5 c 'Ongezonde cultuur binnen Zeeuwse veiligheidsregio woekert door' Na bijna veertig jaar, waarvan goed de helft als beroeps, zit het er op bij de brandweer voor Joop Juffermans (66). ,,Ik heb het altijd een geweldig vak gevonden. Ik zou het zo weer doen. Maar met de Veiligheidsregio Zeeland heb ik altijd een haat-liefde verhouding gehad. Tot mijn laatste werkdag aan toe." Volgens de officier van dienst uit Zie rikzee heerst er nog steeds een onge zonde cultuur en vriendjespolitiek binnen de Zeeuwse veiligheidsregio, wat noodzakelijke veranderingen te genhoudt. Juffermans heeft ineen af scheidsbrief aan de Zeeuwse burge meesters en zijn collega's een citaat van Godfried Bomans bewerkt, dat de praktijk bij VRZ volgens hem goed weergeeft. ,,Wie eerlijkheid verwart met een door feiten afgedwongen be kentenis, plakt een etiket met de tekst rozenwater op een beerput. Het etiket zal voor buitenstaanders zeker functi oneel en geruststellend zijn, maar de put zal blijven stinken." Aanklacht Maar daar laat Juffermans het niet bij. In een bijna drie velletjes A4 lange aanklacht bindt hij de kat de bel aan over het functioneren van de veilig heidsregio. Juffermans verwijst naar Mensen die goud zijn voordeze club, maar wie het werken feitelijk onmogelijk wordt ge maakt het interne onderzoek door Twynstra Gudde van vijf jaar geleden, dat een hoop misstanden bloot legde en leidde tot het vertrek van directeur Gerrie Ruijs. ,,Een wel heel treurig voorbeeld. Er is door dit onderzoeksbureau diep in de ziel gekeken bij de mensen van onze organisatie, maar uiteindelijk is er met de waslijst aan opmerkingen, verbeterpunten en tips totaal niets ge daan. Zolang ze bij de VRZ klachten nog steeds kunnen blijven afdoen als incidenten, frustratie of oud zeer, zorgt dat voor rust bij bestuurders, po litiek, pers en de genoemde leidingge venden. Ze vergeten echter dat dit op den duur toch weer 'nieuw zeer' zal veroorzaken." Het 'gedoe' gaat hem aan het hart. ,,Vooral ook omdat ik goede collega's daardoor zie vertrekken. Mensen die goud zijn voor deze club, maar wie het werken feitelijk onmogelijk wordt ge maakt, omdat ze niet in het juiste kringetje passen en toch hun mond durven open doen over bepaalde za ken. Ook met klokkenluiders weten ze wel raad. Er speelt - nog steeds - te veel eigenbelang mee in Zeeland. En daar door woekert die ongewenste cultuur ongestoord door. Het liefst willen ze alles bij het oude houden en zo de kool en de geit sparen. De burger merkt daar niks van! Zo lang die brandweer auto maar op tijd in de straat staat. En dat gebeurt gelukkig nog wel. Maar je moet soms niet vragen hoe!" Getouwtrek Juffermans neemt het getouwtrek over behoud van de post Dreischor als voorbeeld. Die post was één van de ka zernes die op de nominatie stonden om te worden gesloten bij gebrek aan voldoende vrijwilligers overdag. On begrijpelijk dat dit besluit is terugge draaid, vindt hij. De brandweerzorg voor dat gebied kon niet worden gega randeerd. Na heftig protest uit het dorp kreeg de post nog drie jaar de tijd Ik heb de VRZ- directeur sinds zij hier zit vele brieven geschreven over de problematiek. Nooit antwoord gehad orde op zaken te stellen en zijn be staansrecht te bewijzen. ,,De eerste tussenrapportage was negatief. En zo ook de tweede en derde. Ja, op papier lijkt alles nu in orde. Een ongezonde situatie dus. En zo heb ik nog wel een paar voorbeelden. Daar heb je het weer, de leiding durft niet door te pak ken om gedoe te vermijden. Uiteinde lijk worden we hierdoor als organisa tie gegijzeld." Het gaat Juffermans in dit verband vooral om efficiency. ,,Gegarandeerde brandweerzorg zonder dat er geld van de belastingbetaler over de balk wordt gesmeten. Waarom hebben we negen brandweerposten op Schouwen-Dui- veland? Omdat we hier vroeger nog zes gemeenten hadden, die er eigen kazernes op nahielden. Maar we leven nu in een hele andere tijd. Wanneer de nieuwe kazerne van Zierikzee over een paar jaar langs de N59 staat, wat de bedoeling is, kan je vanuit die hoek zelfs op tijd tot onder Renesse komen. Zet je daarnaast in het middengebied - bij Nieuwerkerk - ook een kazerne neer, dan heb je voor dat deel van het eiland wél een gezonde post. Mét de manschappen van Dreischor en aan gevuld uit andere dorpen in die omge ving." VRZ-directeur Edith van der Reijden heeft Juffermans direct na ontvangst van zijn brief woensdag uitgenodigd voor een gesprek, maar daar is het voor hem nu te laat voor. ,,Ik heb haar sinds zij hier zit (maart 2018) vele brieven geschreven over de pro blematiek. Nooit antwoord gehad. Die kans is nu voorbij." Juffermans had een dag na het versturen van zijn mail aan collega's al 45 steunbetuigingen binnen. Reactie van de VRZ De PZC heeft Van der Reijden ge vraagd om een inhoudelijke reactie op de aantijgingen, maar daar heeft de di recteur geen behoefte aan. ,,We vin den het onze rol en zorg dat iemand met zijn staat van dienst bij vertrek met een goed gevoel afscheid kan ne men. We hebben hem een persoonlijk gesprek aangeboden zodat hij zijn er varing kan delen", laat ze weten via haar woordvoerder. GO VRIJDAG 19 NOVEMBER 2021 Joop Juffer mans: ,,Met de waslijst aan op- merkin gen, ver- beterpun- ten en tips is to taal niets gedaan." FOTOSANDRA SCHIMMEL- PENNINK Marcel Modde Zierikzee - Joop Juffer mans, brand weerofficier - Joop Juffermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33