We gaan naar het WK, maar hoe prima is het in Qatar? m 9 biertje, maar dan in speciale 'wet fan zones'. Tijdens de FIFA Club World Cup 2019 experimenteerde Qatar al met de speciale zones waar fans toch een alcoholische versnapering konden nuttigen, en dat beviel ze prima. Wel was alcohol er ontzettend duur: fans moesten zo'n 7 euro voor een pilsje wegtikken. In elke speelstad worden grote feesttenten met airco gerealiseerd, die zullen fungeren als fan zones. 'We zijn er weer bij, en dat is prima', zong de selectie van Oranje in de kleedkamer na de zege op Noorwegen die kwalificatie voor het WK in Qatar betekende. Maar is het eigenlijk wel prima? Het is nog niet zeker of er ook een Oranjekaravaan door Doha kan trekken: het is in principe niet de bedoeling dat fans buiten deze zones feest gaan vie ren. Buiten de zones wordt dan ook geen alcohol geschonken, dus ook niet in de stadions. Hoe zit het met andere regels? David Beckham, voetbalicoon in ruste, prijst 'de veilige facilitei ten, fantastische hotels en prach tige cultuur' van Qatar en haar hoofdstad Doha. ,,Hier wordt echt iets unieks neergezet'', zei hij over het WK in een inter view, opgenomen in een vers ge bouwd stadion. Ronald de Boer, iets minder icoon, maar ook een officiële, betaalde ambassadeur van het WK-land, zegt: ,,Het is een land in ontwikkeling. Ik ben ervan overtuigd dat de volgende generaties een beter Qatar gaan meemaken.'' Maar kom daar allemaal niet mee aan bij Kees Wieringa, van 2016 tot 2019 was de Nederlander directeur van het Al-Thani mu seum, privé-eigendom van de gelijknamige sjeik. ,,Nederland moet beseffen dat dit WK een privéfeestje is voor de heersende familie Al-Thani, zij organiseert het. Er is geen voetbalcultuur in Qatar. Alleen stadions.'' De vorige drie WK's waren in Rusland (2018), Brazilië (2014) en Zuid-Afrika (2010). Landen waar stuk voor stuk wat op af te dingen is, maar één ding hadden ze wel gemeenschappelijk: de bevolking houdt er van voetbal. Toen Rusland regerend wereld kampioen Spanje via strafschop pen uit het toernooi knikkerde, reden de Russen toeterend door de straten van Moskou. En net nu Oranje weer mee mag doen, gaan 'we' naar Qatar. Een woestijnstaatje van 200 ki lometer lang en 90 kilometer breed. Doha is de enige echte stad en alle (nieuwe) stadions staan binnen 70 kilometer van elkaar. Het is ook een WK waar al sinds de toewijzing in 2010 te gen wordt geprotesteerd: van wege de betaalde steekpennin gen aan Fifa-bonzen, de abomi nabele manier waarop arbeids migranten worden behandeld en het gebrek aan vrijheid. Een WK dus waarvan bijna iedereen en ook voetbalbond KNVB zegt: Qatar was geen goede keuze. Kees Wieringa schreef een boek over zijn tumultueuze ja ren als directeur van het Al- Thani museum in het land, met daarin de persoonlijke collectie van een van de meest vooraan staande sjeiks van het land. Hij beschrijft uitgebreid het verschil tussen de buitenkant én de bin nenkant van de Qatarese samen leving: de intriges, de dubbele moraal en de ongelijkheid. ,,Naar een totalitaire staat, gere geerd door één familie. Die bezit het land én leidt het. Ze zijn puissant rijk door olie-inkom sten en investeren nu heel veel Qatar is een fascinerend land, maar het blijft een dictatuur in drie pilaren: sport, cultuur en educatie. Qatar is een fascine rend land, waar in korte tijd veel is bereikt. Maar het blijft een dic tatuur waarin lang niet alle men sen vrij zijn om te doen wat ze willen. Het land draait om geld.'' ,,Er wonen 2,5 miljoen mensen, maar meer dan 2 miljoen van hen zijn arbeiders uit andere landen. De kleine groep echte Qatari is puissant rijk. De arbei ders zijn straatarm, die hebben helemaal geen geld om naar die prachtige winkelcentra en mu sea te gaan. En ook niet om straks een kaartje voor het voet bal te betalen.'' ,,Voor veel geld is iedereen te koop. Die voetballers zeggen: ik had er een geweldige tijd toen ik er speelde! Ja, natuurlijk, want je werd er gepamperd. Ik heb er ook een mooie tijd meegemaakt. De koninklijke familie investeert veel in kunst en cultuur, dat is heerlijk voor een museumdirec teur. Maar tegelijkertijd leefde ik er onder controle van die familie. Er is geen vrijheid.'' ,,In Qatar is alles van tevoren uit gedacht, het moet onder con trole blijven. Ook genieten moet onder controle. Officieel mag er geen alcohol worden gedronken, maar er zullen wel speciale zo nes komen waar dat wel mag. De stadions liggen relatief dicht bij elkaar, er is een metrolijn gemaakt die ze verbindt. Het WK heeft eigenlijk niet zoveel met het land zelf te maken.'' ,,Nee, je moet gaan, maar wel vragen stellen. Ik zou volgend j aar graag naar Zeist gaan en mijn boek aanbieden aan Louis van Gaal en de spelers. Dan heb ben ze wat informatie over hoe Qatar in elkaar zit. Je hoort vaak: het WK zal wel zorgen dat het land moderniseert. Maar ik ge loof niet dat dit vanzelf gebeurt.'' Fans zullen rekening moeten houden met een hoop gedrags regels in Qatar. Zo wordt het niet op prijs gesteld als er geen bedek kende kleding wordt gedragen door zowel mannen als vrouwen, is lichamelijk contact tussen geliefden in het openbaar een no-go en zijn homoseksuele han delingen in het land strafbaar. Qatar heeft toegezegd deze 'over tredingen' door de vingers te zien tijdens het toernooi, maar dat maakt de Qatari zelf niet per se toleranter. GO DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 mag dat? (7 Qatar experimenteerde in 2019 ai met zones waar bier werd ver kocht. Een piisje kostte 7 euro. Cyrii Rosman Doha/Rotterdam FOTO GETTY IMAGES Huisvesting van arbeidsmigranten die in Qatar voetbaistadions bouwden. foto corbis/ getty images Naar wat voor iand gaan we voi- gend jaar? - Kees Wieringa, kenner U beschrijft een enorme kioof tussen arm en rijk in het iand. Hoe kijkt u naar de mooie woor den van Beckham, De Boer en andere ex-topvoetbaiiers? Wat gaan de voetbaifans daar voigend jaar van merken? Bent u van het kamp 'Oranje moet er eigeniijk niet naartoe'?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9