H Replica De Vliegende Hollander meert mogelijk aan in de Braakmankreek 7 Captains' Cabin in Terneuzen wordt als eerbetoon voorlopig voortgezet Het boegbeeld van Captain's Cabin in Terneuzen is niet meer. Maar de vrienden van Aad Versteeg houden zijn scheepsantiekwinkeltje nog een tijdje open. Het blijft onwerkelijk. Zijn flesjes spa staan nog op de kast en aan de wand hangen por tretten en karikaturen van zijn markante hoofd. En ook vanaf een foto op de winkeldeur kijkt Aad Versteeg je aan. Het win keltje in de glazen aanbouw voor de Grote Kerk ademt van voor tot achter Aad; het was, sinds hij in 2000 stopte als uitbater van café De Molenhoek in Hoek, zijn le venswerk. ,,Zelf zei hij dat het zijn levensverzekering was. Thuiszit ten was namelijk niks voor hem'', zegt zijn vriend Henk Siersema. Vorige week was Aads' uitvaart. De geboren Rotterdammer was al een tijdje behoorlijk ziek, maar ging tot de laatste snik door met zijn zaak. Een dag voor zijn overlij den verkocht hij via de telefoon nog een scheepsmodel, vertelt zijn vriend André Janse. ,,Hij was hier tot een paar weken geleden nog hele dagen bezig. Ik koop model schepen in, die hij vervolgens in zijn winkel zette. Als hij er eentje had verkocht, belde hij me. 'Kom er maar weer eentje brengen hoor', zei hij dan. Elke dag ging ik wel even bij hem langs. Zomaar even, een kwartiertje. We lagen elkaar. We hebben allebei gevaren. Muzikant Aad had een maritiem verleden, maar oogde ook alleen al door zijn markante uitstraling, met zijn grote snor, als een echte zeerob. Siersema leerde hem kennen in zijn woonplaats Hoek, als uitbater van De Molenhoek. Daar streek Aad neer na een leven als professi- oneel muzikant op de Hol- land-Amerikalijn. Later hielp Sier- sema hem aan een onderkomen voor zijn scheepsantiekwinkel in de Vlooswijkstraat. Ook bij alle verhuizingen van de winkel, zes in totaal, stond Siersema hem bij. Telkens als er een nieuwe bestem ming voor een winkelpand kwam, zocht Aad weer een nieuwe plek in de binnenstad om zijn uit de hand gelopen hobby tegen gun stige huurvoorwaarden te kunnen voortzetten. ,,Begin dit jaar moest hij weer verkassen. Daar zag hij erg tegenop, maar met hulp van vrienden ging hij er toch nog een laatste keer voor. Een maand na die laatste verhuizing moest zijn Een dag voor zijn overlijden verkocht hij via de telefoon nog een scheepsmodel winkel alweer tijdelijk dicht in verband met de coronamaatrege len.'' Een drankje in café De Vriend schap, samen discussiëren over het reilen en zeilen van de haven stad... Jansen en Siersema missen hun vriend nu al ontzettend. In samenspraak met Aad kwamen ze tot het plan om zijn winkeltje in elk geval tot het einde van dit jaar open te houden. Briefje ,,Het is maar goed dat Aad bij veel nautische instrumenten een briefje heeft gelegd, waarop staat wat het precies is. Da's handig voor bezoekers die niet zoveel we ten van scheepvaart, maar zeker ook voor mij'', zegt Siersema met een knipoog. Samen met André Janse en Trees, de vrouw van Aad, zorgt hij er de komende weken voor dat de winkel dagelijks tussen 13.00 en 16.00 uur is te bezoeken. Begin volgend jaar buigen de vrienden van Aad zich met de ver huurder van de glazen aanbouw, de Stichting Behoud Grote Kerk, over de voortzetting of het stop zetten van het winkeltje. Als dat doorgaat, gaat een wens van Henk Siersema uit Hoek in vervulling. Siersema is woord voerder van het in Axel gevestigde Braakmaneiland Projectontwik keling, een onderneming van oud-makelaar Piet van Alten. Hij wil met een aantal investeerders Marina Beach en zwembad Schel- dorado in Terneuzen overnemen voor 61,25 miljoen euro. Het ter rein, nu eigendom van de Oostap- pen Groep, moet veranderen in een luxe vakantiepark. Er is een in tentie-overeenkomst tussen de partijen, maar financieel is het nog steeds niet rond. Oostappen-eige- naar Peter Gillis zei vorige week te gen deze krant dat hij een goed ge voel heeft over het afronden van de deal. Braakmaneiland Projectont wikkeling wil pas een toelichting geven als alles in kannen en krui ken is. Toch komt er nu iets naar buiten. Dat heeft te maken met het scheepsantiekwinkeltje Captains' Cabin van de onlangs overleden Aad Versteeg. Siersema houdt sa- men met een paar andere vrienden de winkel voorlopig open. ,,Daarna kan een deel van de inventaris een rol spelen in een replica van The Flying Dutchman op het nieuwe Braakman Vakantie-eiland. Dat idee leeft nog steeds. Uiteraard heb ik het hier ook met Aad over gehad. Hij steunde het plan.'' Vijfjaar geleden probeerde Sier- sema Terneuzen ook al warm te krijgen voor een replica van het verdoemde schip van de Terneu- zense kapitein Willem van der Decken. Hij organiseerde er zelfs een studiereis voor naar de Bul gaarse Zwarte Zee-kust, waar een soortgelijke driemaster dienst doet als restaurant. City Manage ment Terneuzen en de gemeente zagen het plan toen niet zitten. Er waren twijfels of de exploitatie haalbaar zou zijn. Bovendien wilde Terneuzen 'geen tweede Ef- teling' worden. VL VRIJDAG 19 NOVEMBER 2021 Levenswerk Aad blijft intact Raymond de Frel Terneuzen De winkel Captain's Cabin in Terneuzen van de onlangs overleden Aad Versteeg wordt voorlopig open gehouden door vrienden, onder wie Henk Siersema. foto anne hana - André Janse, vriend van de onlangs overleden Aad Versteeg Niet eerder trad de beoogd koper van vakantiepark Marina Beach bij Hoek naar buiten met op zijn minst een kleine toelich ting. Nu wordt er tóch een tipje van de sluier opgelicht; er is een plan om een replica van spookschip De Vliegende Hol lander in de Braakmankreek te leggen. De Mr Baba in het Bulgaarse Varna. Mogelijk komt er een kopie als Vliegende Hollander naar het nieuwe vakantiepark op De Braakman. bron guido van der heijden - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55