'Dom en stom' maar de formatie kan door Forum dreigt Kamerleden met tribunaal Twee van vijf verdachten Mallorca komen voorlopig vrij 5 W. Felle discussie coronabeleid :_o.. oh tie zijn de partijen het wel op hoofd lijnen eens (vluchtelingen blijven welkom, arbeidsmigranten zijn no dig), maar over bijvoorbeeld uitbrei ding van noodopvang voor illegalen moet nog een stevig robbertje wor den gevochten. ,,We moeten er uit komen'', benadrukte Segers gisteren na zijn mea culpa over het vergeten van de formatiestukken in de trein. Maar juist op de details worden par tijen afgerekend door hun achterban. Alsof de geplaagde formatie al niet genoeg ellende kent, vergat Gert-Jan Segers (CU) vertrouwelijke stukken uit de onderhandelingen in de trein. Een blamage, ja, maar de formatie kan door. Het kon dus nóg gekker, met de al dra-ma-tische formatie. Beschroomd sloeg Gert-Jan Segers 'zijn hoofd een paar keer op het bureau', vertelde hij gisteren beschaamd. Zo'n 'drie weken geleden' liet hij een formatiedossiertje achter in de trein op weg uit Den Haag naar zijn woonplaats, zo bleek. Een reiziger lichtte de Volkskrant in, dat eruit publi ceerde. Segers: ,,Dom, stom, verrek, dacht ik: ik ben stukken vergeten." En daarmee was de stroperige, door ruzies en blunders getekende formatie weer een blamage rijker. Ditmaal kwam zo een stuk op straat dat VVD en CDA samen opstel den, toen tegen het einde van de zomer de formatie nog in een impasse verkeerde. Het was de tijd dat nog gesproken werd van een minderheids kabinet. En de partijen pro beerden om D66 tot onder handelingen te verleiden. Segers lichtte de andere partijen na de misstap met een in. ,,Ik ben een mens en heb iets heel stoms gedaan." Het wrange was natuurlijk wel: dit mea culpa herkende iedereen nog vaag van de vo rige blunder. Toen, in maart, was het verkenner (en con- trolfreak) Kajsa Ollongren die onvoorzichtig omsprong met een document dat gefo tografeerd kon worden. Hier door kwam aan het licht dat - anders dan VVD-leider Mark Rutte beweerde - over de po sitie van Pieter Omtzigt was gesproken in de formatie. Het gevolg toen: een verken ningsfase die compleet van de rails liep. En Rutte die een soort bijna-doodervaring had omdat niemand meer met de 'jokkende' VVD-leider leek te willen regeren. De schade was zo groot, dat een kabinet verder weg leek dan ooit. Nihil Ditmaal is het 'allemaal zo erg niet', bezweren betrokke nen in koor. Ja, het is verve lend, maar van een andere orde. De 'status' van het do cument, zoals dat heet, is 'nihil', zeggen de partijen. Een 'onaf stuk', aldus Segers. Want het VVD- CDA-ak- f koord wordt wel betrok ken in wat moet leiden tot een regeerakkoord, maar het is slechts het 'begin van onderhandelin gen'. De status volgens Se- gers: ,,Geen. Helemaal niet.'' Is er dan niks aan de hand? Toch niet. Elementen zouden straks best een blauwdruk kunnen blijken te zijn ge weest. Maar ook mede auteur van het stuk Mark Rutte, ligt er niet wakker van dat deze al het licht hebben gezien. ,,Lullig, kan gebeuren, maar inhoudelijk zegt dit niks over het eindproduct.'' Om vervolgens weg te benen en Ruttiaans nog te roepen: ,,Hé, euh, fijne dag!'' FvD-Kamerlid Pepijn van Houwelingen heeft D66- Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma tijdens een debat toegebeten dat hij voor een tribunaal zal worden gesleept om zijn steun aan het coronabeleid. ,,Uw tijd komt nog wel! Er komen tribunalen!'' dreigde Van Houwe- lingen. Sjoerdsma gaf aan zich be dreigd te voelen en vroeg Van Houwelingen zijn woorden in te trekken. De FvD'er deed dat niet. Na een korte schorsing zei Van Houwelingen nog dat Sjoerdsma het 'niet persoonlijk' moest opvat ten, omdat wat hem betreft hij 'een van de velen is die in aanmer king komen' voor berechting bij een coronatribunaal. Aanleiding voor de opmerkin gen van Van Houwelingen was een discussie tussen de twee Kamerleden over uitspraken van Forum-leider Thierry Baudet. Die vergeleek de manier waarop onge vaccineerden worden behandeld met hoe de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog werden uitgesloten. De voorstanders van het coronabeleid van het kabinet vergeleek hij met NSB'ers en na zi's. Sjoerdsma vroeg Van Houwe- lingen afstand te nemen van de uitspraken van zijn voorman, wat de FvD'er niet deed. Tijdens de lunchpauze die volgde vroeg interim-Kamervoor zitter Tellegen aan Van Houwelin- gen om zijn woorden richting Sjoerdsma te 'nuanceren'. Het Fo rum-Kamerlid verklaarde daarop dat zijn woorden 'nooit bedoeld waren als een of andere vorm van dreigement of wat dan ook naar Sjoerdsma of wie dan ook'. Dinsdagavond voelde Volt-Ka- merlid Nilüfer Gündogan zich ook al bedreigd door een FvD-Ka- merlid. Zij maakte er tijdens het coronadebat gewag van dat haar mailbox overstroomde met be dreigingen uit de achterban van Forum voor Democratie en Denk. Volgens Gündogan komt er ook bij haar moeder dergelijke 'shit' in de mail binnen. Daarna stond Fo rum-Kamerlid Gideon van Meije- ren op en zei: ,,Ik ben enorm trots op onze achterban dat zij alles op alles zetten om mevrouw Gündo gan ervan te overtuigen dat ze met dit absurde beleid moet stoppen.'' Vijandig In een debat over de nieuwe QR-regels in winkels, sauna's en kappers vroegen politici in een C D66'er Sjoerdsma komt volgens Forum 'in aanmerking voor berechting' ongebruikelijk front van CDA en VVD tot PVV en Van Haga om ex cuses van Baudet voor oorlogsver gelijkingen en de vijandige beje gening door Forum-aanhangers, ook via sociale media. ,,Dat is niet fraai, het zou u sie ren als u daar afstand van neemt'', zei VVD-Kamerlid Aukje de Vries. Ook Fleur Agema (PVV) beklaag de zich over Baudet, die haar zo wegzet dat de PVV-politica wordt 'aangeklampt' door Forum-stem mers op straat. Oud-partijgenoot Wybren van Haga vroeg Baudet om te stoppen met vergelijkingen tussen de pandemie en de joden vervolging: ,,Dat is zo pijnlijk, en het doet de oppositiezaak geen goed.'' Baudet wilde daar niet aan, net zo min als aan excuses. Twee van de vijf verdachten van het geweld van 14 juli op Mallor ca, waarbij Carlo Heuvelman overleed, komen voorlopig op vrije voeten. Dat besloot de rechtbank in Lelystad gisteren. Drie hoofdverdachten blijven in de cel. Mees T., Sanil B. en Hein B., de drie jongemannen (18 en 19 jaar) die Heuvelman (27) zouden hebben doodgeschopt, blijven in de cel. De rechtbank Lelystad ziet nog te veel ernstige bezwaren om hun voorlo pige hechtenis te schorsen. Twee andere verdachten, Daan van S. en Kaan B., die worden verdacht van poging doodslag op andere slacht- offers maar niet van het geweld op Carlo, mogen wel het vervolg van de zaak in vrijheid afwachten. De vijfmannen zitten al maanden vast. Sanil B., Hein B. en Mees T. ont kennen overigens dat zij Carlo heb ben aangeraakt. Gisteren was de eerste rechtszaak tegen vijf ver dachten van het geweld op Mal- lorca. Advocaat Peter Plasman van Sanil B. voerde de verklaringen van acht getuigen op die zeggen dat Carlo na een klap hard achterover viel. Vol gens Plasman lijkt het erop dat de Waddinxvener daaraan is overle den. Volgens Plasman is er eerder sprake van mishandeling de dood ten gevolge hebbend, dan van doodslag. Om dat te ondersteunen, las Plasman enkele getuigenverkla ringen voor over Carlo's val op zijn hoofd: ,,Het was een heel naar ge luid, alsofer een vaas breekt... Alsof er een appel brakIk zag hoe hij viel, daarna was hij out Zijn cliënt Sanil B. ontkent niet dat hij andere slachtoffers heeft ge schopt, maar: ,,Ik heb met Carlo niks te maken.'' Hoe Carlo's dna dan op zijn schoen terecht is geko- men, kan hij niet verklaren. Ook Hein B. geeft toe dat hij 'iemand heeft geschopt die op de grond lag'. Maar dat zou niet Carlo zijn. Mees T. zegt dat hij 'geen idee heeft' wie Carlo heeft geschopt. ,,Dat was ach ter mijn rug.'' Wel heeft hij een vriend van Carlo geslagen. Volgens de reclassering heeft Mees 'een makkelijke houding tegenover ge weld'. Gedoe over drankrekeningen lijkt de oorzaak dat Carlo's vrien dengroep en de verdachten opge fokt waren en ruzie kregen met el kaar. De verdachten hadden net in een andere kroeg gedoe gehad. Daarna sloeg de vlam in de pan. - Victor Schildkamp GO DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 v V Premier Mark Rutte, Gert-Jan Segers (CU), Sigrid Kaag (D66) en Wopke Hoekstra (CDA) komen bij een voor overleg. foto's anp - Tobias den Hartog Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag LELYSTAD G Vijf verdach ten van geweld op Mallorca stonden giste ren terecht: vlnr Kaan B., Sanil B., Hein B., Mees T. en Daan van S ILLUSTRATIE ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5