5 Stoere kerels (en dames!) die gloedvol bomen over een misplaatst takje, een kruin uit het lood of de ideale hoogte van een pot. Koewacht was gisteren het epicentrum van de Japanse bonsaikunst. maandag 22 november 2021 In De Vlaschaard stonden ruim honderd olijfbomen, Ja panse witte dennen, ceders, cypressen, Chinese jenever bessen en haagbeukjes. Piep kleine, weliswaar. Maar er was ook hoog bezoek; de wereldberoemde bonsai-sensei Carlos van der Vaart kwam de leden van de Zeeuws- Vlaamse bonsaivereniging Shim- paku met zijn enthousiasme en handige handjes bijstaan met raad en d(r)aad. ,,Ik ben de hele dag be zig met bonsai. Met tuinieren heb ik dan weer echt helemaal niks." Bij de ingang van het gemeen schapshuis ligt een bonsai aan een dikke ketting met dito hangslot. De miniboompjes kunnen ontzet tend duur zijn, volgens Shimpaku- voorzitter André IJsebaert van een tientje tot wel een miljoen euro, maar de boom ligt niet aan de ket ting vanwege de prijs. ,,Om de emotionele waarde. Sommige mensen hebben zo'n boompje vele tientallen jaren in hun bezit, ze werken er aan, dan krijg je daar toch een band mee." Wat er zo boeiend is aan de bonsaihobby? IJ sebaert: ,,Je bent aan het werk met levende kunst. Je kunt er je creati viteit in kwijt. Een beetje talent en wat botanische kennis, is wel han dig." In principe kun je van elke naald- en loofboom een bonsai maken. De bonsai is geen ras, maar betekent simpelweg boom-in-pot. Met vernuftige snoeitechnieken, enten en het omwikkelen van tak ken met koper- of aluminium- draad wordt de boom klein gehou den en in een groeirichting ge dwongen. Net zoals gewone bo men, kunnen bonsais héél oud Ik weet niet goed waar de schaar erin moet. Dat mag Van der Vaart straks doen worden. Een bonsai kan in zijn le ven dus zomaar meerdere eigena ren krijgen. IJsebaert zelf heeft een paar honderd bonsais. „Tussen april en eind augustus ben ik elke dag toch wel twee uur met ze be zig." Bonsaimeester Van der Vaart reist normaal gesproken heel de wereld over. En nu is hij is Koe wacht. Hij geeft er een workshop aan de 22 Shimpaku-leden. Ter- neuzenaar Romain van Hoecke heeft een mooie bonsai, maar hij is wat te hoog, dus de kruin moet eruit. ,,Dat mag Van der Vaart straks voor me doen. Ik weet niet goed waar de schaar erin moet. Ik durf het ook eigenlijk niet." Van Hoecke heeft een hydraulische werkbank, zodat hij zelfs voor het ergste priegelwerk op de ideale hoogte kan werken. ,,Geen hernia van bonsai!" De bonsaitentoonstelling trok heel wat volk naar De Vlaschaard. Hobbyisten die pré-bonsais of schalen kwamen kopen en na tuurlijk om al die levende kunst te bewonderen. De Koewachtse Reina de Letter werd ter plekke aangestoken door het bonsaivirus. ,,Ik ga het ook proberen. Hopelijk kan ik er iets moois van maken. Het lijkt me een rustgevende hobby." Stalen zenuwen zijn wel een pre, al doet IJsebaert niet zo moei lijk: ,,Mijn vrouw mag ook aan mijn bonsais zitten. Ik vind het zelfs niet zo erg als mijn katten in een schaal kruipen en een takje beschadigen. Het is een hobby, het moet wel voor de ontspanning blijven!" Kijk op de site bij /video Romain van Hoecke (r) zit vol spanning toe te kijken hoe bonsai-sensei Carlos van der Vaart in de weer is met het opbinden van zijn bonsai. fotos anne hana Bonsai meer dan boom kort houden Eerbetoon aan sensei René Lecocq uit Stekene, in het wereldje bekend om zijn potten en schalen. Hij overleed vorige maand. Sheila van Doorsselaer Koewacht -Romain van Hoecke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54