blieft niet Herman Tjeenk Willink Feyenoord overwintert Vanaf 17.00 uur mogelijk groot deel sociale leven aan banden JOL Walcheren 'De overheid heeft de burger van zichzelf vervreemd' Dankzij laat doelpunt van Dessers verzekerd van groepswinst Gaan de basisscholen weer dicht? Vanavond moet er tijdens de coronapersconferentie duidelijkheid over komen. Tot die tijd balanceren ouders tussen hoop en vrees. Straks weer thuisblijven om de kinderen op te vangen en bij te staan bij online onderwijs, dat is een enorme belasting. 'Wij als ouders doen ons best, maar we zijn er niet voor opgeleid', zeggen verschillende ouders, die hun kinderen op komen halen bij OBS De Branding in Vlissingen. Het kabinet broedt op een soort lockdown in de avonduren door winkels, kappers, theaters en cafés te sluiten vanaf vijf uur. Scholen zouden kunnen openblijven. Maar ministers aarzelen of het genoeg is. Vandaag valt het besluit. Urenlang vergaderde een kernteam van ministers gisteren in het Cats- huis, vandaag neemt het complete kabinet een besluit. Op tafel in de ministerraad ligt een lockdown- pakket waarbij vanaf 17.00 uur veel van het sociale leven aan banden gaat, maar scholen wel kunnen openblijven, bevestigen ingewij den. Al is niets definitief: het RIVM re kent op verzoek nog de precieze ef fecten van deze 'avondlockdown' door. Het kabinet wil niet weer te weinig doen om de besmettings- golfde kop in te drukken. De maat regelen van twee weken geleden haalden immers onvoldoende uit. Premier Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) krijgen toch al het hele najaar het verwijt te laat en te zacht in te grijpen. Tegelij kertijd aarzelen bewindspersonen Scholen zijn haarden van besmetting, maar er is grote vrees voor leerachterstanden om te veel van de samenleving op slot te doen, nu burgers maatrege len zat zijn en meer dan acht op de tien Nederlanders volledig is inge- ent. ,,Alle opties liggen op tafel", stel len bronnen. Wel is het streven om het onderwijs uit te zonderen van nieuwe lockdownregels. Hoewel scholen nu juist besmettingshaar den zijn, is de vrees voor leerachter- standen en sociale problemen groot. Minister De Jonge gaf gisteren niet meer prijs dan dat er sowieso 'stevige maatregelen', bekend wor den tijdens de persconferentie van avond. ,,Om een kentering te force ren zijn stevige maatregelen nodig, dat staat buiten kijf." Meest reële scenario is nu dus een lockdown in de avonduren, waarbij alle niet-essentiële winkels en gele genheden de deuren zouden moe ten sluiten tussen 17.00 uur 's avonds en 05.00 uur in de ochtend. Een nog hardere lockdown - blijf thuis, met avondklok - zou nog niet in beeld zijn. Ziekenhuizen moeten momen teel een groot deel van hun plan bare zorg uitstellen. Artsen reppen van een dreigend 'code zwart' in ziekenhuizen, al spreken anderen - zoals De Jonge dat weer tegen. In Limburg wordt wel al ingrijpende zorg afgezegd, waardoor veel kan ker-, hart- en hersenoperaties in die provincie worden uitgesteld. P5 vrijdag 26 november 2021 Nieuwsmedia P8 P26-27 FOTO LEX DE MEESTER Lockdown in de avond dreigt Tobias den Hartog en Niels Klaassen Den Haag Weeroverzicht lange termijn: 6°c P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1