Alonso beloond voor 'héél lang wachten' Machtsvertoon van Zweeds fenomeen Nils van der Poel m 7 behalen van de wereldtitel twintig seconden FORMULE 1 maar laten we dat even afwachten. Ook al keren ze daar terug met die raketmotor die ze op Interlagos hadden, dan zal die niet meer zo krachtig zijn. En niets loopt dit jaar toch zoals je vooraf verwacht. Had den wij alle punten gepakt die we hadden moeten pakken in Silver- stone, Boedapest en Bakoe, dan was dit kampioenschap al afgelopen. Al acht jaar wachten ze bij Red Bull op een nieuwe titel. Het kan weer. En nog steeds, beseft ieder een. Maar voor Mercedes geldt na tuurlijk hetzelfde. Wat er recent nog uitzichtloos uit zag, is ook daar weer speelbaar, met acht punten achterstand. Nog twee keer doen wat hij al 102 keer gedaan heeft - winnen - en we reldtitel acht is gewoon weer een feit voor Hamilton. ,,De leeuw in Lewis is ontwaakt op die zaterdag in Interlagos", meende teambaas Toto Wolff. ,,Als het écht heel moeilijk wordt, dan komt het beste in hem naar boven. Dan wordt hij bruut en koelbloedig en komen er superkrachten bij hem los." Programma Eerste podiumplek sinds 2014 Na een rondje uitglijden met wijd opengesperde mond ploft Jorrit Bergsma op een houten bankje langs de ijsbaan. Hij ritst het bovenste stuk van zijn schaatspak open, puffend en zuchtend, als de man die hem zo juist op liefst 17 seconden heeft ge schaatst naast hem komt zitten. Nils van der Poel blijkt alweer ge noeg hersteld te zijn om zijn nieuwsgierige, soms zelf filosofi sche aard te tonen. Hij blijkt geïn teresseerd te zijn in hoe Bergsma precies traint. Zo praten de twee een poosje na, alleen onderbroken door Ted- Jan Bloemen, de nummer 3 op 21 seconden van Van der Poel en diens 12.38,92, de zevende tijd ooit op de 10 kilometer. ,,Ik ben écht heel erg onder de indruk van zijn race, dat heb ik hem ook verteld'', legt de Canadees zijn schouder klopjes later uit. ,,Het is een van de beste races die we ooit gezien heb ben.'' Bergsma is de olympisch kam pioen 10 kilometer van Sotsji (2014), Bloemen die van Pyeong- chang (2018). Ze vinden beiden dat ze goed gereden hebben bij deze wereldbekerwedstrijd in Stavanger. Maar alsnog zijn ze werkelijk weggeblazen door het Zweedse fenomeen, vorig jaar in Heerenveen al wereldkampioen op de 5 kilometer en de 10 kilome ter (in een wereldrecord). Bloe men en Bergsma geven zich uiter aard nog niet gewonnen. Maar de kloof is gigantisch gebleken bij de enige internationale krachtme ting op de langste afstand tot de Spelen. Op de vraag hoe Bergsma die 17 seconden denkt te gaan dichten, volgt een behoorlijk lange stilte. Daarna: ,,Dit was nog geen top vorm, wél een degelijke rit. Ik moet bezig zijn met mezelf en niet te veel op tegenstanders let ten. Ik kan niet anders.'' Waar Bergsma en Bloemen ten minste nog tevreden kunnen zijn over hun eigen vorm, zit Patrick Roest vol teleurstelling en vragen. Hij wordt krachteloos worstelend negende op 36 seconden. „Uiter aard baart het mij zorgen, ook om dat het gat zo groot is. Met Bloe men al en met Van der Poel hele maal. Dat is lastig te verwerken.'' Roest mikt tijdens de Winterspe len met name op goud op de 5000 meter. Na zijn race spreken Jum- bo-Visma-coach Jac Orie en hij lang over hoe het nu verder moet. Van der Poel na-apen is volgens hem geen optie. De ex-militair Ik zal niet heel veel meer verbeteren, iemand als Bergsma kan wel nog zo'n sneller als hij piekt schudt sinds zijn terugkeer de schaatssport op met zijn onortho doxe aanpak. Zo liep hij vorig jaar extreem veel hard, al zijn die lange lopen al een tijd van zijn pro gramma door overbelasting. Nog altijd valt hij op door zijn eigen zinnige kijk. Zo is hij ervan over tuigd dat je voor de lange afstan den in het schaatsen alleen moet trainen. Niet in treintjes, op ho gere snelheid. Roest: ,,Hoe Van der Poel traint, is heel anders dan hoe wij in Nederland denken. Alles wat hij doet is vol. Jac hamert er bij ons juist op dat dat niet moet, om dat wij ook al te vaak gas geven en iets te hard trainen.'' Om het allemaal nog net ietsjes erger te maken, zegt Van der Poel na afloop dat hij nog wel iets har der had gekund. Toch verwacht hij dat het in Peking veel spannen der gaat worden. ,,Ik zal niet heel veel meer verbeteren, iemand als Bergsma kan wel nog zo'n twintig seconden sneller als hij piekt.'' GO MAANDAG 22 NOVEMBER 2021 nodig' GP VAN QATAR 1. Hamilton (GBr/Mer) 1.24.28,471 25 pt 2. Verstappen (Ned/RB) +25,743 19 pt 3. Alonso (Spa/Alp) +59,457 15 pt 4. Pérez (Mex/RB) +1.02,306 12 pt 5. Ocon (Fra/Alp) +1.20,570 10 pt 6. Stroll (Can/Ast) +1.21,247 8 pt 7. Sainz jr. (Spa/Fer) +1.21,911 6 pt 8. Leclerc (Mon/Fer) +1.23,126 4 pt 9. Norris (GBr/McL) +1 ronde 2 pt 10. Vettel (Dui/Ast) +1 ronde 1 pt 11. Gasly (Fra/AT), 12. Ricciardo (Aus/McL), 13. Tsunoda (Jap/AT), 14. Raikkönen (Fin/ Alf), 15. Giovinazzi (Ita/Alf), 16. Schumacher (Dui/Haas), 17. Russell (GBr/Wil), 18. Ma- zepin (Rus/Haa), 19. Latifi (Can/Wil). Uitgevallen: Bottas (Fin/Mer). Snelste ronde: Verstappen (1 punt). WK-stand 1. Verstappen 351,5 Constructeurs 1. Mercedes 546,5 2. Hamilton 343,5 2. Red Bull 541,5 3. Bottas 203 3. Ferrari 297,5 4. Pérez 190 4. McLaren 258 5. Norris 153 5. Renault 137 6. Leclerc 152 6. AlphaTauri 112 7. Sainz jr. 145,5 7. Aston Martin 77 8. Ricciardo 105 8. Williams 23 9. Gasly 92 9. Alfa Romeo 11 10. Alonso 77 10. Haas Er zijn nog twee races te gaan: Zondag 5 december, 18.30 uur: GP van Saoedi-Arabië Zondag 12 december, 14.00 uur: GP van Abu Dhabi Daar stond-ie weer, zeven jaar na zijn laatste gang naar het ereschavot in de Formule 1. Tweevoudig wereldkampioen Fernando Alonso. De Spaanse 'raceopa' van 40 jaar als best of the rest, in Qatar, achter de twee giganten van nu. Niemand die het zag aankomen, voor de coureur van Alpine, die Sergio Pérez knap achter zich wist te houden en nog altijd ge looft dat hij volgend jaar na de re gelwijzigingen voor zijn derde wereldkampioenschap kan gaan knokken. Namens Renault was hij ZCastroiTaf* Fernando Alonso. FOTO AFP al 's werelds beste in 2005 en 2006, een eeuwigheid geleden. Drie keer tweede werd hij daarna nog in het WK namens Ferrari. Daarna was hij uiterst succesvol buiten de F1 in de 24 uur van Le Mans. En na twee jaar afwezig heid is hij dit seizoen terug in de koningsklasse, waar hij dus niet voor een bijrol tekent. ,,Een carrière gaat altijd op en neer, weet ik heel goed. Maar ik heb hier wel héél lang op moeten wachten", jubelde Alonso, die in 2014 in Hongarije voor het laatst in de top 3 eindigde. „Eindelijk ben ik terug. Ik ben zo blij." Nils van der Poel. FOTO PRO SHOTS Nils van der Poel was in het Noorse Stavanger van een to taal andere orde. Na de enige internationale 10 kilometer tot de Winterspelen vraagt ieder een zich af of het gigantische gat met de Zweed nog wel te dichten is. ,,Eén van de beste races die we ooit hebben ge zien." Pim Bijl Stavanger - Nils van der Poel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39