Verloofde Khashoggi tegen Tiësto: 'Treed niet op' 13 Britse 'cancelcultuur' zit steeds dieper in de samenleving De universiteit van Cambridge staat na een rel rond een imitatie van Adolf Hitler symbool voor de Britse cancelcultuur. Zelfs Sir Winston Churchill wordt afgerekend op zijn vroegere denkbeelden over rassen en zijn koloniale verleden. Geert Langendorff Cambridge Portretten van de Dalai Lama, actrice Dame Judi Dench (M in Ja mes Bondfilms) en miljardair Bill Gates hangen in het zicht. Oud-voetbal ler Sol Campbell kijkt voorbijgan gers door het raam schalks aan. Brasserie The Orator, onderdeel van het debatgenootschap Cam bridge Union, pronkt met een se lectie foto's van de beroemdste sprekers. Na een rel rond een imi tatie van Adolf Hitler van een re cente gast tijdens een debatavond lijkt niemand zijn plek aan de wand nog zeker. Cambridge University staat be kend als een verzamelplaats van de knapste koppen in de meest uit eenlopende disciplines. In deze wereld van kennis geldt de Cam bridge Union als de 'verdediger van het vrije woord sinds 1815'. Morrende studenten brachten dit motto vorige week aan het wanke len. Voorzitter Keir Bradwell zette kunsthistoricus Andrew Graham- Dixon na ophef over diens bij drage op een zwarte lijst. Slechte smaak, zo stelde Gra- ham-Dixon, gaat samen met per verse en fascistische ideeën. Om dit tastbaar te maken parafra seerde hij uitspraken van Hitler over kunst. Niet zo zeer de imitatie van de nazileider kwetste zijn toe- hoorders, maar het gebruik van de termen 'neger' en 'Jood' in een grimmige context. Bradwell greep niet in tijdens het debat, maar be sloot de spreker later onder druk te 'cancelen'. Komiek John Cleese, die in de series Monty Python en Fawlty To wers zelf Hitler nadeed, trok zijn belofte om naar de 'Union' te ko men vervolgens in. Oud-preses Andrew Lownie noemde het be sluit 'stalinistisch'. De ophef leidde tot een optische knieval. Bradwell beloofde sprekers niet te weren. In de stegen en op de plei nen van Cambridge gelooft nie mand dat. De Britse 'cancelcul- tuur' verspreidt zich al een tijd Kunsthistoricus Andrew Gra- ham-Dixon (kleine foto) haalde Hitler aan op Cambridge en dat viel niet goed. John Cleese, die ooit Hitler nadeed (r), pikte dat weer niet. foto's bbc, getty, privéfoto door de academische hoofdader. Op een muurtje voor de poorten van het majestueuze King's Col lege haalt Charlie (21) haar schou ders op. „Cambridge Union vormt al meer dan tweehonderd jaar lang een bastion van rabiaat conserva tisme'', zegt de studente Engelse literatuur. ,,Nu komt toevallig een snipper naar buiten van wat daar binnen wordt gezegd. Van mij mag die club in zijn geheel van daag nog verdwijnen.'' Uitgummen Op Churchill College, één van de vele campussen in Cambridge, ge beurde dit uitgummen letterlijk. De president proostte dit jaar tij dens het Scholar's Feast voor het eerst niet op naamgever Sir Winston, maar alleen nog op de 'Queen'. Het gedachtegoed van de Britse leider was door academici kritisch tegen het licht gehouden. Door zijn denkbeelden over rassen en zijn koloniale verleden ver- diende Churchill volgens hen geen prominente plek meer. Een 26-jarige promovendus in de rechten schudt zijn hoofd over deze in zijn ogen zorgelijke trend. Zijn 'zeer onderscheidende' voor naam houdt hij liever geheim, uit vrees zelf te worden gecanceld. ,,Een reëel gevaar voor mijn loop baan", verklaart hij zijn voorzich tigheid. ,,Wat ik wel kwijt wil, is dit: de vergiftiging van de univer siteit door mensen die overal aan stoot aan nemen, wordt steeds er ger." De man vindt Graham-Dixon 'smakeloos', maar hekelt de con troverse. De heksenjacht op 'Terfs', een benaming voor vrouwen die het geslacht van een persoon zien als een biologisch kenmerk en niet als een identiteit, in Cambridge vindt de onderzoeker gevaarlijker. De vergiftiging door mensen die overal aanstoot aan nemen, wordt steeds erger - Promovendus in de rechten In de studiegids staat een pagina met 'kenmerken van een Terf. ,,Ze hebben iemand op de korrel om te cancelen", zegt hij. ,,De hel kan hier elk moment losbreken." Aan de universiteit van Sussex merkte filosoof Kathleen Stock hoe dat voelt. Op posters, spandoe ken en sociale media werd ze net zo lang geïntimideerd tot ze uit ei gen beweging ontslag nam. Gaat deze golf van verontwaardiging over schurende ideologieën de Cambridge Union beknotten? Canberk (22), een Britse Turk, denkt van niet. ,,Ik ben geboren in Duitsland. Daar zijn imitaties van Hitler uit den boze. Nu hier dus ook." De masterstudent in economi sche geschiedenis gelooft dat het verder wel meevalt met het schrappen van controversiële per sonen. ,,In de jaren 60 sprak politi cus Enoch Powell hier nog, nu al gemeen gezien als een racist. Per cepties en normen veranderen nu eenmaal.'' Zijn relativeringsvermogen wordt in Cambridge niet overal gedeeld. De 'cancelcultuur' voelt als drijfzand rondom de debatclub, waar de leden angstvallig zwijgen. Elk woord kan er één te veel zijn. WASHINGTON Hatice Cengiz, de verloofde van de vermoorde journalist Jamal Khashoggi, roept Justin Bieber op zijn optreden bij de Formule 1 in Saoedi-Arabië te cancelen. In een open brief in The Washing ton Post herinnert ze de Cana dese popster eraan dat het Sa- oedische regime geen tegen standers duldt en ze zelfs doodt. Cengiz voegt zich hiermee bij men senrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW), die vorige week dezelfde oproep deed. In het weekend van 3 tot en met 5 decem ber gaan wereldberoemde artiesten optreden bij de Grand Prix in Djedda (Saoedi-Arabië), zoals Jus tin Bieber, A$AP Rocky, Jason Der ulo, David Guetta en de Neder landse dj Tiësto. Ze schrijft in haar briefdat Bieber een statement kan maken als hij zijn optreden afzegt. 'En zodat ta lent niet gebruikt wordt voor het herstellen van de reputatie van een regime dat zijn critici vermoordt.' Human Rights Watch vroeg on langs hetzelfde aan de artiesten. In de briefwerd de situatie in het land een mensenrechtencrisis genoemd. Onder kroonprins Mohammed bin Salman worden de rechten ge schonden 'van tientallen miljoenen Saoedi's', schreef onder anderen oud-schaker Garry Kasparov na mens HRW. Daar valt onder meer de slechte be handeling van dissidenten en lhbti'ers onder. Maar ook gelden er veel restricties voor de pers en zijn er gevangenisstraffen voor vrou wenrechtenactivisten. Dat gebeurt allemaal onder leiding van de Saoe- dische prins. 'Niets gebeurt in dit land zonder zijn toestemming', richt Cengiz zich tot Bieber. 'Al he lemaal niet zo'n belangrijk optre den als dat van jou in zijn land.' De verloofde verloor op 2 oktober 2018 haar aanstaande echtgenoot, een journalist en columnist van The Washington Post. Die dag ging hij naar de Saoedische ambassade in Istanboel om nog wat papieren in orde te maken voor hun huwelijk. Hatice Cengiz, Khashoggi's ver loofde FOTO GUUS SCHOONEWILLE Khashoggi keerde niet meer terug. Hij bleek vermoord en in stukken gezaagd. Met de Formule 1 binnenkort in het land probeert het regime vol gens mensenrechtenorganisaties de aandacht af te leiden van alle schandalen. Het is niet voor het eerst dat artiesten wordt gevraagd niet naar het land af te reizen. Zo was Mariah Carey de eerste wereld ster die er zong na Khashoggi's dood. Oproepen van journalis ten ('Beste Maria Carey, weet je wel dat vrouwelijke activisten gefolterd zijn op bevel van kroonprins Mo hammed?') en Amnesty Internatio nal waren tevergeefs. - Sami Kappé GO MAANDAG 22 NOVEMBER 2021 Zelfs op Cambridge is het vrije woord niet langer heilig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13