Ergo, er zitten gewoon fascisten in het parlement Zelfdoding van agent had relatie met werk ONTDEK DE POWERVROUW IN JOU! 17 OZCAN AKYOL c Rapport: slechte steun bij undercoverwerk 6 GA NAAR WWW.NOUVEAU.NL/35JAAR Y @OzcanAkyol Er was een tijd, niet eens zo lang geleden, dat je niet zo maar iemand een 'racist' of 'fascist' mocht noemen, want daar mee zou je elk debat doodslaan. Maar nu er daadwerkelijk door gedraaide complotdenkers in de Tweede Kamer zitten, herkenbaar aan het nationaal-socialistische jargon dat ze openlijk bezigen, sla gen andere partijen er niet in om op een adequate manier met deze ontwikkeling om te gaan. Dat werd alleen deze week al tot twee keer toe pijnlijk duidelijk. Het getergde Kamerlid Nilüfer Gündogan (Volt) wilde tijdens een debat een punt maken. Ze werd be dreigd in de mail door aanhangers van Forum voor Democratie en Denk. Voor een columnist is dit overigens ook een bekende dyna miek. Tunahan Kuzu (Denk) nam af stand van de uitlatingen vanuit zijn fanbase, maar FVD'er Van Meijeren zei: 'Ik ben enorm trots op onze achterban dat zij alles op alles zet om mevrouw Gündogan ervan te overtuigen dat ze met dit absurde beleid moet stoppen.' Een dag later had zijn collega Pepijn van Houwelingen zich ken nelijk voorgenomen om moreel nog dieper te zinken. Hij brieste richting D66-Kamerlid Sjoerd Sjoersma: 'Uw tijd komt nog wel. Er komen tribunalen.' Dat was, hoe hij het ook later recht probeerde te lullen, een openlijk dreigement, precies in de taal van de geesteszieke socialeme- diagebruikers die hele dagen an dersdenkenden bestoken. En wat zette de Tweede Kamer daartegenover? Voorzitter Vera Bergkamp antwoordde op Gündo- gan: 'En het is natuurlijk heel ver velend als je zulke vervelende mailtjes krijgt.' Vervelend? Een vlek op je trui, dat is vervelend. Of dat de batterij van je telefoon leeg blijkt te zijn als je net op pad wilt gaan. Dat vind ik óók vervelend. Maar dat mensen je willen fusil leren, is vooral schofterig en ver dient een andere veroordeling. Een dag later zei de inte rim-voorzitter tegen Van Houwe- lingen: 'Toch weer jammer dat u dit doet.' Zo praat ik tegen onze kleuter als hij telkens knoeit. Ik weet niet hoe het met u zit, maar ik volg het principe van: 'If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it pro bably is a duck.' Ergo: er zitten gewoon fascisten in het parlement en niemand durft dat openlijk uit te spreken vanwege de angst voor represailles van hun achterban. Of misschien wordt er geloofd in de dialoog. Lekker praten met mensen die hardop dagdromen over hoe jij straks voor een vuur peloton staat. Je moet er maar zin in hebben. Niemand die dit durft uit te spreken vanwege de angst voor represailles De zelfdoding van een undercover agent heeft een direct verband met zijn werk. Deze 'harde maar onver mijdelijke conclusie' trekt de commissie die het drama onder zocht. Nabestaanden van de man zijn 'zwaar teleurgesteld' en houden de politie medeverantwoordelijk. Een commissie onder leiding van de Friese burgemeester Oebele Brouwer on derzocht de zelfdoding op verzoek van de politietop. In het rapport blijkt dat bij het undercoverteam Werken Onder Dek mantel (WOD) een schrijnend gebrek is aan professionaliteit, rapportage, sturing en toezicht. De onderzochte operatie was vooral gericht op resultaten en de risico's voor de agent werden 'onvoldoende on derkend'. De agent, codenaam 'Peter', zou nog een grote operatie uitvoeren, daarna zat zijn periode bij het undercoverteam Werken Onder Dekmantel er op. Zo be landde hij begin 2020 in Zevenbergschen Hoek, waar de politie een huis had ge kocht naast dat van Joop M., die ervan werd verdacht een belangrijke spil te zijn in cocaïnesmokkel via de haven van Vlis- singen. M. zou binnen de haven over cor rupte contacten beschikken. Gewetensnood Nadat Joop M. halverwege 2020 werd ge arresteerd, moest Peter de operatie blij - ven doorzetten. De hoop was dat hij via buurvrouw Debbie achter de vermeende corrupte contacten van Joop M. kon ko men. Toen er een 'intieme relatie' ont stond, raakte Peter - in zijn echte leven getrouwd - in gewetensnood. Hij voelde zich bij zijn leiding niet ge steund en nam in april van dit jaar een ingrijpend besluit door uit het leven te stappen. Nabestaanden van de undercoveragent zijn 'ernstig teleurgesteld' in de politie, die ze medeverantwoordelijk houden voor het overlijden van hun geliefde, melden ze in een bericht aan de media. Tijdens de laatste opdracht kregen fami- C Agent kon zijn rol en het echte leven niet meer van elkaar scheiden C De korpschef erkent dat de politie ernstig tekort schoot lie, geliefden en directe collega's door dat het niet goed met hem ging. ,,Dit signaal werd meerdere keren afgegeven." Ze zeg gen bij de politie geen gehoor te hebben gekregen. ,,Hij is gedurende dit laatste onderzoek meerdere keren door zijn werkgever onder druk gezet om maar door te gaan, dit tegen de signalen en be ter weten in." De commissie erkent dat de politie veel eerder had moeten ingrijpen, maar stelt dat Peter zelfook zijn team heeft 'misleid' door de 'te nauwe' relatie met de buur vrouw te ontkennen. Toen hij de 'fysieke toenaderingspoging' uiteindelijk wél toegaf, zei hij dat 'de persoonlijkheid die hij had aangenomen in de operatie onder zijn huid gekropen was'. Hij kon, stelt de commissie, geen duidelijk onderscheid meer maken tussen zijn rol en het echte leven. Ook daarop werd niet ingegrepen. Schuldgevoelens Volgens zijn afscheidsbericht, schrijft de commissie, maakte hij met zijn zelfdo ding 'een einde aan het leven van de per soon die hij speelde in de operatie'. Vol gens de commissie had Peter 'sterke schuldgevoelens' richting zijn vrouw en gezin en mentale problemen 'die naar de overtuiging van de commissie samen hangen met het langdurige en intensieve infiltratietraject'. Korpschef Henk van Essen erkent dat de politie ernstig tekort is geschoten bij de begeleiding van de agent en zegt 'diep geraakt' te zijn. Demissionair minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veilig heid noemt de conclusies van de com missie 'ontluisterend'. ,,Dit mag nooit meer gebeuren." De bewindsman trekt 3 miljoen euro uit om de veiligheid en het welzijn van undercoveragenten te verbeteren. Zo worden alle lopende, 'heimelijke' opera ties doorgelicht, moet er 'direct' meer aandacht komen voor het geestelijk wel zijn van undercoveragenten en worden de teams kleiner. Minister van Staat Winnie Sorgdrager gaat vervolgonder zoek doen naar het undercoverteam. 'Omdat ik niet meer kon rennen, ben ik gaan Ik mediteren. Het heeft -mij geleerd om te luisteren naar mezelf.' DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 GO Koen Voskuil Hanneke Keultjes Den Haag Bij het artikel over Joop M. en de underco veragent dat gisteren in deze krant stond, is per ongeluk een verkeerde foto geplaatst. De woning op de foto is niet die van Joop M. Praten over zelfmoordgedachten kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gra tis 0800-0113. NOUVEAU VIERT FEEST. 35 DAGEN LANG. ELKE DAG NIEUWE INSPIRATIE EN PRIJZEN. Barbara Baarsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6