OBESITAS Overgew c Poetsbedrijf biedt al 5 jaar beschut werk Sint komt niet met de boot naar Goes Dé lampenwinkel van Zeeland Alles geprobeerd, maar lukt het niet om af te vallen? 7 ,Cj)Licht&Leuk Gratis lichtplan vakkundige montageservice Een heel smerige auto, daar draaien Florian en Renaldo hun hand niet voor om. ,,Het voelt goed om zo'n auto weer schoon en glimmend de deur uit te zien gaan'', zegt Florian. De twee mannen voe len zich thuis bij Sleutelen aan Ver mogen (SAV), het autopoetsbedrijf in Goes dat vrijdag op de kop af vijf jaar bestaat. Aan de Houtkade kunnen mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld vanwege een verstandelijke han dicap, werkervaring opdoen of een vorm van dagbesteding vin den. Florian Blankestijn is één van de mannen van het eerste uur. Hij zegt het naar zijn zin te hebben, iets dat vader Taco ook opvalt. ,,Florian gaat elke dag met plezier naar zijn werk en zit vaak vol met verhalen.'' Op een vorige dagbesteding werkte Florian in de keuken, maar dat beviel niet echt. ,,Dit is veel leuker dan af wassen.'' Ook Renaldo Curial loopt al bijna vijf jaar rond bij SAV. Hij komt twee dagen per week naar de Houtkade om onder meer au to's te poetsen. ,,Ik heb hier al veel geleerd'', vertelt hij, doelend op onder meer het polijsten van au to's, een secuur klusje. ,,Ze heb ben me hier het vertrouwen ge geven om dat te doen. Pas geleden heb ik zelfs een Corvette gepo lijst.'' SAV is opgericht door Leonard en Lizette Koppelaar. Zij vonden dat het aanbod voor dagbesteding nogal karig was. Niet iedereen wil op een zorgboederij of in een lunchroom werken. Hun auto- poetsbedrijf bleek een schot in de roos. ,,We hebben moeilijke be ginjaren gehad, hoor'', zegt Li- zette. ,,Maar nu loopt het goed.'' Volgens Leonard moesten zowel particulieren als bedrijven eerst vertrouwen krijgen in de kwalitei ten van SAV. ,,In het begin moes ten we het hebben van de gunfac- tor, maar nu brengen mensen hier hun auto's omdat we kwaliteit le veren.'' Wat vijf jaar geleden werd op gericht als autopoetsbedrijf, heeft ondertussen al wat meer pijlers Pas geleden heb ik zelfs een Corvette gepolijst gekregen. Zo worden nu ook fiet sen gerepareerd en verkocht, oude computers opgeschoond voor gebruik en is er een recycle café, waar van restmaterialen weer mooie meubels en accessoi res worden gemaakt. Maar SAV heeft ook bedrijven aan zich weten te binden. Zo laat Caravanlife Gorter uit Heinkens- zand er veel campers en caravans schoonmaken. ,,SAV levert struc tureel een goede kwaliteit'', zegt eigenaar Siewert Gorter. Leonard en Lizette zijn ook blij met de steun van Bouwbedrijf Rijk. Di recteur Freddie van Drongelen zegt veel respect te hebben voor wat de twee hebben neergezet. ,,Ze zetten zich met hart en ziel in en hebben echt zwarte sneeuw gezien'', zegt hij. ,,Maar ze zijn al tijd optimistisch gebleven. Wij steunen ze door soms gereed schap of bouwmaterialen te schenken of een bus te laten poetsen.'' Mannen en vrouwen Bij SAV hebben de afgelopen vijf jaar al 22 mensen een werkplek gevonden. Het gaat om mannen en vrouwen met bijvoorbeeld een wajong- of bijstandsuitkering of mensen die beschut werk nodig hebben of instromen via het re-integratieproject Tweede Spoor. Ruim 350 zakelijke en par ticuliere klanten wisten de weg naar de zorgonderneming al te vinden. Omdat de huidige loods te klein wordt, denken Leonard en Lizette aan een verhuizing. Maar één ding staat als een paal boven water: SAV blijft het klein schalige zorgbedrijf, met veel aandacht voor de werknemers. ,,Ik zal nooit meneer de directeur worden, die af en toe in pak komt binnenwandelen'', zegt Leonard. ,,Ik blijf tussen mijn mensen staan.'' Normaal gesproken staan honder den kinderen, ouders en opa's en oma's de Sint op te wachten rondom de stadshaven, maar dat vindt de nieuwe organisatie van de intocht nu niet verantwoord. 'We willen voorkomen dat het aantal besmettingen door de intocht toe neemt', staat in een verklaring. Een rondrit door de binnenstad is het alternatief. Om 12.00 uur stapt Sinterklaas aan de Grote Kade in de auto. De pieten en dweilband De Sjokkers lopen mee. Sinterklaas zal tijdens de rondrit de auto niet verlaten. Het publiek wordt gevraagd afstand te bewa ren en de regels zo goed mogelijk na te leven. De organisatie roept mensen op een plekje te zoeken op plaatsen waar het niet druk is. De route van de goedheiligman loopt na de Grote Kade via de Konings traat, Opril Grote Markt, Grote Markt, Korte Kerkstraat, Singel straat, Klokstraat, Ganzepoort- straat, Keizersdijk, Kreukelmarkt, Klokstraat, Lange Vorststraat, Oude Vismarkt, Lombardstraat, Noordzijde Markt, Oostzijde Markt, Zuidzijde Markt, Lange Kerkstraat, Klokstraat en eindigt aan de Singelstraat. De rondrit duurt naar verwachting anderhalf uur. Roetveegpieten Sint wordt in Goes voor de eerste keer begeleid door roetveegpieten. Daar hebben de nieuwe organisa toren van de intocht en de ge meente in samenspraak voor geko zen. Het oude comité stopte er be gin dit jaar mee, omdat veel vrij willigers niet stonden te springen om veranderingen. www.lichtenleuk.nl IN OOST-SOUBURG! Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 Voor vragen kunt u ons bereiken via 0115 - 74 57 45 of info-terneuzen@obesitaskliniek.nl voorlichting in Zeeland 24 november ïn 8 december BE VRIJDAG 19 NOVEMBER 2021 'Dit is veel leuker dan afwassen' Rob Paardekam Goes gjL Florian Blankestijn (l) en Renaldo Curial vonden hun draai bij autopoetsbedrijf Sleutelen aan Vermogen. FOTO MARCELLE DAVIDSE - Renaldo Curial GOES Sinterklaas komt morgen niet met de boot naar Goes. Van wege het oplopende aantal co ronabesmettingen heeft de or ganisatie gekozen voor een opzet waarbij de goedheiligman enkel in de auto een rondrit door de stad maakt. - Rob Paardekam JJ Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! vraag naar onze voorwaarden Corona, thuiswerken of extra maken dat niet makkelijker! Duist nu is het belangrijk om fit door het leven te gaan. Zorgs- aam en de Nederlandse Obesitas Kliniek werken samen in Zeeland en geven voorlichting over de (operatieve) behandeling van obesitas (ernstig overgewicht) en over de verschillende operaties. Online, laagdrempelig en veilig. Kijk op obesitaskliniek.nl/ agenda voor onze gratis voor lichting. U kunt zich hier ook direct aanmelden. stress Persoonlijke voorlichting? U wilt liever een persoonlijke voorlichting? Dat kan natuurlijk ook, gewoon door te bellen met 0115 - 745745 voor het maken van een afspraak. De voorlich ting is bedoeld voor mensen met obesitas, hun naasten en andere belangstellenden. NEDERLANDSE KLINIEK 18.30-19-30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52