H 3 REJOiWiME WEDSTRIJDEN WORDEN OPNIEUW GESPEELD ZONDER PUBLIEK het verder gaat. Het eerste voetbalweekend zonder publiek verliep onrustig. In meerdere steden drongen supporters het stadion binnen. Bij RKC-Ajax kwam het niet zover, maar lieten de supporters wel duidelijk van zich horen. Blauwe stukken zeil onttrekken het veld van het Mandemakers Stadion in Waalwijk aan het zicht. Op de ventweg bij het sta dion staan supporters op hun te nen. Ze hopen een glimp op te vangen van het sterrenensemble van Ajax, dat aan de andere kant van het zeildoek bezig is met de warming-up. Bij een van de ste wards probeert een vader voor zijn dochter een meet and greet met Ajax-middenvelder Davy Klaassen te regelen: ,,Kan hij heel even naar het hek komen?'' Over vijf minuten is de aftrap van de eredivisiewedstrijd, het antwoord is nee. Bij RKC hadden ze het liever ook allemaal anders gezien. ,,Er kan al zo weinig'', zegt Bernd de Louw, die bij de Waal- wijkse club de supporterszaken coördineert. ,,En dan moeten we ook de hoeken van het stadion nog dicht maken.'' Maar ja, als je dat niet doet, is het misschien vragen om proble men. Bij diverse wedstrijden ging het dit weekend niet goed. In Den Bosch, Leeuwarden, Alkmaar en Almelo drongen supporters van de thuisclub het stadion binnen. Ze staken vuurwerk af en lieten ook verbaal hun ongenoegen blijken. Bij de Kuip in Rotterdam was de sfeer buiten zo grimmig dat de ME moest ingrijpen. Zeventien men sen werden gearresteerd. Veel geld In Waalwijk hopen ze dat soort ta ferelen te voorkomen bij het be zoek van de landskampioen. Nor maal gesproken is de thuiswed strijd tegen de Amsterdammers voor RKC de wedstrijd van het jaar, een van de zeldzame dagen in het jaar dat het stadion uitver koopt. Dat er geen publiek is, kost de club '2, 2,5 ton', becijferde direc teur Frank van Mosselveld vorige week. ,,Da's veel geld." Niet alleen de financiële domper is flink, ook psychologisch moet de voetbalwereld deze week een hele stap terug doen. De afgelopen maanden zijn de clubs weer ge wend geraakt aan stadions vol met mensen, soms met dolle vreugde tot gevolg. Maar toen er ander- langzaam door dat er misschien nog veel meer maatregelen komen. Over een paar weken is de voetbal lerij wellicht niet meer de enige sector die op slot moet. En dus ging ook in Waalwijk dit weekend de knop om. Van tevoren werd de supporters op het hart gedrukt niet naar het stadion te komen. Net als op andere plekken in het land blijkt er ook in Waalwijk een groepje fans te zijn dat van zich wil laten horen. Met zwaar vuur werk en een klein spreekkoor hier en daar geven ze uiting aan hun clubliefde, maar tegelijk ook aan hun frustraties en machteloos heid. Wéér een uitlaatklep min der, wie weet voor hoe lang. Enkele tientallen stewards staan klaar om een oogje in het zeil te houden. Even doen een paar opge schoten tieners, capuchons op hun hoofd, wat moeilijk. Ze rennen over het fietspad, zonder duide lijke aanleiding. Op het stadion terrein kijkt een medewerker van de Euro Media Group, die de tv-re- gistratie verzorgt, bezorgd toe. ,,We hebben hier voor tienduizen den euro's aan apparatuur staan. Het zal de eerste keer niet zijn dat het dit jaar misgaat.'' Ook toen er nog publiek wel kom was, bleek al dat de emoties bij een deel van de supporters snel aan de oppervlakte kwamen. Bij wedstrijden als NEC-Vitesse en Heracles-Ajax liep het flink uit de hand. Zelfs in het doorgaans zo kalme Waalwijk werden al tien stadionverboden uitgedeeld. Samen met die van de andere clubs tellen ze in de eerste paar maanden van dit seizoen al op tot 354 stadionverboden voor heel Nederland, méér dan in vorige seizoenen. Minister van Justitie en Veiligheid Ferd Grapperhaus (CDA) spreekt van 'opgekropt co- ronatestosteron'. ,,Het zijn bijna alleen mannen.'' Niet prettig Dat testosteron moet voorlopig even ergens anders worden ge ventileerd. Het brengt de betaald voetbalclubs dit weekend in de enigszins paradoxale situatie dat ze tijdens de wedstrijd alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat de eigen supporters niét naar binnen komen. Dat lukt in Waal wijk uiteindelijk zonder proble men, maar prettig is het niet. ,,Verschrikkelijk'', zegt Van Mosselveld, als hem gevraagd wordt naar zijn gevoel bij deze dag. ,,Normaal zou dit een feest zijn, met een stadion vol blije kin deren. Nu moeten we mensen buiten houden, en heb ik deze week zelfs 1,5 ton moeten terug storten aan mensen die een kaartje voor vandaag hadden ge kocht. En het ergste van alles: we hebben geen enkel perspectief. halve week geleden strengere co ronamaatregelen werden aange kondigd, waren de voetbalclubs als eerste aan de beurt. Zuur, vond voetbalbond KNVB, ook omdat ze sinds de zomer juist alles in het werk hadden gesteld om de boel goed te regelen. Met QR-controle aan de poort bijvoor beeld, als een van de eerste secto ren in Nederland. Ook bij RKC is de woede groot. Van Mosselveld: ,,Er is totaal geen onderbouwing. We hebben het bij de GGD nage vraagd, en er zijn maximaal zeven besmettingen die ze aan een van onze wedstrijden kunnen koppe len. Er zijn 36.000 mensen binnen geweest. En ondertussen zijn de theaters wel gewoon vol.'' Inmiddels dringt het in Nederland Normaal zou dit een feest zijn, met een stadion vol blije kinderen GO MAANDAG 22 NOVEMBER 2021 Frustratie bij voetbalsupporters: Wéér een uitlaatklep minder Sander van Mersbergen Waalwijk ■Bii - Frank van Mosselveld, directeur RKC Waalwijk Ondanks het verzoek niet naar het stadion te komen, verzamelde zich toch een groep supporters bij het RKC-stadion. Ze mochten niet naar binnen. foto dolph cantrijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3