Inshallah, een onthullend boek 1*1 1 0-5 Scherpe Linssen ■Ui (f§5) 2 4.1 1" - EREDIVISIE RKC - AJAX Steven Berghuis gidste Ajax na het missen van de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles en twee duels van Oranje naar rendement, winst en de koppositie. Hoe een Feyenoorder na een omstreden transfer in no-time een onomstreden Ajacied werd. In Berghuis' zeventiende wedstrijd voor Ajax maakt hij zijn zesde en zevende goal COLUMN HUGO BORST r Voetbal David Beckham krijgt 175 miljoen euro om (het WK in) Qatar te promoten. Dat vertelde Kees Wieringa. Gisteren sprak ik deze man tijdens Langs de Lijn. Hij was vier jaar museumdirecteur in Qatar en schreef over zijn verblijf in dat land een onthullend boek, Inshallah. 'Weet u wat Ronald de Boer daar precies ver dient?' vroeg ik. Wieringa: 'Nee, maar wel een be drag met zes nullen.' Als door een ader gebeten appte Ronald de Boer die ook een ambassadeur is van het WK in Qatar: 'Wat weet die Wieringa wat ik verdien? In elk ge val geen zes nullen.' En hij appte nog meer, over Wieringa. Ronald de Boer en ik kennen elkaar al meer dan dertig jaar goed. Ik appte dat ik hem altijd een fijne gozerdt zal blijven vinden, maar dat ik moeite heb met zijn betaalde job voor dat land. Zes of vijf nul len maakt me niet uit, schreef ik. 'Omdat daar die 200 dollar tegenover staat die een arbeider (slaaf) daar per maand verdient.' Dat had Kees Wieringa de radioluisteraar net verteld. En nog veel meer. Hij had het zelf gezien en gehoord. Heftige shit. Louis van Gaal bakte bij Oranje van een hoop los zand een prima taartje Over precies een jaar is het WK begonnen. Ik heb er nu al zin in, al volg ik dat toernooi vanuit Ne derland. In Qatar is Oranje erbij, en dat hebben we mede en vooral aan Louis van Gaal te danken. Hij bakte van een hoop los zand een prima taartje. Na het opstappen van Frank de Boer overtuigde deze krasse knar van begin tot eind op zijn typische ma nier. We zagen hem autori tair, aandachtig luisterend, relaxed, grappend, pseudo-grappend, geërgerd soms, emotioneel, (maakt u het zelf rustig af). Hij geloofde in zijn sterkste spelers, hij luisterde naar ze. En zij naar hem. Van Gaal had eigenlijk één zwak moment als coach: na de 8oste minuut in Montenegro. Net als wij allemaal dacht ook hij dat we er bij 0-2 al wa ren. Gelukkig was de revanche tegen Noorwegen sterk, al was de wedstrijd oersaai. Ik vond 'm tragi komisch en sterk, in zijn rolstoel. Hij weigerde pijnstillers, hij trapte niet in de valkuil van zijn vroegere rechtlijnigheid door toch voor derde doelman Cillissen te kiezen. Wie zijn oor te luister legt in de boezem van Oranje hoort: best wel een rare man af en toe, maar wit een vakman, die Van Gaal, wat een scherpte nog voor een bejaarde. Ik heb geleerd dankbaar te zijn met Louis van Gaal. Vroeger kon ik me ergeren aan bepaalde frat sen, nu vermaak ik me ermee. Het enige wat ik echt heel jammer vind is dat Louis zich niet wenst uit te spreken over de mensenrechten in Qatar. Hij verwijst naar de KNVB. Sportief begrijpelijk (laat je nooit afleiden van het hoofddoel), maar Van Gaal weet ook wel dat sport en politiek onlosma kelijk aan elkaar zijn verbonden en dat grote per soonlijkheden het onbeschrijflijke leed van ande ren kunnen verzachten door zich ferm uit te spre ken. Al doe je het maar één keertje, desnoods ver voor het toernooi. Ik denk dat u en ik, voetballiefhebbers, en hij, het voetbaldier Louis van Gaal, Kees Wieringa's boek Inshallah op ons wensenlijstje moeten zet ten. Zal zo eens appen naar Ronald de Boer en vra gen of hij het al heeft gelezen? Nieuwkoop op dreef met Union Voetbal Duels door vuurwer stilgelegd Waalwijk Zo groot als de commotie was toen Steven Berghuis aan stuurde op een transfer van Fey- enoord naar Ajax, zo vanzelf sprekend oogt het deze zondag avond om hem in het shirt van de kampioen bezig te zien. In de uitwedstrijd tegen RKC, zijn ze ventiende officiële wedstrijd voor de Amsterdammers, maakt hij zijn zesde en zevende doel punt. Het aantrekken van de aan voerder van de aartsrivaal is al in de eerste seizoenshelft een gou den zet gebleken voor Ajax en dat kan voor een groot deel wor den toegeschreven aan Marc Overmars. De directeur voetbal zaken, behalve om zijn handels geest intern ook geroemd als een ijzersterke pragmaticus, trapte op de rem toen Feyenoord afge lopen zomer begon te steigeren over de afkoopclausule in het con tract van het doelwit. Volgens het 'kamp-Berghuis' be droeg die vier miljoen euro. ,,En daar zit geen woord Spaans bij.'' In de Kuip stelden ze echter dat in de verbeterde verbintenis die Berg huis onder interim-directeur Sjaak Troost signeerde in 2019 een af koopclausule van 'minimaal' vier miljoen was opgenomen. Een juri dische strijd leek aanstaande, een transfer nog heel ver weg. Een habbekrats Maar nog voor de concurrent Ajax had kunnen wijzen op de kleine lettertjes in het contract, stelde Overmars in de Johan Cruijff Arena voor om het bod op Berg huis te verhogen. De speler kon zich immers niet meer in Rotter dam vertonen en zes miljoen was nog steeds een habbekrats voor een speler van dit kaliber, schatte de di recteur alvast in. Daarmee toonde Ajax meteen vertrouwen in de spe ler, die deze beladen stap ambi eerde. Daarnaast zag Overmars nog een belangrijk element: ,,Ik heb bij ons gezegd: laten we dit snel afronden. We hadden het trainingskamp in Oostenrijk op de planning staan. Dan moet je rust hebben", legde hij destijds uit, langs de rand van het trainingsveld in de Alpen. ,,Als ju risten met elkaar beginnen, weet j e dat je drie weken verder bent voor er een letter op papier staat. Dus toen heb ik gezegd: daar gaan we Irkc GOALALERT Ontvang direct een video van jouw club als er is gescoord! VRIENDEN LOTERIJ niet aan beginnen. Daarom hebben we ook iets meer betaald dan op pa pier stond. Het is oké zo." Met terugwerkende kracht zeker, zal Overmars nu beseffen. In Bram- berg am Wildkogel kon Berghuis vast wennen. Aan de spelprincipes van zijn nieuwe club, aan nieuwe teamgenoten die hij bij Oranje nog niet tegenkwam en aan de clubcul tuur. Berghuis maakte als rechts buiten aanvankelijk nog een bleue indruk. Het was alsof de handige linkspoot in een nieuwe omgeving Bryan Linssen haalde zijn schou ders op. Zijn twee doelpunten te gen pEc Zwolle brachten hem zo maar naast Dennis Bergkamp op de eeuwige topscorerslijst van de eredivisie. De spits van Feyenoord heeft nu 103 treffers op het hoog ste niveau in Nederland achter zijn naam staan, net als één van de al lerbeste voetballers die dit land ooit voortbracht. ,,Gelijk met Bergkamp ja'', zei Linssen lachend, zoals bijna gebruikelijk met een vette knipoog. ,,Jullie kijken daar misschien van op, maar ik niet.'' Het is zoals ze de 31-jarige Lim burger inmiddels kennen in de Kuip. Altijd weer die glimlach, al tijd tijd voor een grapje. Maar Linssen naast een icoon als Berg kamp, dat is toch wel opvallend. ,,Maar ja, Bergkamp heeft nog een paar jaar in Engeland gespeeld hè'', zei Linssen droogjes, doelend op de elf seizoenen die The Non-Fly ing Dutchman bij Arsenal door bracht. maandag 22 november 2021 PC Bart Nieuw koop beleefde opnieuw een prachtige avond met Union Sint-Gil lis. Op bezoek bij Oostende won de ploeg van de Thoolse wingback zon dagavond met maar liefst 1-7. Nieuwkoop leek zijn tweede treffer van het sei zoen te maken, maar zijn doel punt werd af gekeurd. De oud-Feyenoor- der kreeg wel weer een as sist achter zijn naam. Koplo per Union staat nu 7 punten los van de eerste achtervolgers. Het duel tus sen Cambuur en FC Utrecht werd gister avond twee keer stilgelegd. Eerst werd er vanuit een hoek van het stadion in Leeuwarden vuurwerk rich ting het veld gegooid. Na een kort op onthoud werd het duel hervat. Amper vijf mi nuten later moest de arbi trage de wed strijd opnieuw onderbreken vanwege vuur werk. Deze keer kwamen er ook mensen het stadion in. De duels AZ- NEC en Hera- cles-Fortuna Sittard moes ten dit week end ook wor den stilgelegd. Onomstreden Johan Inan WAALWUK RKC - Ajax 0-1 17. Haller 0-2 42. Berghuis 0-3 57. Berghuis 0-4 74. Timber 0-5 83. Haller Opstellingen Vaessen Pasveer Adewoye Mazraoui Meulensteen Timber Touba 79. Schuurs Gaari Martinez Anita Blind Augustijns Alvarez Wouters 76. Daneels Berghuis 79.Labyad Odgaard Kramer 76. Stokkers Bakari 60. Bel Hassani Gravenberch 60. Klaassen Antony 70. Neres Haller Tadic 70. Daramy Scheidsrechter: Lindhout Toeschouwers: 0 Activeer nu gratis PZC.NL7G0ALALERT Mede mogelijk gemaakt door Feyenoord had gisteren geen kind aan PEC Zwolle en daar had spits Bryan Linssen een groot aandeel in. De 31-jarige Limburger evenaarde op de eeu wige topscorerslijst nu zelfs al Dennis Bergkamp. Mikos Gouka Rotterdam M Bryan Linssen loopt juichend weg na de 3-0 tegen PEC Zwolle. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34