Dishoek wil het gratis parkeerterrein behouden c Campagne brengt geweld tegen vrouwen onder de aandacht 6 Er was maar één telefoontje voor nodig om alles in gang te zetten. Vrouwen van vier serviceclubs uit heel Zeeuws- Vlaanderen trekken voor het eerst gezamenlijk op, tegen geweld tegen vrouwen. ,,Het is vreselijk dat het nodig is, maar fijn dat we dit met zijn allen De Brandenburger Tor in Berlijn, Times Square in New York en de watervallen Niagara Falls op de grens van de Verenigde Staten en Canada. Ze horen in hetzelfde rijtje thuis als de Kaaipoort in Aarden burg, de brug tussen de Heren gracht en Rosegracht in Terneuzen en de gemeentewinkel van Hulst. Die plaatsen, en nog veel andere lo caties over heel de wereld, hebben tijdelijk iets gemeen. De gebouwen ofbezienswaardig- heden worden allemaal oranje ver licht tot en met 10 december. Het ziet er prachtig uit maar daar gaat het eigenlijk niet om. Met de cam pagne Orange the World wordt ge weld tegen vrouwen onder de aan dacht gebracht. Tranen over de wangen De vrouwen van vier Zeeuws- Vlaamse serviceclubs werken sa men om dat doel te bereiken, voor het eerst. ,,Er was één telefoontje voor nodig en toen ging het heel snel", vertelt Anita Meerdink van Inner Wheel. De Zeeuws-Vlaamse afdelingen van Soroptimisten, Zos- tera, Ladies' Circle en Inner Wheel stuurden samen een brief naar de drie gemeenten met de vraag om de campagne te steunen. Dat was de eerste stap, de clubs met in totaal zo'n 125 leden, doen nog meer. Onlangs werd er in Ter- neuzen een avond voor leden ge houden, met hulpverleners en een van oorsprong Zeeuwse ervarings deskundige: een vrouw die zelfmet geweld achter de voordeur te ma- De inwoners van Dishoek verzet ten zich nu al tegen verder uitbrei den van het betaald parkeren dat het college van Veere volgend jaar ook daar wil doorvoeren. Marco Coppoolse laat namens Platform Dishoek weten dat hij hoopt op uit stel. ,,Het college stelt invoering van het betaald parkeren in Oostka- pelle, Vrouwenpolder en Westka- pelle ook uit tot 2023. Dan is het wel zo netjes om dat ook voor ons te doen." Dit jaar voerde het college het be taald parkeren in langs de Veerse kust, te beginnen met Domburg, Veere en Zoutelande. Op die ma nier wil het ervoor zorgen dat de dagtoerist meebetaalt en de leef baarheid wordt verbeterd. Dishoek draagt al bij Het platform wijst er in een brief aan de gemeenteraad op dat er in Dishoek al sinds lange tijd een aan tal parkeerterreinen is waar betaald moet worden. ,,Dishoek draagt dus al volop bij aan de gemeentelijke fi nanciën." Coppoolse herinnert de raadsleden ook aan een besluit dat de raad in 2011 nam, het instellen van een gratis parkeerterrein (ter rein Wielemaker, red) om ervoor te zorgen dat er in Dishoek zelf min- der wordt geparkeerd en minder wordt gezocht naar een parkeer plek. Uit recente verslagen van de gemeenteraad heeft hij echter be grepen dat het college van plan is om volgend jaar ook daar betaald parkeren in te voeren. Hij waar schuwt dat dat flinke gevolgen zal hebben. ,,Bezoekers die gewend zijn daar gratis te parkeren zullen naar onbetaalde parkeermogelijk- heden zoeken. Ze gaan bijvoor beeld parkeren in de bermen op de toch al nauwe toegangswegen." Hij onderstreept dat het huidige parkeerregime voor Dishoek goed is. „Verbetering van de leefbaarheid door een vanuit Domburg opgelegd ander parkeerbeleid vinden wij Het zal eerder voor onrust en onbegrip van de bewoners zorgen overbodig. Het zal eerder voor on rust en onbegrip van de bewoners zorgen." Hij roept in herinnering dat alle kustparkeerlocaties in Dishoek al betaald zijn. ,,Overloop en regule ren van het zoekverkeer naar het gratis Wielemakerterrein zijn hier goed geregeld. Dishoek zit niet te wachten op het door de gemeente creëren van onrust en het achteraf met veel commotie moeten oplos sen van problemen." Hij geeft ook aan dat de gemeen teraad recent nog via een motie aangafdat er in Zoutelande een gra tis parkeerterrein moet komen. ,,In Dishoek hebben we sinds 2011 zo'n terrein." Als er ook voor dat terrein betaald moet worden, is dat volgens hem het aantasten van oude afspra ken. ,,En het creëren van een pro bleem en onrust in plaats van het verbeteren van de leefbaarheid en het parkeren voor inwoner en dag toerist in Dishoek." \\l ken heeft gehad. Anita: ,,Geweld achter de voordeur heeft ook in vloed op kinderen." De avond had impact: ,,Er waren wisselende emo ties in de zaal. Van ongeloof tot mensen die met de tranen over de wangen zaten van herkenning. Het was muisstil." Het opende de ogen van veel aanwezigen: ,,Zo krijgt één op de tien studentes te maken met verkrachting, dat is echt heel veel." Het doel is om zelf een verschil te maken. Dat willen de vrouwen doen door beter te herkennen welke vrouwen het moeilijk heb ben, laten weten dat zij hun verhaal kwijt kunnen en er voor ze te zijn. Eén op de tien studentes krijgt te maken met verkrachting, dat is echt heel veel Wat is Orange the World? ,,Goed reageren is belangrijk. Luis teren naar wat er écht gebeurd is en nooit veroordelen. Niet zeggen dat iemand nog heel laat op straat was bijvoorbeeld." De vier clubs gaan hun gezamenlijke inspanningen evalueren en sluiten een vervolg van de samenwerking niet uit. ,,Het is vreselijk dat het nodig is, maar fijn dat we dit met zijn allen doen." De gemeente Hulst doet dit jaar voor het eerst mee. Wethouder René Ruissen hees de vlag van Orange the World, samen met afge vaardigden van de serviceclubs. ,,Als je je erin verdiept en je ziet de enorme cijfers, dan schrik je", zei de wethouder. VRIJDAG 26 NOVEMBER 2021 VL De wereld kleurt oranje Sophie Stockman Hulst DISHOEK Dishoek is tegen uitbreiding van het betaald parkeren in hun kern. ,,Het is nu goed geregeld." - Marco Coppoolse - Emile Calon A De vlag van Orange the World wordt gehesen door wethouder René Ruissen. Gees van der Peijl, Anita Meerdink, Anneke Nijsten (voorzitter Inner Wheel) en Iris Cappendijk (voorzitter Ladies' Cir cle) en Jacky Ruissen (vlnr) waren namens de serviceclubs aanwe zig. FOTO ANNE HANA - Anita Meerdink, Inner Wheel Zeeuws-Vlaanderen Sinds 1981 wordt er op 25 no vember aandacht gevraagd voor geweld tegen vrouwen. Die dag is niet zomaar gekozen: op 25 november 1960 werden drie zus sen vermoord door het regime in de Dominicaanse Republiek. De Mirabel-zussen streden voor de rechten van vrouwen. Hun sterf dag werd in 2000 door de Ver enigde Naties uitgeroepen als Internationale Dag tegen Geweld tegen Vrouwen en is 25 novem- ber het startsein van een cam pagne die zestien dagen duurt. Sinds 2014 krijgen bekende ge bouwen over heel de wereld een oranje kleur. In Nederland begon dat met het Vredespaleis in Den Haag en inmiddels doen er 130 gemeenten mee. De kleur oranje is gekozen om dat het de kleur van de zonsop gang is en staat voor de 'dage raad in een wereld zonder ge weld tegen vrouwen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61