Twee verrassingen op kandidatenlijst van LPM 7 c Stadshaven Vlissingen is een genot voor pleziervaarders Voorzitter Sal Cracau van VVW Schelde op een aanlegsteiger van de passantenhaven in Stadshaven Scheldekwartier. Een toevallige passant kan denken dat het niet druk is in de stadshaven. Maar Sal Cracau is heel tevreden over de nieuwe aanlegplek voor pleziervaarders. René Hoonhorst Vlissingen De bezettingsgraad van de in augustus ge opende stadshaven in het Vlissingse Dok valt de voorzitter van de Vereniging voor Watertoerisme Schelde, die de passantenhaven exploiteert, zeker niet tegen. Het is nu in november redelijk rustig, maar Cracau heeft goede hoop dat de steigers van de passantenhaven eind dit jaar redelijk bezet zijn. ,,Net als kamperen in de winter is ook een vaartochtje in de winter de laatste jaren populairder gewor den. Een trend die ik al jaren zie. Of we daar dit jaar in Vlissingen ook al van profiteren, is koffiedik kijken. Maar veel mensen vinden het fantastisch om tijdens de kerstdagen of de jaarwisseling in een haven midden in de stad te liggen en aan boord onder de wol te kruipen." Gast- en vorstvrij Het havenmeester- en sanitairge- bouwtje moet wel winterklaar zijn - met onder meer tegen vorst be veiligde leidingen voor af- en aan voer van water - vóór de water sportvereniging wintergasten kan ontvangen. ,,Wat ontberingen ho ren erbij, maar zonder gebruik van toiletten en douches kun je men sen niet gastvrij ontvangen." VVW Schelde beschouwt 2021 als aanloopperiode voor de exploi tatie van Stadshaven Schelde- kwartier. De Vereniging voor Wa tertoerisme wil zich niet bij voor baat rijk rekenen. ,,We bieden met de stadshaven een extra voorzie ning naast onze thuishaven direct aan het Kanaal door Walcheren. Passanten die de volgende dag di rect door willen varen, liggen lie- ver op hun vertrouwde plek. Maar als je de haven als uitvalsbasis voor stadsbezoek wilt gebruiken, is het Scheldekwartier ideaal." De nieuwe passantenhaven is rustig opgestart, zonder veel poeha of een grote reclamecam pagne. De eigenaren van boten en jachten die Vlissingen de afgelo pen maanden bezochten, kwamen daar min of meer toevallig terecht. Cracau: ,,Omdat ze onze website raadpleegden, het van andere schippers hoorden of per ongeluk langs voeren." Vanaf de opening van Stadsha- ven Scheldekwartier meerden al zo'n driehonderd schepen af aan een passantensteiger aan de Peper- dijk in Vlissingen. Cracau hoopt volgend jaar de 35 passantenplaat sen nog uit te kunnen breiden met verhuur van 'vaste' ligplaatsen aan Stadshaven is een groeibriljant waar veel ondernemers van profiteren - Sal Cracau, VVW Schelde de overkant van Het Dok aan de Jan Weugkade. „Eigenaren die weg zijn met hun eigen boot kunnen ons hun afmeerplek laten verhu ren. Zo gauw de bezitters van par ticuliere steigerplaatsen een ver eniging van eigenaren hebben, willen we een overeenkomst op stellen." Ontdekken Dat er belangstelling is voor aan legplaatsen, weet Cracau zeker. ,,Booteigenaren vinden het prach tig dat ze zo de Vlissingse binnen stad in kunnen. De meeste boten blijven drie tot zes dagen. Veel op- varenden vinden het leuk om vanaf hun jacht of boot Vlissingen te ontdekken." Ze doen boodschappen en wan delen over de boulevards. ,,Maar mensen gaan ook naar CineCity - iéderéén heeft de Slag om de Schelde gezien de afgelopen maanden - het MuZEEum en Igu ana. En uitstapjes met de trein naar Middelburg of Goes of met de veerboot naar Breskens om in Zeeuws-Vlaanderen te gaan fiet sen, zijn erg in trek. De stadshaven is een groeibriljant waar veel ondernemers van gaan profite ren." MIDDELBURG Twee verrassingen prijken op de kandidatenlijst van de Lokale Partij Middelburg voor de ge meenteraadsverkiezingen. Edu- ard Smit is de beoogd wethou der als opvolger van Carla Doorn. En op nummer acht staat huidig CDA-raadslid Bert Kollen, die overstapt naar de LPM. Dat Doorn stopt komt niet hele maal onverwacht. Zij werd drie jaar geleden min ofmeer noodgedwon gen wethouder na het plotselinge overlijden van LPM-wethouder Cees Lodder. Door de zwaarte van de portefeuilles die zij onvoorbe reid op zich moest nemen, verliep Doorns wethouderschap moei- zaam. Eduard Smit - in het dagelijks leven advocaat - liep de afgelopen jaren al warm voor de politiek als fractie-assistent van de LPM. ,,Carla stopt en Eduard is onze beoogd wethouder", bevestigt frac tievoorzitter Piet Kraan, die op nieuw maar ook voor het laatst op de eerste plek van de kandidaten lijst staat. ,,Ik doe het nog één keer en dan stop ik. Ook Wim Steketee gaat nog één keer door. Hij is onze specialist sociaal domein, dus we hebben hem hard nodig." Onverteerbaar De grootste verrassing is de over stap van CDA-raadslid Bert Kollen. Hij stapt op uit onvrede over de lan- delijke koers van zijn partij, met name over de omgang met Pieter Omtzigt. ,,Hij had veel meer steun moeten krijgen. Niks functie el ders." Ook de onverkiesbare plaats voor Kamerlid Chris van Dam vindt hij onverteerbaar. ,,Ik sta nog steeds achter alle beslissingen van het CDA Middelburg. Met onze wethouder en fractieleden heb ik geen enkel probleem. Maar het CDA is een landelijke partij en die lijn blijft bestaan. Ik kan daar ge woon niet meer achter staan." Dat verklaart ook waarom Kollen overstapt naar een lokale partij zon der landelijke banden. „Bovendien ben ik het in de meeste dingen in houdelijk eens met de LPM." Carla stopt en Eduard is onze beoogd wethouder - Piet Kraan, fractievoorzitter Lokale Partij Middelburg Nieuwkomers moeten bij de LPM normaal onderaan beginnen, zegt Kraan. ,,Flyeren, fractieondersteu ning." Kollens achtste plek is dus een uitzondering. ,,Hij heeft erva ring in de raad, een goede dossier kennis en chemie met onze fractie." Het CDA verliest met Kollen - die per direct stopt en zijn zetel terug geeft - het tweede raadslid binnen deze raadsperiode van vier jaar. Eerder vertrok Hilde Onderdijk, nadat de fractie het vertrouwen in haar opzegde. Om die reden gaf zij haar zetel niet terug. Onderdijk is net als Kollen lid van de LPM ge worden, maar zij kreeg geen plaats op de kandidatenlijst. Fractievoorzitter Wim Kant van het CDA noemt het vertrek van twee raadsleden in korte tijd 'een vervelende ontwikkeling', maar ook 'een ongelukkig toeval' omdat de oorzaken onvergelijkbaar zijn. ,,Ik ga op zoek naar een opvolger." - Maurits Sep WA VRIJDAG 26 NOVEMBER 2021 Een perfecte 'wintercamping' FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43