akrozen la zicht oo warmte en meer 7 Sheltersuit wil ook fabriekje opzetten in Californië ij zal er nooit aan wennen. ,,We zien hier echt veel nare dingen'', zegt Bas Timmer. Nare dingen horen bij het ellendige leven van de 60.000 mensen in LA die om uiteenlopende redenen alles kwijt zijn en moeten zien te over leven in tentjes of kartonnen do zen, vlak naast de glitter en gla mour van Hollywood. Timmer (31), oprichter van Sheltersuit, is in Los Angeles om te helpen bij het uitdelen van de door hem ontworpen slaapzak ken aan daklozen en vluchtelin gen. Het gaat om de shelterbag, een lichtere variant van de origi nele sheltersuit (een soort jas met aanritsbare slaapzak) die beter ge schikt is voor het klimaat in Cali fornië. Twee jaar geleden breidde de tukker zijn werkgebied van Ne derland en Zuid-Afrika uit naar de VS. Het was voor hem de logi sche volgende halte in zijn missie om de hele wereld warm te hou den. Maar in New York liep hij uiteindelijk stuk op bureaucratie en gevestigde organisaties die vooral aan hun subsidies dachten en minder aan mensen die het koud hebben. Los Angeles geeft hem nieuwe energie. ,,In New York heb je 70.000 daklozen van wie er 5000 op straat wonen. Hier heb je er ook 70.000 en leven er 60.000 op straat. Het is 's nachts echt koud. Ik hoorde dat bijna elke dag iemand doodgaat aan on derkoeling. Verschrikkelijk.'' Sheltersuit heeft een container met 530 shelterbags uit de fabriek in Zuid-Afrika naar Los Angeles gestuurd. „Gefinancierd door een anonieme donateur in Nederland, die er 8000 heeft besteld. Die de len we uit in Zuid-Afrika en kun nen we ook af en toe verschepen naar plekken waar ze nodig zijn, zodat we daar ook reuring krijgen en onze naam onder de aandacht brengen bij stichtingen.'' Meer pakken Los Angeles is zo'n plek, totaal anders dan New York. ,,De stich tingen voor daklozen hier willen graag veel meer pakken. Ik heb ze uitgelegd dat het ons doel is om niet alleen een pak te geven, maar ook om banen te creëren voor de mensen die op straat leven. We willen graag een fabriekje in Los Angeles beginnen. Dat was een reden om hierheen te gaan. In New York kom je echt niet zo maar aan fabrieksruimte. Die is heel duur. Los Angeles is anders, hier staan veel panden leeg. Er is hier ook een grote textielindus trie. Los Angeles is een beetje het Enschede van Amerika.'' Sommige influencers en filantropen wilden best hulp bieden, maar dan wel tegen betaling Timmer ziet goede kansen. ,,We hebben al een lege fabrieksruimte gevonden, we hebben al water dichte materialen gekregen van grote bedrijven zoals Under Ar mour. We hebben alles behalve de fondsen om de fabriek te star ten, want je wilt toch met mini maal drie tot zes mensen begin nen om de shelterbags te maken.'' TIME Magazine riep Timmer vorig jaar uit tot een van de tien 'Next Generation Leaders', mon diale baanbrekers die 'nieuwe wegen inslaan, grenzen over schrijden en verandering creë ren'. Hij oogstte dus al de nodige waardering in de VS. Hij leerde daar ook dat charitatief werk en de wereld verbeteren een prijs heeft. Sommige influencers en filantropen wilden best hulp bie den, maar dan wel tegen betaling. ,,En wat levert het mij op, vroegen ze dan. Vooral in New York was dat zo. Dat ben ik niet gewend, zo'n houding. Dat ga ik dus ook niet doen. Ga je nou echt nog geld vragen voor jezelf terwijl je al in zo'n mooi huis woont en op een dikke motor rijdt? Ik hoop in Los Angeles wel de juiste men sen tegen te komen. Heel cool is dat Emma Watson uit de Harry Potter-films een Sheltersuit-jas en rugtas heeft gedragen. Die heb ik ontworpen voor modehuis Chloé, waarmee we een nieuw contract gaan tekenen. De winst die ze maken gaat naar Sheltersuit.'' ,,Maar eerst het fabriekje'', valt hij zichzelf bijna in de rede. ,,Je kunt hier wel bekende mensen hebben, maar zonder fabriek blijft het een los verhaal. Dus eerst hier productie maken, zodat we mensen kunnen uitnodigen en ze laten zien waar het geld naartoe gaat. Dan wil ik Will Smith wel graag zien.'' Vanavond vertrekt Timmer naar Panama om op het hoofd kantoor van Maersk een samenwerkingsovereenkomst te tekenen met de Deense inter nationale containerrederij. ,,Ze hebben bijna duizend shelterbags besteld voor vijf locaties. Die gaan naar onder meer Buenos Aires, Mexico City en Panama. Het wordt een pilot om te kijken of het product werkt in Latijns- Amerika. Daarna willen we ook daar een fabriekje opzetten. Maersk wil meedoen en dat is stap één.'' Sheltersuit 'Zorg kwetsbaren loopt vast' De Lange wil leider EU-parlement zijn Nominaties voor Gouden Windei De bevlogen Enschedese modeontwerper Bas Timmer zet nieuwe stappen in zijn plan 'de hele wereld warm te houden'. Nu in Skid Row, de wijk in Los Angeles waar heel veel daklozen zijn. GO MAANDAG 22 NOVEMBER 2021 Bob van Huët Rotterdam/Los Angeles - Bas Timmer, Sheltersuit H Modeontwerper Bas Timmer richtte in 2014 non-profitorganisatie Shel- tersuit op, nadat de vader van een vriend aan onder koeling stierf, omdat hij ge dwongen werd buiten een opvanghuis te slapen. Tim mer ontwerpt en produceert multifunctionele kleding die daklozen directe bescher ming biedt tegen kou en re gen. Sheltersuit werkt sa men met een aantal natio nale en internationale mer ken en bedrijven. DEN HAAG Ouderenzorgorganisaties, verenigd in branchevereni ging ActiZ, slaan alarm als gevolg van de nieuwe coro- nagolf. ,,Kwetsbare ouderen en chronisch zieken komen steeds vaker zonder hulp te zitten. Onze medewerkers werken met man en macht, maar door de aanzwellende coronagolf loopt ook de zorg voor die kwetsbaren vast'', waarschuwt de vereniging. ,,Het ziekteverzuim onder medewerkers stijgt snel, door het coronavirus en de quarantaine maar ook door het bijna bovenmenselijke werk dat ze al bijna twee jaar onder hoge druk leveren.'' BRUSSEL CDA'er Esther de Lange stelt zich kandidaat voor het voor zitterschap van het Europees Parlement. De 46-jarige dele gatieleider van het CDA in het EU-parlement, tevens vice- voorzitter van de EVP-fractie, de Europese christendemo craten in het EP, heeft dat in een brief aan de fractie be kendgemaakt. Kandidaten hebben tot vandaag 12.00 uur de tijd zich aan te melden. De Lange is volgens ingewijden een grote kanshebber. Ze is tweede in rang bij de EVP, en veel Europarlementariërs zien ook graag een vrouw als voorzitter. AMSTERDAM Drie producten komen vol gens de organisatie Food- watch in aanmerking voor de titel 'meest misleidende voedselproduct van het jaar'. Recyclebare kroepoekver- pakkingen van Conimex, Poké Bowl met groente van Knorr en groentesnoepjes van Nicolette van Dam zijn genomineerd voor het Gou den Windei. In december maakt Foodwatch, dat zich inzet voor eerlijk, veilig en gezond eten, de winnaar bekend. Vorig jaar ging het Gouden Windei naar Nutella Cups van Ferrero. Stemmers stoorden zich aan de losse portieverpakkingen. Bas Timmer deelt in Los Angeles shelterbags uit aan daklozen. fotos TONY DOCEKAL VOOR SHELTERSUIT In New York geeft Timmer sheltersuits weg. Daar wonen veel minder daklozen op straat dan in Los Angeles. Timmer met een gedoneerde slaapzak. foto cees elzenga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7