Scheuren Troostboekje helpt kind met rouw omgaan 2 MARLEEN BLOMMAERT K Column Op zoek naar het laatste nieuws van bij onze zui derburen lees ik op de website van de Vlaamse Staatsom roep het kopje 'desinformatie'. Het tekent onze tijd. Door de berich ten heen lopend, zie je vele varian ten van desinformatie: bijvoor beeld beelden en filmpjes die viral gegaan zijn maar die gecheckt werden en achteraf blijkt er iets anders aan de hand of soms zelfs in scène gezet was. Naarmate we langer met de pandemie te maken hebben, lijken mensen elkaar steeds meer kwijt te raken. Qua mening, maar steeds meer ook qua feiten. Een gedeeld beeld van wat waarheid of werkelijkheid is, komt steeds verder uit elkaar te liggen. ook na verloop van tijd, 'laat maar'. Als ik tot drie keer toe heb probe ren uit te leggen dat er écht proble men in het ziekenhuis zijn als ge- volg van corona en de ander blijft komen met verhalen over dat dat slechts leugens zijn om ons 'eron der' te krijgen, haak ik af. Dan gaat het hek dicht. Als iemand dan door blijft gaan over lege ziekenhuizen, leidt dat uiteindelijk tot een breuk. En sommige meningen heb ik in middels ook meer dan voldoende gehoord. Bijvoorbeeld de mening dat corona vooral mensen met overgewicht treft en dat het vooral ouderen zijn die sterven? 'Ja, en..?' denk ik dan? Meestal zeg ik dan: ,,En mannen nietwaar?" Meestal kijken ze me dan verbaasd aan. ,,Ja mannen komen toch ook vaker in het ziekenhuis terecht?" Meestal stokt het gesprek dan. steeds verder uiteen. We kunnen het zelfs er niet meer over eens worden dat we een verschillende kijk op zaken hebben. Gaandeweg zwijgen we erover, we sluiten ons af en keren naar binnen. Social me dia versterken deze bubbelvor ming. Tiktok, Facebook, Twitter: machtige podia voor wie de werke lijkheid wil vervormen. Zelfs in ons parlement zie je dat verschijn sel. Het weefsel van onze samenle ving begint steeds meer scheuren te vertonen. De rellen in Rotter dam en Urk zijn de trieste rafelran den. Machtige podia voor wie de werkelijkheid wil vervormen DE STELLING Vandaag: Ik koop pas een kerstboom na Sinterklaas Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters POLITIE EN JUSTITIE HEBBEN ©OEfe BEELfc VAN RELSCHOPPERS APÖELOPEN WEEKEINBE Eva wint net niet bij Jeugdjournaal Man mishandeld bij woningoverval MIDDELBURG Fietsendieven via tracker opgepakt Iris van Liere (56) weet nog goed dat een kind in haar klas een behoorlijk verlies leed. Hij dwaalde in lessen af, in gedachten bij de persoon die hij verloren had. Thuis knutselde zij een simpel boekje in elkaar, van wat karton en lijntjespapier, met daarin kleine opdrachten die de jongen kon doen als hij weer af dwaalde. Jaren later maakte Iris met haar dochter Veerle serieus werk van het boekje waarvan de eerste versie nu af is. Zachtheid Een stukje vilt op de kaft spring ge lijk in het oog. Dat zit er dan ook niet toevallig. Van Liere plakte het destijds op het allereerste boekje dat ze maakte. ,,Die jongen wreef met die stof over zijn wang omdat het hem deed denken aan de zacht heid van de persoon die hij miste. Dat raakte me zó." Dochter Veerle (26), lerares in Utrecht, hielp mee met het samen stellen van het boekje. Want ook zij komt rouwende kinderen tegen in haar baan. Ze herinnert zich nog dat een leerling tijdens een les hui lend naar haar toe kwam. ,,Terwijl ik de rest van de klas lesgaf. Daar liep ik tegenaan. Moest ik de les stil leggen? Hem en plein public troos ten? Ik dacht aan het boekje, het zou fijn zijn geweest als ik dat had." Rekensom Met behulp van het Troostboekje hopen Iris en Veerle kinderen te le ren hoe zij zelf handen en voeten kunnen geven aan hun gevoel. Ook kunnen zij met het boekje de dia loog aangaan met wie zij wensen. ,,De vragen die we in het boekje stellen komen voort uit de gesprek ken die we wel eens met kinderen gevoerd hebben", legt Veerle uit. ,,Waarbij we merkten dat ze daar juist goed op gingen of goed na gin gen denken over hun gemis." Iris vult aan. ,,Voor kinderen kan het op een heel andere manier naar voren komen dan je als volwassene denkt. Tijdens een les kwam een oma voor in een rekensom. Een kind ging opeens heel hard huilen. Zij had haar oma een halfjaar daarvoor ver loren en ineens kwam dat naar bo ven." Een belangrijk uitgangspunt is dat het kind de regie heeft Iris en Veerle denken dat het boekje het beste tot zijn recht komt bij kinderen in de basisschoolleef tijd. Het ligt helemaal open of het kind erin wil schrijven, kleuren of plakken. ,,Er zit ook veel teken ruimte in", zegt Iris. ,,Een belang rijk uitgangspunt is dat het kind de regie heeft. Het boek past in een laatje, kan op school blijven of kan mee naar huis. Het is in ieder geval iets om te bewaren. Zodat een kind het later nog eens uit de kast kan halen. Zo kan het zien hoe het eer der met rouw om ging." Praten over verlies Moeder en dochter hopen dat het Troostboekje verspreid wordt via scholen, huisartsen en andere plaatsen in de gezondheidszorg. ,,Het komt op allerlei plaatsen mooi uit", zegt Veerle. ,,Ook bij ouders zelf. We merken dat het niet voor ieder gezin makkelijk is om over verlies te praten. Het boekje kan een fijne ondersteuning zijn om met het kind te praten." Voorlopig is het Troostboekje al leen nog online te bestellen via de website atelierstokstaart.nl Als de volgende druk gereed is, is het de bedoeling dat het ook in winkels komt te liggen. maandag 22 november 2021 Bij sommige mensen denk ik En zo drijven we langzaam Reageer op pzc.nl Weekend: Ik ben blij met het vuurwerk verbod 4549 reacties SINT MAARTENSDIJK Het scheelde niet veel, maar uiteindelijk is het Eva Stoutjesdijk uit Sint Maartensdijk niet gelukt de videowedstrijd van het Jeugdjournaal te winnen. Met haar video over de mentie gooide ze hoge ogen, maar de jury heeft drie andere video's geko zen. Die winnaars - uit Am sterdam, Amstelveen en Hilversum - mogen met de echte cameraploeg van het Jeugdjournaal op reportage. Eva's video, opgenomen in zorgcen trum Maartenshof, kwam van alle driehonderd in zendingen bij de laatste vijftien uit. HULST Een 28-jarige bewoner van de Steensedijk in Hulst is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een gewelddadige overval. Rond 21.20 uur belden twee mannen aan bij de woning. Daarna drongen ze het huis binnen en werd de bewoner mis handeld. Het 28-jarige slachtoffer raakte daarbij gewond aan het gezicht. De overvallers hebben onder meer een spel computer en een gering geldbedrag buitgemaakt. Na de overval heeft de bewoner de politie ge alarmeerd. De recherche onderzoekt de zaak. Twee fietsendieven zijn zaterdag in Middelburg aangehouden, nadat de politie hun verstopplek had gevonden dankzij de ingebouwde GPS- tracker van een gesto len fiets. De dieven hadden de elektrische fiets ver stopt in de struiken op het Seisbolwerk in Mid delburg. Agenten heb ben zich toen verstopt in de buurt. Na drie kwartier kwamen twee mannen opdraven die gericht de bosjes inlie pen en daar een fiets uit de bosjes haalden. Zo kon het tweetal op he terdaad betrapt worden. Iris van Liere en haar dochter Veerle Hout hebben samen een troostboekje voor kinderen geschreven. foto cynthia cats Als lerares staan Iris van Liere en Veerle Hout dagelijks voor de klas. Maar daar blijft het niet bij voor moeder en dochter. Samen ontwikkelden zij een Troost boekje voor kinderen, om ze te helpen om te gaan met rouw. Michiel Bouwman Kapelle - Iris van Liere, co-auteur Troostboekje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2