Middelburg niet onder de indruk van boze brieven c Alarm om de trompetkalkkokerworm Wat brengt de toekomst? krantenbezorgen.nl m 7 Kom ons team versterken bij jou in de buurt! Interesse? Meld je aan! Het is een 'prachtig beestje', maar niet als-ie in de buurt van (jacht)havens komt. De trompetkalkkokerworm rukt op. Bij watersportvereni ging Herkingen, aan de noordkant van de Grevelingen, hebben ze al jaren last van de worm die complete riffen van kalkbuisjes maakt. Maar het dier tje laat zich op steeds meer plaat sen zien. Oók in de Ooster- schelde. De club uit Herkingen onderzoekt hoe wijd verspreid het probleem is. En hoopt op hulp van de overheid. Het is geen probleem waar ze bij WSV Herkingen graag mee te koop lopen. En toch trekt het be stuur aan de bel. ,,Dit is niet meer een probleem van ons alleen", merkt voorzitter Harmen van Dorsser op basis van meldingen van mensen met boten uit Zierik zee en Colijnsplaat. Heel intens ,,We moeten nu kijken hoe groot het probleem precies is. Om te zien of we elkaar als waterspor ters kunnen helpen, maar ook om ons te laten horen richting over heid. Er is een uitheemse soort heel intens aan het groeien. Daar moet iets aan worden gedaan." Alle watersportverenigingen rondom de Oosterschelde en de Grevelingen zijn aangeschreven en er zijn enquêtes uitgezet. Bij Mulder Yachtservice in Zie- rikzee kennen ze de worm in middels ook als de beste. ,,We ko men het verschrikkelijk veel te gen. Al een aantal jaren, maar we zien het nu wel explosief toene men", zegt medewerkster Nancy de Klerk van het Zierikzeese scheepsonderhoudbedrijf. De worm zorgt voor hardnek kige aangroei op schepen. Dat le vert schade op en kan zelfs zorgen voor onveilige situaties. Verstop ping van het koelwatersysteem of een blokkade van je boegschroef kan tot kortsluiting leiden en er, in het ergste geval, voor zorgen dat je geen voortstuwing meer hebt. Hoe te bestrijden Van Dorsser: ,,Het is een groot ri sico voor de watersport in de Oosterschelde en in de Grevelin- gen. Er is echt inzet nodig vanuit overheden om na te gaan onder welke condities dit dier goed ge dijt en hoe dit te bestrijden is voor de watersport." Op eigen houtje hebben de wa tersporters uit Herkingen al een hoop actie ondernomen. Zij scha kelden bureau Gimaris in, die nu al bijna een jaar lang onderzoek doet naar het onderwaterleven in de Herkingse haven en zo nauw keurig in kaart brengt hoe de trompetkalkkokerworm daar de dienst uitmaakt. Niemand vrolijk Het onderzoek is nog niet klaar, maar van de tussenrapportage wordt niemand vrolijk. Het ge vreesde beestje lijkt in Herkingen dominant aanwezig, al zijn er wel verschillen tussen locaties bin nen de haven. Vooral in de buurt van het (zoetwater)spuipunt van het gemaal in de dijk lijkt het diertje het prima te kunnen uit houden. Het zoutgehalte in de haven fluctueert sterk door de inlaat van zoet water via het gemaal. Maar omdat de trompetkalkkoker- worm het kalkkokertje waarin-ie zit kan afsluiten heeft het dier daar weinig last van, in tegenstel ling tot veel andere onderwater beestjes. De gemeenteraden van Goes en Borsele schreven zo'n anderhalve maand geleden elk een pittige brief aan Middelburg over de bouw van Waterpark Veerse Meer, ten noord oosten van Arnemuiden. Ze vrezen voor verkeersoverlast in en rond met name Lewedorp en Wolp- haartsdijk als straks de duizend woningen in het park er staan. De gemeenten verwijten Middelburg dat die wel de lusten wil (de belas tingopbrengsten), maar niet ge noeg doet om de lasten van de dor pen in de buurgemeenten te ver lichten. Alle begrip Middelburg heeft duidelijk geen behoefte aan een discussie, blijkt uit de antwoordbrief aan Borsele. De gemeente toont alle be grip. ,,Wij delen uw zorgen over de leefbaarheid in Lewedorp en Wolp- haartsdijk", schrijven B en W. Daarom is er ook een 'uitgebreid participatietraject' doorlo pen. Sindsdien is Middelburg druk bezig met een verkeersoplossing te zoeken voor zowel de korte als de lange termijn, schrijft het college verder. Sterker nog: dat doet ze sa men met andere overheden, óók met Borsele en Goes. ,,Wij doen dus al waar u in uw brief toe oproept." Op de voornaamste reden voor Borsele en Goes om de brief te schrijven - het vermeende gebrek aan communicatie en daadkracht vanuit Middelburg - gaat de Wal- cherse gemeente overigens niet in. Wel laat Middelburg doorscheme ren dat het om een gezamenlijk probleem gaat. ,,We hopen dat u evenzeer uw verantwoordelijkheid zult nemen." Meer onderzoek Ook de hoeveelheid voedings stoffen in het water varieert. Meer onderzoek is hard nodig, zegt Van Dorsser. ,,Maar het dier lijkt zich nu vooral te concentre ren rondom havens waar een zoetwateruitlaat zit." per jaar in het water. Maar je hebt ook sche pen die liggen twee jaar achter elkaar in het wa ter. Dus dan zal het nog veel erger zijn." Het bestuur van WV Zierikzee heeft de en quête van Herkingen onder de eigen leden verspreid, juist ook om wat meer zicht te krijgen op de ernst van het probleem. ,Dat we ten we nu nog niet." Tarieven aanpassen Ook Nancy de Klerk van Mulder Yachtser- vice heeft nog geen idee hoe het zich verder ontwikkelt. ,,We hebben hier als werven natuurlijk wel mee te maken. Het kost ons veel meer werk om een schip schoon te maken. Dan moet je misschien zelfs een keer je tarie ven gaan aanpassen. Maar we weten nu alleen nog niet wat voor vorm het gaat aannemen." Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij. voor 07.00 uur, zat. voor 08.00 uur Alleen zaterdag bezorgen? Dat kan ook! Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar premie Snel bijverdienen en tijd overhouden? BE DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 MIDDELBURG Een groot risico voor watersport Esme Soesman Zierikzee Aangroei van de trompetkalk- kokerworm onder een boot. De bozige brieven van de ge meenten Goes en Borsele aan Middelburg over waterpark Veerse Meer waren nergens voor nodig. De oproep om ver antwoordelijkheid te nemen was overbodig, luidt het Walcherse antwoord: we zijn het eens met elkaar, want dat doen we al, is de strekking. Impressie van Waterpark Veerse Meer. driestar - Martijn de Koning En of Peter Mater van Watersportvereniging Zierikzee de trompet kalkkokerworm kent. Een paar weken terug nog stond hij het spul letje er bij zijn eigen boot van af te spuiten. „Mijn schip gaat er elk jaar uit, dus die ligt on geveer zeven maanden De haven van Zierikzee. foto marieke mandemaker na drie maanden goed bezorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51