Nieuwe winkel Leger des Heils is beter c Davy de Gast heeft genoeg ideeën en plannen voor café-restaurant 6 Café-restaurant De Graaf van Buren in Kortgene gaat weer open. De nieuwe exploitant, Davy de Gast, zit vol met ideeën en plannen. k kom zelf uit Middelburg en werk al heel m'n leven in de horeca, door heel Zeeland", zegt Davy de Gast. ,,Dan merk je dat elk dorp zijn ei gen karakter heeft. Dan vind ik het ook wijselijk om goed te luisteren naar wat de bevolking hier wil. En ook rekening te houden met de historie, want dit pand is nogal prominent aanwezig in Kortgene. Het schijnt dat er al sinds 1644 bier wordt gedronken", stelt de Mid delburger. Borrelplanken Daarom wil de 39-jarige Middel burger voorzichtig beginnen. ,,Ik heb nu twee of drie weken de sleutel en op 1 december willen we open gaan. Als café, met wat bor relplanken en wat kleins als lunch. De bedoeling is om dat gaandeweg uit te bouwen. Mogelijkheden zijn er genoeg, maar ik wil eerst goed luisteren naar wat de bevolking hier wil." De Gast is zelf opgegroeid in ho reca. ,,Mijn ouders hadden vroeger Kanaalzicht in Middelburg, dat was daarvoor van mijn opa ge weest. Mijn familie heeft eigenlijk altijd wel cafés gehad. En dit was ook wel een beetje de dorpskroeg, dus kan ik mooi eens een jaartje aankijken wat er hier verder mee kan. Vooral wat eten betreft." Nobele taak Dat wil niet zeggen dat er hele maal niets gaat veranderen. ,,Mijn hoofd loopt over van de ideeën. Maar we doen er in eerste instan tie niet zoveel aan. Het is een bé- tje een onzekere tijd om gelijk heel groot in te zetten. Daarnaast is het bruine café zakelijk gezien eigen- lijk een beetje ten dode opgeschre ven. Maar toch heeft elk dorp zo'n voorziening nodig. Ik vind het een nobele taak om dat hier op me te nemen." Lockdown De Graaf van Buren heropent in een moeilijke periode, midden in een lockdown. Voor De Gast is dat echter geen reden om de plannen uit te stellen of te herzien. „Winston Churchill heeft ooit eens gezegd: 'Never waste a good crisis'. Ik zie meerdere mogelijk heden, ook omdat het pand wat groter is. Zo ben ik al bezig met een andere partij om elektrische fietsen te gaan verhuren. En de zij kant van het pand leent zich met openslaande ramen weer prima om ijs of broodjes te verkopen. Dan kunnen we ook bij een even- Ik wil eerst goed luisteren naar wat de bevolking hier wil tuele lockdown naar buiten toe verkopen als er niemand binnen mag." Met zijn vorige zaak, café De Ko ning in Middelburg, werd De Gast ook getroffen door de coronacrisis. ,,Ik heb daar elfjaar gezeten, maar dat pand viel bijna van ellende uit elkaar. Mede daarom zijn we daar gestopt. We waren op zoek naar een pandeigenaar die mee wil denken en werken. Dit paste heel erg goed. De pandeigenaar heeft goed zijn best gedaan. Het is ei genlijk nog net geen nieuwbouw, zo goed is het onderhouden. Ik be greep van hem dat er ook belang- stelling was van een projectont wikkelaar. Die wilde de boel plat gooien voor een groot nieuw hotel. Maar dat wil de pandeigenaar niet, hij vindt ook dat het pand histori sche waarde heeft en wil dat be houden." Oude bekende Een leuk detail is dat De Gast in Kortgene een oude bekende treft. Want naast De Graaf van Buren bevindt zich een pizzeria. ,,De ei genaar daarvan komt ook uit Mid delburg. Hij heeft daar jarenlang restaurant Mediterraneo gehad aan de Vlasmarkt." Gaaf Goed verkoopt tweede hands spullen. De winkel, tot voor kort gevestigd aan de Dalemse- straat, opende vorige week op de nieuwe locatie. Alleen al de plek is een stuk beter, constateren coördi natoren Adri van de Sande en Jo- dien van Eenennaam. ,,We zitten hier aan een drukke, doorgaande route. Klanten hoeven niet meer gericht naar ons toe te komen. Ze denken nu ook in het voorbijgaan: hé, daar kan ik wel even binnen stappen." Goedkoop en duurzaam Want de klandizie bestaat zeker niet alleen uit mensen die gericht 'goedkoop' komen winkelen. ,,Mensen met een kleine beurs zijn wel een belangrijke doelgroep, maar we trekken ook veel klanten die tweedehands spullen kopen vanwege duurzaamheid." Nog een voordeel: de nieuwe zaak is veel groter dan de vorige. ,,Daar konden we eigenlijk alleen kleding verkopen. Nu hebben we ook boeken, speelgoed, servies, kerstspulletjes." Sorteerders heb ben nu ook meer plek om hun werk te doen. Hun inzet is belangrijk. ,,We heten niet voor niets Gaaf Goed", zegt Van Eenennaam. ,,Wat we verkopen, moet in orde zijn." En dus worden alle spullen goed ge controleerd, zeker de kleding. ,,Zit- ten er geen vlekken en gaten in, ontbreken er geen knopen Het Leger wil over een paar maanden bij de winkel ook een ontmoetingsruimte openen, waar mensen even binnen kunnen lopen voor een praatje en een kopje kof fie. Een grote meerwaarde, want 'helpen' en 'ontmoeten' is, erken nen de coördinatoren, toch ook waar het Leger des Heils voor staat. DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 SD Graaf van Buren weer open Willem Adriaansens Kortgene - Davy de Gast, De Graaf van Buren THOLEN Vlakbij de vorige stek, maar toch een wereld van verschil. De nieuwe winkel van het Leger des Heils aan de Kerkstraat in Tho- len is een stuk ruimer én valt veel meer op dan de vorige. - Martijn de Koning Davy de Gast, de nieuwe exploitant van De Graaf van Buren, met het pand op de achtergrond. Vanaf 1 december is het café weer geo pend. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Coördinatoren Adri van de Sande (I) en Jodien van Eenennaam in de nieuwe winkel. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49