Vertraging MH17-zaak: Russische rechter weg 8 Kabinet vraagt OMT om advies over horeca WK QATAR Kort voor de zitting bij het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) heeft de Russische rechter zich om onbekende rede nen teruggetrokken. De zitting is uitgesteld tot januari volgend jaar. Volgende week woensdag zou de zitting plaatsvinden bij het hof in Straatsburg. Het hof zou zich buigen over de vraag of de klacht van Nederland ontvankelijk is. Rusland vroeg een paar weken geleden om uitstel van de zitting vanwege de coronacrisis. Dat heeft het hof afgewezen. Enkele dagen la ter trok de Russische rechter die be trokken is bij de behandeling van de MH17-zaak zich terug, zo meldde het hof. Een reden wordt niet gege ven, maar nabestaanden en advoca ten zien dit als onderdeel van de Russische tactiek om onderzoeken en procedures te frustreren en ver tragen. ,,We weten niet waarom, maar de reden laat zich raden. Rusland ont kent tot nu toe alles'', zegt letsel schadeadvocaat Sander de Lang na mens het Rechtsbijstandsteam MH17 dat nabestaanden bijstaat. Een groep nabestaanden zou met een busje naar Straatsburg afreizen om de zitting bij te wonen en te de monstreren voor gerechtigheid. ,,Dit verbaast me wederom niks'', zegt Silene Fredriksz, een van deze nabestaanden. ,,We maken er al grappen over. De vraag is hoelang Rusland dit mag blijven doen.'' Nederland daagde Rusland vorig jaar zomer voor het EHRM. Dat heeft minister Grapperhaus de horecakoepel Koninklijke Horeca Nederland (KHN) toegezegd tij dens een overleg, gistermiddag. Voor een ander verzoek, een rui mere financiële compensatie voor horecaondernemers, kreeg de brancheorganisatie de handen niet op elkaar. ,,Er is niets concreets uit het over leg gekomen. Voor nu is het teleur stellend, maar we hebben wel wat vervolgafspraken kunnen maken. We houden er vertrouwen in'', aldus KHN-voorzitter Robèr Wil- lemsen. c Economie Hoe zit het met feesten? In het streng-islamitische Qatar geldt de shariawetgeving, wat on der andere betekent dat alcohol nagenoeg overal verboden is. Toch zal een Oranjefan tijdens het WK gewoon kunnen genieten van een Hordes voetbalfans popelen om eind volgend jaar af te reizen naar Qatar, waar Oranje hoopt wereldkampioen voetbal te worden. Maar wat kan er allemaal in de streng-islamitische woestijnstaat? j Voetballen in een woestijn, hoe heet is het in Qatar? Exact om die reden wordt dit het al lereerste WK voetbal dat in de win ter wordt gehouden. In de zomer kan het in het land liefst 50 graden wor den, daarom voetballen we deze keer in de winter, van 21 november tot en met 18 december. In die tijd van het jaar is de temperatuur er een stuk aangenamer: zo'n 25 graden. Ook worden er in de voetbalstadions air co's geplaatst om het voetballen aan genaam te maken. waar je - voorzien van airco - kunt vertoeven. Voor wie lie ver niet in een zanderige tent bivakkeert, zorgt Qatar voor zo'n honderd nieuwe hotels die voor het einde van dit jaar de deuren moeten openen. Het land is niet groot, de stadions staan alle maal relatief dicht bij el kaar in een straal van zo'n 70 kilometer. Doha zelf huist al vier stadions, en er is een nieuwe metrolijn aangelegd om bij de andere stadions te ko men. Je hoeft als fan dit WK dus niet veel te reizen. Waar moeten de Oranjefans (en alle fans uit andere landen) slapen? Je zou het misschien niet meteen denken, maar ook in Qatar kun je kamperen. Het zou dus best kun nen dat er een enthousiasteling opstaat die, net als tijdens vorige WK's waarvoor we gekwalificeerd waren, een Oranjecamping organi seert. Ook Qatar zelf heeft plannen, voor het opzetten van luxe bedoeïe nen-kampementen in de woestijn, DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 GO Bier De behandeling van de klacht van Nederland tegen Rusland voor betrokkenheid bij het neerschieten van vlucht MH17 is maanden vertraagd. Tonny van der Mee Rotterdam/Straatsburg DEN HAAG Minister van Justitie Ferd Grap- perhaus gaat het OMT om ad vies vragen over een plan van de horeca om toch langer open te kunnen blijven. In dat plan zou den gasten die al voor 20.00 uur binnen zijn in de horecazaak, langer kunnen blijven. en beetje bloot, Hossen met een biertje: Oranjefans leef den zich in juni van dit jaar uit voor de aftrap van Tsjechië-Ne- derland. foto anp Wouter Peer Blote basten, een Oranjecamping en een oranje dubbeldekker. Fans van Oranje weten hoe ze feest moeten vieren. fotos pim ras, anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8