkring en de carnavalsoptocht van Boven-Leeuwen begon elk jaar op hun erf. Had haar vader zin in een praatje, dan liep hij de dijk naast het huis op. Vaak zat er dan even later een vreemde aan de keukentafel met een kop koffie. Die open, positieve levenshouding moest ook doorschemeren in het afscheid, vonden Judith, haar broer en zus. Op de rouwkaart kwam een foto van pa en ma in kleurrijke kleding, de letters waren groen, geen zwarte randjes. Er waren mensen die dachten dat het om een uitnodiging voor een huwelijks feest ging. Ook de condoleance, crematieplechtigheid en de borrel stonden in het teken van hun blije levenshouding. De kleinkinderen beschilderden de kisten, een vriend van haar vader draaide op zijn oude jukebox muziek van de Golden Earring. De leden van de zangvereniging van Judiths moeder droegen hun kleurige show- kleding. Omdat er tijdens de lockdown maximaal dertig mensen naar een uitvaart mochten komen, werden de kisten door het dorp gereden, langs de weg stonden honderden mensen. Op de borrel werden de flessen Zuid Franse rosé geopend die Judiths ouders haar hadden gegeven toen ze elkaar de laatste keer zagen bij een barbecue. Met die rosé op hun levens toasten was mooi én verdrietig. Haar ouders gaven graag feesten, dit hadden ze prachtig gevonden. Soms overvalt het verdriet haar, vooral omdat alles zo plotseling is gebeurd. Ze heeft geen afscheid kunnen nemen, haar ouders niet voor alles kunnen bedanken. Afgelopen kerst bleek wat dat in de praktijk betekent. Dat vierden ze altijd samen, haar moeder maakte dan een geweldige zalm cocktail. Judith deed drie pogingen haar moeder te evenaren - het recept had ze nooit gevraagd. Alle pogingen mislukten. Rouwen doet Judith het liefst in haar eentje. Dan trekt ze zich terug en luistert naar de favoriete muziek van haar vader. Soms laat ze de edelstenen die zij en haar moeder verzamelden door haar handen glijden. Binnenkort gaat het huis van haar ouders in de verkoop. Judith reed er naartoe om nog een keer op haar plekje aan tafel te zitten, tegen de verwarming, in haar handen de kop rooibosthee die haar moeder altijd voor haar maakte. Ze zat naast haar vaders stoel, dat voelde weer even heel geborgen. Rouwen is ook: beseffen hoe fijn je het samen hebt gehad. 28 JUDITH SMITS (43) verloor haar ouders in 2020 bij een auto-ongeluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108