H NS-prijs voor beste boek naar Lale Gül c 'Geen vuurwerkverbod, want druk op zorg is minder groot' 7 Nicht gaat er met half miljoen dollar vandoor De NS Publieksprijs is de bekendste boekenprijs in de volwassenenlite ratuur en de grootste lezersprijs van Nederland. In Ik ga leven beschrijft Lale Gül hoe ze opgroeide in een streng islamitisch gezin in Amster dam Oud-West en daar op latere leeftijd afstand van neemt. De andere genomineerden wa ren Bonuskind van Saskia Noort, Derksen van Michel van Egmond en Antoinnette Scheulderman, Mar- tien van Jan Dijkgraaf, Opgewekt naar de eindstreep van Hendrik Groen en Wen er maar aan van Maike Meijer. De zes genomineerde boeken behoren tot de bestver kochte titels van het afgelopen jaar (1 juli 2020 tot 1 juli 2021). Naast de zes genomineerden kon ook op een boek uit de vrije keuze worden gestemd. Van die mogelijk heid is dit jaar veelvuldig gebruik gemaakt. In de vrijekeuzecategorie kreeg het boek Ziek gelukkig van Ruud ten Wolde veruit de meeste stemmen. De neef, die anoniem wilde blijven, stuurde zijn nicht op pad om zijn prijs te innen. Zij zou daarvoor rij kelijk beloond worden in de vorm van 50.000 dollar. Bij terugkomst maakte ze de geluksvogel wijs dat ze zoveel belasting had moeten af dragen, dat er voor neeflief nog geen 15.000 dollar overschoot. De man kreeg argwaan toen hij later op een site las dat zijn nicht wel dege lijk 537.440 dollar was uibetaald. Het lijkt erop dat er dit jaar weer vuurwerk mag worden verkocht én worden afgestoken. Bronnen binnen het kabinet houden daar nadrukkelijk rekening mee. De vuurwerkbran che durft sinds deze week weer vooruit te kijken, en is (voorzich tig) begonnen met het bevoorraden van de winkels. Kringen rond het kabi net zeggen er nadrukkelijk reke ning mee te houden dat er komend oud en nieuw geen 'coronavuurwerkverbod' komt. Er is nu een andere situatie dan in 2020. De druk op de zorg is minder hoog en het aantal ic-opnames vanwege corona is significant lager. Een jaar gele den was er tevens een grote lobby vóór een landelijk vuur werkverbod: van oogartsen tot politie. ,,Nu hoor je ze niet", klinkt het. Het kabinet zou uit de radiostilte de conclusie trek ken dat de 'stevige onderbou wing' ontbreekt die bij de EU nodig is voor zo'n tijdelijk ver bod. Naar verwachting wordt morgen een knoop doorgehakt. Inmiddels gaan ook de vuur werkleveranciers ervan uit dat eind dit jaar gewoon vuurwerk mag worden afgestoken. Ze zijn gisteren al begonnen met het bevoorraden van de winkels. Volgens Leo Groeneveld van Be langenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) is na het coro nadebat van afgelopen dinsdag duidelijk geworden dat het Out break Management Team (OMT) geen advies meer gaat uitbren gen over een vuurwerkverbod. ,,Dat maakt voor ons duidelijk dat er geen aantoonbare koppe ling is met de te verwachten ex tra druk op de zorg. Het wordt dus een politieke discussie, maar dat is dit onderwerp al jaren." De zorg ontlasten was vorig jaar een doorslaggevende reden het vuurwerk te verbieden. De 900 lichtgewonden en 385 zwaar gewonden die er in 2019 waren door vuurwerk, konden huisart senposten en ziekenhuizen er middenin de coronapandemie niet bij hebben. Het totaal- Toen waren we solidair. Nu hebben we zo'n oproep uit de zorg nog niet gehoord verbod werkte: er kwamen nog maar 108 vuurwerkslachtoffers naar het ziekenhuis en 275 slachtoffers met lichte verwon dingen bij huisartsenposten. Oproep Burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen, tevens voorzitter van het Veiligheidsberaad, was vorig jaar de eerste die op nieuwjaars dag al zei dat er wat hem betreft ook komende jaarwisseling geen vuurwerk wordt afgestoken. In de Tweede Kamer dringen GroenLinks en Partij voor de Dieren - de initiatiefnemers van vorig jaar - nu opnieuw aan op een verbod. Maar waar medici vorig jaar een oproep deden, blijft het dit jaar stiller. Zorgbaas Ernst Kuipers ver telde Kamerleden begin deze week dat het voor de zorg rele vanter is om te horen wat de im pact is van eindejaarsvieringen op het aantal besmettingen. Het aantal opnames van vuur werkslachtoffers in ziekenhui zen is volgens hem beperkt. Ook verblijven slachtoffers er vaak maar kort. De politie, die vorig jaar de oproep tot een vuurwerkverbod openlijk steunde, laat in een reactie weten zich nu neutraal op te stellen. ,,Toen waren we solidair met de oproep vanuit de zorg. Nu hebben we zo'n oproep nog niet gehoord", laat een woordvoerder weten. De vuurwerkbranche ver wacht dat het aantal vuur werkslachtoffers dit jaar lager zal zijn in vergelijking met an dere jaren waarin vuurwerk werd afgestoken. Gevaarlijk vuurwerk, zoals knallers en zogenoemde single shots, mogen niet meer worden verkocht. Normaal gespro ken zouden de bunkers van Witte Vuurwerk bij Eemnes nu al vol liggen met zo'n zesduizend dozen aan sier- potten. Maar met nog zes weken tot oud en nieuw gebeurt er nog bijzonder wei I nig. De bunkers zijn zo goed als leeg. Slechts vierhonderd dozen staan er. Eigenaresse Evelien Arler-Marijn durfde de grote voorraad - die in Duitsland ligt opgeslagen - nog niet eerder te laten komen. Uit angst dat het kabinet toch nog met een totaal verbod komt ,,En dan zit ik met al het spul hier." Doodsteek Ze veert op als haar wordt ver teld dat er wel degelijk hoopt gloort voor vuurwerkverkopers. „Opnieuw een totaalverbod zou de doodsteek zijn voor mijn be drijf', zegt ze. Vooral omdat van de beloofde compensatie van vorig jaar, weinig is terecht gekomen. ,,Weet u hoeveel ik heb gekregen? 16.000 euro. Op een gederfde omzet van 300.000 euro. Het is een lachertje. We moeten echt weer gaan draaien om dat goed te maken." GO DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 Hilversum Ik ga leven van Lale Gül heeft de NS Publieksprijs 2021 gewonnen. De winnares verwierf 32 procent van het recordaantal van 210.130 stemmen dat lezers uitbrachten. Suzanne Borgdorff Lale Gül en haar boek Ik ga le ven. FOTO ANP Een vrouw uit het Amerikaanse Texas staat terecht, omdat ze meer dan een half miljoen dollar achteroverdrukte, die haar neef via een loterij had gewonnen. laag Raymond Boere en Hanneke Keultjes - Woordvoerder politie G De vuurwerk bunkers van Evelien Ar- ler-Marijn zijn nu nog leeg. FOTO MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7