«mSE I Eerst de Sint en dan de boom c Virusnetwerk is terug JOL Wat staat ons nog te wachten na Rotterdam? Toekomst van Hoek staat op het spel Walcheren Een van de gevaarlijkste cybercriminele netwerken ooit werd begin dit jaar uitgescha keld, maar is sinds vorige week weer actief en bezig aan een opmars. Experts vrezen door de wederop standing van Emotet voor een forse, wereldwijde toename van phis- hingmails en digitale inbraken. Emotet was tot een jaar geleden verantwoordelijk voor een aanzien lijk deel van alle kwaadaardige be smettingen van computers wereld wijd. Via honderden servers lever den cybercriminelen het virus per e-mail dagelijks af aan 100.000 mailboxen. Uiteindelijk konden ze zo jaarlijks inbreken op een miljoen computers van bedrijven en parti culieren. Het veelzijdige virus stal op die computers bankgegevens en Dit kan leiden tot honderdduizenden slachtoffers, vooral van gijzelsoftware creëerde toegang tot netwerken waarop criminelen gijzelsoftware konden verspreiden. Tien maanden nadat opsporings diensten Emotet uitschakelden, za gen cyberexperts het netwerk afge lopen week weer opduiken. „Slecht nieuws'', zegt Dave Maasland van cyberveiligheidsbedrijf ESET Ne- derland. Hij noemt Emotet 'de ide ale achterdeur voor cybercrimine len' en vindt het 'een serieuze be dreiging voor Nederlandse bedrij ven en consumenten'. Het virus verspreidt zich via de e-mailcon- tacten van een slachtoffer als een olievlek. ,,Dit kan leiden tot poten tieel honderdduizenden slachtof fers van allerlei digitale criminali teit, waarbij gijzelsoftware het grootste probleem is.'' Impact was immens Het werd in januari beschouwd als een ongekend succes, toen het Team High Tech Crime van de Ne derlandse politie, Europol en poli tiediensten uit onder meer de VS en het Verenigd Koninkrijk zo'n 700 Emotet-servers - waarvan twee cruciale in Nederland draaiden - wisten uit te schakelen. Een aantal cybercriminelen werd gearresteerd. De impact was immens: het aantal digitale besmettingen daalde na de actie wereldwijd met ruim 40 pro cent. ,,De grote schaal van toen heeft Emotet nog niet echt. Maar we zien wel de voorbereiding", legt Frank de Korte van cybersecuritybedrijf Northwave uit. De sterk groeiende cyberbende Conti lijkt de touwtjes nu in handen te hebben. ,,Het heeft de potentie om weer een heel groot probleem te worden.'' Het Emotet-netwerk lag begin dit jaar plat, maar het lijkt erop dat Conti het virus nu verspreidt via een al bestaand crimineel server netwerk. De Korte: ,,Omdat ze nu bestaande infrastructuur gebrui ken, kan het hard gaan.'' Opspo ringsdiensten, waaronder de Ne derlandse politie en de FBI, houden de situatie nauwgezet in de gaten, aldus De Korte. c P11 Was het een geweldsexplosie uit verveling of voorbode van meer ellende? c P3 t/m 5 gUMP 38 JHKjö 4 Zeeuws-Vlamingen beleven een middag vol verhalen. 8°c Nieuwsmedia Overal in den lande staan mensen al in de rij om een kerstboom uit te zoeken. De meeste Zeeuwen doen er nog niet aan mee. Eerst Sinterklaas, dan pas de kerstboom. c zeeland 2 Max be perkt schade in Qatar c SPORT 6 Vrees voor golf digitale inbraken Wout van Arensbergen Sliedrecht - Dave Maasland, ESET FOTOMONTAGE PZC SPORT8 maandag 22 november 2021 Vrij zonnige maandag C P12 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1